Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Porucha prehĺtania

porucha pri prehĺtaní a porucha prehĺtaniaPorucha prehĺtania je častým príznakom mnohých ochorení a neradno ju podceňovať. Po prvé, môže postihnutého značne obmedzovať v bežnom živote, môže pri nej dôjsť k vdýchnutiu potravy či slín, môžu spôsobiť podvýživu a v neposlednom rade môžu sprevádzať niektoré nádorové ochorenia. Porucha prehĺtania, čo ju spôsobuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom článku.

Porucha prehĺtania a jej príčiny:

Najčastejšími príčinami sú poruchy tráviacej či nervovej sústavy, pretože práve ony zaisťujú prehĺtací proces.

1. Poruchy nervov riadiacich svalovinu hltanu

Nervy môžu byť postihnuté pri mozgovej mŕtvici a v takom prípade sa u chorého rozvinie okrem porúch hybnosti aj porucha prehĺtania.

Poruchy funkcie nervov sú však spojené aj s ďalšími neurologickými chorobami ako je napríklad skleróza multiplex.

2. Zúženie pažeráka

Zúženie pažeráka môžu byť dôsledkom chronických zápalov pažeráka, kedy v chronicky dráždenom úseku zosilnie stena pažeráka a zúži jeho dutinu, porucha prehĺtania je vtedy veľmi častým príznakom.

Veľmi častou príčinou dráždenia je pri dlhodobom vtekaniu kyslého obsahu žalúdka do pažeráka, ako k tomu dochádza pri refluxnej chorobe pažeráka.

Dôvodom zúženia pažeráka, ktorý zrejme s refluxnou chorobou tiež súvisí, je vznik tzv. Schatzkiho prstenca, čo je kruhovité slizničné tkanivo zúžujuce dolný úsek pažeráka. Zúženie pažeráka môžu bohužiaľ spôsobiť aj rôzne nádorové procesy.

Rakovina pažeráka má tendenciu zužovať pažerák pomerne často, a preto by z podozrivých útvarov v dutine pažeráka mala byť brána biopsia.

K zvláštnemu zúženue pažeráka dochádza aj u menej známej zápalovej choroby pažeráka zvanej eozinofilná ezofagitída.

3. Achalázia pažeráka

Toto je pomerne zaujímavé ochorenie, ktoré tiež spôsobuje poruchu prehĺtania.

V podstate ide o to, že z nie celkom známych dôvodov dôjde k odumieraniu nervového pletenia v stene pažeráka a pažerák postupne stratí schopnosť posúvať potravu smerom do žalúdka.

Najprv je narušená pasáž tuhých súst, v pokročilých štádiách je narušený aj príjem tekutín.

4. Zenkerov divertikul

U niektorých ľudí môže dôjsť k oslabeniu zadnej steny hltanu a postupom času v tomto mieste môže vzniknúť vakovitá vydutina.

V tejto vydutine sa potom môže hromadiť prehltnutá potrava. Človek má potom pocit náplne v krku, po jedle mu býva na vracanie, niekedy obsah výchlipky vyvráti.

Zenkerov divertikul sa však nemusí vôbec prejavovať a v takom prípade sa stáva smrteľným rizikom pri gastroskopii.

Zavádzanie hadice endoskopického prístroja do pažeráka je totiž viacmenej „naslepo“ ak zájde  prístroj do vydutiny miesto do pažeráka, hrozí pri ďalšom posune hadice pretrhnutiu vydutiny. Pretrhnutie steny pažeráka je nebezpečné, pretože sa cez neho dostanú do hrudníka baktérie a hrozí smrteľná infekcia.

5. Útlak pažeráka zvonku

Ak je dutina pažeráka stlačená ,vedie to k poruchám prehĺtania a tiež poruchám posunu potravy. Môže tu patriť zväčšená štítna žľaza (čiže struma) a zhubné aj nezhubné nádory v oblasti krku, rozsiahle pľúcne nádory a pod.

6. Myasthenia gravis

Toto je relatívne zriedkavá autoimunitná choroba, kedy dochádza k narušeniu neuromuskulárneho prenosu.

Medzi základné prejavy patrí abnormálne rýchla unavenosť, dvojité videnie a okrem iného aj poruchy prehĺtania.

7. Psychické príčiny

Niektorí úzkostliví ľudia môžu mať pocit „hrče v krku“ a poruchy prehĺtania, pri ktorých nie je možné určiť žiaden konkrétny nález.

Diagnostika

Pri prehĺtacích ťažkostiach je ideálnym vyšetrením gastroskopia, pretože umožní zobrazenie pažeráka v celom je priebehu.

Okrem toho je dobré vyšetrenie na ušnom-nosovým-krčnom (ORL), ktoré zhodnotí anatomické a funkčné pomery v dutine ústnej a hltanu.

Ak sa nič nenájde, je vhodné nechať vyšetriť pacienta na neurológii. Veľmi dôležité je vykonať kontrastnú pasáž pažerákom s prehĺtaným aktom.

Pacient prehĺta kontrastnú látku a na röntgene sa zobrazuje jej priechod pažerákom.

Ak sa objaví podozrenie na poruchu pohyblivosti pažeráka, je vhodné prevedenie pažerákovej manometrie. Anatomické pomery v oblasti krku možno do istej miery znázorniť pomocou ultrazvuku (najmä štítnu žľazu) a bezkonkurenčné je v tomto ohľade CT vyšetrenie.

Liečba poruchy prehĺtania

Liečba závisí od vyvolanej príčiny – odstránenie prekážky, podanie liekov na zlepšenie hybnosti steny pažeráka, neurologické lieky a pod.

V prípade, že sa porucha nedá riešiť a táto znemožňuje príjem potravy, je nutné sa uchýliť k nutričnej podpore v podobe zavedenia PEG.

To znamená, že sa priamo do žalúdka cez brušnú stenu zavedie hadička, ktorou sa človeku podáva tekutá enterálna výživa.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/poruchy-polykani

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button