Vyšetrenie pasáže pažeráka

vyšetrenie pasáže pažerákaVyšetrenie pasáže pažeráka je rádiologické vyšetrenie, ktoré je stále pomerne hojne vykonávané a má význam v diagnostike niektorých chorôb pažeráka.

Vyšetrenie pasáže pažeráka a jeho princíp


Vyšetrovaný človek vypije kontrastnú látku a ako ju prehĺta, je opakovane röntgenovaný.

Kontrastná látka je na röntgene vidieť a to nám umožní zhodnotiť prehĺtací akt a priechod kontrastnej látky pažerákom do žalúdka.

Príprava pred vyšetrením pasáže pažeráka

Pacient by mal byť pred vyšetrením nalačno, tj. asi 6 hodín nejesť a nepiť. Ďalšia príprava vrátane protialergickej prípravy nie je väčšinou nutná.

Na kontrastnú látku síce môže byť alergická reakcia, ale ak nie je kontrastná látka podaná do žily (a to v tomto prípade nie je), potom je toto riziko minimálne.

Vyšetrenie pasáže pažeráka a jeho využitie

Vyšetrenie je vhodné vykonať u porúch prehĺtania a bolesti pri prehĺtaní. Vyšetrenie po prvé ukáže, či kontrastná látka tečie správne z pažeráka do žalúdka a nikam inam, za druhé ukáže obrysy pažeráka a umožní nám nájsť akékoľvek zúženie alebo prekážku.

Vyšetrenie pomôže v diagnostike útlaku pažeráka zvonku, v diagnostike vrodených vývojových chýb pažeráka, Zenkerovho divertikulu (a iných divertikúl), bráničnej prietrže, Schatzkiho prstenca, rakoviny pažeráka, achalázie a ďalších porúch hybnosti pažeráka.

Výhody a nevýhody

Hlavným konkurentom vyšetrenia prehltávaného aktu je gastroskopia, čo je endoskopická metóda umožňujúca vyšetrenie pažeráka aj žalúdka pomocou kamery na konci ohybného hadicovitého prístroja.

Oproti gastroskopií je vyšetrenie prehltávaného aktu pre pacienta menej zaťažujúce a navyše tu nie je riziko pretrhnutia pažeráka endoskopickým prístrojom.

Na druhú stranu je röntgenové vyšetrenie prehltávaného aktu menej presné a navyše nie je schopné závažné ochorenia stopercentne preukázať.

Gastroskopia s možnosťou prezretia si na vlastné oči a odobratia vzorky na histologické vyšetrenie z akéhokoľvek podozrivého ložiska má v tomto navrch.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-pasaze-jicnem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button