Kašeľ

Kašeľ je ochrannou a obrannou reakciou dýchacej sústavy. Slúži na odstraňovanie odumretých buniek a čistenie dýchacích ciest, vzniká však aj pri akomkoľvek ich podráždení – pri zápale, pri vdýchnutí cudzieho telesa, pri prítomnosti tekutiny v dýchacích cestách a ďalších stavoch. Zo všeobecného hľadiska má význam rozlíšiť kašeľ na:
1. Suchý kašeľ
Tento typ kašľa je nepríjemný a nie je spojený s vykašliavaním tekutiny či hlienov.
2. Vlhký kašeľ (= kašeľ s expektoráciou = s vykašliavaním)
Pri tomto type kašľa človek vykašliava hlieny. Vykašliavať hlien sa odborne nazýva spútum, hovorovo pre to máme pekné slovo chrchel.
Pre lekárov je významné, že spútum sa môže ďalej vyšetrovať. Najmä cenné býva jeho mikrobiologické vyšetrenie, kedy je možné zistiť prípadnú prítomnosť a typ baktérií.
Príčiny kašľa:
Príčin kašľa je celý rad a spadajú sem najmä stavy spojené s postihnutím dýchacieho ústrojenstva. Niekedy je však toto postihnutie druhotné a je dané chorobami tráviacej alebo obehovej sústavy.
Tie sú totiž s dýchacou sústavou veľmi úzko späté. A teraz už k vlastným príčinám, z ktorých vymenujem len tie najdôležitejšie.
1. Zápal priedušiek čiže bronchitída
Zápal priedušiek spôsobený vírusovou alebo bakteriálnou infekciou sa prejaví kašľom. Tento kašeľ je skôr vlhký a vedie k vykašliavaniu hlienu.
Pri infekcii obvykle dôjde k vzostupu telesnej teploty. Infekčný proces často vzniká v nosohltane a tadiaľ sa šíri dole na priedušky, preto infekčnej bronchitíde často predchádza bolesť v krku.
2. Chronická obštrukčná bronchopulmonálna choroba (CHOCHP)
Táto choroba sa dá zjednodušene popísať ako dlhodobo trvajúca neinfekčná bronchitída, u ktorej dochádza k zužovaniu priedušiek.
Zjednodušene ide o to, že dýchacie cesty sú trvale poškodzované nečistotami, typicky sa jedná o cigaretový dym u fajčiarov. Ľudia s CHOCHP majú časté záchvaty kašľa – najmä ráno po prebudení.
Sliznica ich dýchacích ciest je chronicky dráždená a poškodená a tvorí veľké množstvo hlienu. To je dôvod, prečo je kašeľ vlhký. Viac o tejto chorobe nájdete v príslušnom textečlánku
3. Zápal pľúc čiže pneumónia
Pneumónia akejkoľvek príčiny sa obvykle prejavuje kašľom a niekedy aj bolesťami na hrudi. Infekčné zápaly sa navyše prejavujú horúčkami. Existujú dva typy infekčných zápalov pľúc – typické a atypické.
Typické zápaly sú spôsobené klasickými baktériami, bývajú ohraničenějšie, sú u nich vyššie teploty a kašeľ býva skôr vlhký, produktívny.
Atypické zápaly pľúc sú spôsobené menej typickými baktériami a vírusmi. Horúčky u nich nebývajú až tak vysoké, kašeľ je skôr suchý, infekciou býva postihnutý väčší objem pľúcneho tkaniva a často bývajú prítomné bolesti svalov a kĺbov.
4. Pleuritída
Zápal pohrudnice býva spojený s bolesťou na hrudi. Tá má závislosť na dýchaní a zhoršuje sa pri nádychu.
5. Cudzie teleso v dýchacích cestách
Pri vdýchnutí cudzieho telesa vrátane tekutín sa objaví kašeľ ako obranný reflex.
V niektorých prípadoch môže však dôjsť k reflexnému stiahnutie dýchacích ciest a náhlej smrti udusením.
6. Nádorové ochorenia
Nádorový proces v pľúcach sa môže prejaviť kašľom, bohužiaľ sa zvyčajne jedná až o pokročilejšie štádium rakoviny pľúc, alebo mezoteliomu.
Rovnako tak môžu kašeľ spôsobiť pľúcne metastázy iných nádorov. Varovné je, ak človek vykašle hlien s prímesou krvi. V takom prípade je návšteva lekára a ďalšie vyšetrenia žiaduca.
7. Tuberkulóza
Kašeľ s vykašliavaním krvi je s tuberkulózou klasicky spájaný. Tieto príznaky sú však prejavom pokročilej formy choroby, kedy tuberkulózny zápal nahlodá niektorú z pľúcnych tepien.
8. Cystická fibróza
Toto geneticky vrodené ochorenie je oi. spojené so silným zahlienením a s opakovanými infekciami dýchacích ciest.
9. Refluxná choroba
Refluxná choroba znamená, že sa žalúdočný kyslý obsah dostáva do pažeráka cez nedostatočne tesniaci zvierač a poškodzuje jeho stenu.
