Bolesť medzi lopatkami

bolesť medzi lopatkamiBolesť medzi lopatkami je pomerne bežnou ťažkosťou u chorých s bolesťami chrbtice, môže sa však vyskytovať aj u mnohých chorôb tráviaceho traktu a kardiovaskulárnej sústavy, ktoré sú častokrát veľmi závažné.

Príčiny bolesti medzi lopatkami:


1. Neuromuskulárne bolesti

Ide o najčastejšiu príčinu bolestí medzi lopatkami. Príčinou sú degeneratívne procesy chrbtice, zúženie medzistavcových platničiek, alebo choroby svalového aparátu chrbtice.

Bolesť medzi lopatkami sa zhoršuje pri zmene polohy, nie je závislá na námahe a nebýva spojená s dýchavičnosťou.

Je nutné dodať, že niektorí pacienti svoje ťažkosti vysvetľujú tak sugestívne, že môžu byť ľahko zamenené s pľúcnou embóliou alebo ischemickou chorobou srdca (pozri. nižšie).

2. Pľúcna embólia

Môže byť sprevádzaná bolesťou na hrudi a bolesťou medzi lopatkami. Bolesť vzniká náhle a v typickom prípade je sprevádzaná náhlou dýchavičnosťou.

Jedná sa o relatívne nebezpečný stav, ťažké neliečené formy môžu človeka pomerne rýchlo usmrtiť, alebo mu zanechať trvalé následky.

3. Angina pectoris a infarkt myokardu

Bolesti vychádzajúce zo srdcového svalu v dôsledku týchto foriem ischemickej choroby srdca môžu vystreľovať aj do chrbta, obzvlášť ak je postihnutá jeho zadná stena.

Pre oba stavy je však typickejšia klasická bolesť na hrudi.

4. Zápal žlčníka

Žlčníková bolesť vzniká typicky pod pravým rebrom, ale môže vystreľovať smerom do chrbta a nezriedka medzi lopatky.

Okrem bolesti medzi lopatkami je prakticky vždy prítomná pohmatová bolesť pod pravým rebrom, nevoľnosť, alebo zvracanie.

5. Ochorenie pľúc

Bolesti medzi lopatkami môžu spolu s kašľom a zvýšenou teplotou sprevádzať zápaly pľúc.

Aj menej závažné infekčné zápaly, ktoré sú spojené s ťažkým kašľom môžu podráždením dýchacích svalov a neuromuskulárneho aparátu vyvolať nepríjemné bolesti na hrudi.

6. Ochorenie pažeráka

Bolesť medzi lopatkami môže spôsobiť zaseknutie sústa v pažeráku a zápaly pažeráka, z vážnych príčin možno vymenovať pokročilú rakovinu pažeráka.

V každom prípade sa okrem bolesti bude chorý sťažovať aj na ťažkosti s prehĺtaním.

Diagnostika bolesti medzi lopatkami

Ak bolesti trvajú dlhšiu dobu, alebo ak sú neobvykle silné, je vyšetrenie lekárom určite vhodné. Vyšetrenie by malo začať dôkladnú anamnézou.

Dôležité sú informácie o už známych chorobách pacienta a jeho blízkej rodiny, o okolnostiach vzniku bolesti, o charaktere bolesti, kam bolesť vystreľuje atď.

Je nutné spomenúť akékoľvek ďalšie varovné príznaky, najmä dýchavičnosť a bolesť na hrudi.

Z odberu krvi môžeme využiť najmä srdcové enzými k vylúčeniu postihnutia srdcového svalu a s istou mierou opatrnosti možno použiť aj D-diméry, na vylúčenie pľúcnej embólie.

Súčasťou vyšetrenia bolesti medzi lopatkami by malo byť EKG a prevedenie röntgenu pľúc a hrudnej chrbtice.

Pri podozrení na príčinu ťažkostí v tráviacej sústave možno vykonať endoskopické vyšetrenie.

Ďalší vyšetrovací postup môžeme zvoliť podľa výsledkov z predchádzajúceho vyšetrenia.

Ak máme podozrenie na nervosvalovú príčinu ťažkostí, je vhodné zabezpečiť vyšetrenie neurológom, alebo rehabilitačným lekárom, ktorí potom navrhne vhodnú liečbu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-mezi-lopatkami

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button