Tento stav sa buď prejavuje pálením záhy, alebo je úplne bezpríznakový. Asi by vás zaujímalo, ako to súvisí s kašľom.
V podstate úplne jednoducho – keď si človek so silnejším refluxom ide ľahnúť, tak sa v polohe ležmo žalúdočná šťava dostane nielen do pažeráka, ale do nosohltana a v spánku odtiaľ stečie do priedušiek a do pľúc.
Kyslá žalúdočná šťava citlivú sliznicu dýchacích ciest silno dráždi a to spôsobuje kašeľ. Preto sú pre chorých s refluxom oi. typické záchvaty nočného suchého kašľa.
10. Pľúcny edém pri srdcovom zlyhávaní
Pri zlyhávaní ľavej komory sa začne krv hromadiť v pľúcnom riečisku a pri ťažšom priebehu sa môže začať filtrovať krv cez stenu pľúcnych ciev priamo do pľúcnych mechúrikov.
Pľúca sa začnú plniť tekutinou, čo chorého núti ku kašľu. Kašeľ je vlhký, postihnutý vykašliava ružovo sfarbenú tekutinu. V extrémnom prípade sa človek môže „utopiť vo vlastnej krvnej tekutine“.
11. Pľúcna embólia
Kašeľ a dýchavičnosť sú častými príznakmi menej a stredne rozsiahlych pľúcnych embólií.
Pri pľúcnej embólii ide v zásade o to, že sa niekde v žilách nášho tela (zvyčajne v žilách dolných končatín) vytvorí krvná zrazenina – trombus.
Táto zrazenina sa potom odtrhne a krvným obehom sa dostane až do pľúcneho riečiska, kde upchá menšie či väčšie cievy. Kvôli tomu sa v časti pľúc zastaví krvný obeh a prestane prebiehať výmena kyslíka a oxidu uhličitého.
Masívna pľúcna embólia väčšinou znamená náhlu smrť, drobná pľúcna embólia sa nemusí ani nijako prejaviť.
12. Pľúcna fibróza
Toto je vlastne celá skupina ochorení, pri ktorých dochádza k premene pľúcneho tkaniva na väzivo.
Postupne narastajúca dýchavičnosť býva sprevádzaná občasným dráždivým suchým kašľom. Choroby tejto skupiny sú zle liečiteľné.
13. Kašeľ spôsobený liekmi
Tento nežiaduci účinok sa vyskytuje u tzv. ACE-inhibítorov. Sú to lieky znižujúce krvný tlak, ktoré navyše chránia srdce a obličky.
Suchý dráždivý kašeľ je relatívne častým dôvodom, prečo sú tieto inak skvelé lieky vysadené a nahradené inými.
14. Psychogénny kašeľ
Kašeľ môže mať aj psychickú príčinu, čo je typické pre dospievajúcich a neurotikov. Kašeľ je v tomto prípade suchý a býva viazaný na stresujúce udalosti.
Diagnostika
U krátkodobého kašľa, najmä ak je sprevádzaný bolesťami v krku a teplotami, sa zvyčajne myslí na infekčné príčiny.
Ak je chorý v celkovo dobrom stave, tak sa ďalej nevyšetruje a začne sa s liečbou. U dlhotrvajúceho kašľa, či pri opakovaných záchvatoch kašľa, je vhodné zistiť príčinu.
Napomôcť môže vyšetrenie krvi, najmä krvného obrazu a CRP, ktoré môže potvrdiť zápal. Patologické procesy v pľúcach a v hrudníku vôbec možno znázorniť röntgenom pľúc alebo CT vyšetrením.
Pri vdýchnutí cudzieho telesa, či pri podozrení na nádor sa vykonáva bronchoskopia. Pri tomto vyšetrení sa dýchacími cestami do priedušiek zasúva hadicovitý prístroj s kamerou. Lekár na obrazovke potom vidí stenu priedušiek a môže z nej odoberať vzorky.
Ak je nájdené cudzie teleso, je možné ho pomocou bronchoskopického prístroja vytiahnuť a odstrániť.
K vylúčeniu refluxu sa robí vyšetrenie pažeráka endoskopickým prístrojom a špeciálne vyšetrenie meracie kyslosť v pažeráku (pH-metria pažeráka). Srdcovú funkciu a prípadné zlyhávanie možno dobre zistiť pomocou echokardiografického vyšetrenia srdca.
Liečba
U liečby kašľa je dobré zdôrazniť, že liečiť sa má jeho príčina. O konkrétnych spôsoboch liečby si možno prečítať v príslušnej sekcii o daných chorobách.
Teraz sa však zamerajme na liečbu kašľa ako takého. Ak je človek s kašľom zahlienený a ak má skôr vlhký kašeľ, podávajú sa tzv. mukolytiká.
Mukolytiká uľahčia vykašliavanie hlienov a chorému sa po nich uľaví. Z používaných liečiv ako sú napr. preparáty ACC, Mucobene, Erdosteín, Bromhexin, Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol a Mucosolvan. Na zvládnutie suchého kašľa sa môžu podať tlmivé lieky obsahujúce látky, ako napr. kodeín.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/kasel-priciny
Použité zdroje: základné zdroje textu