Vyliec.sk > Choroby > Zenkerov divertikul

Zenkerov divertikul

Zenkerov divertikulZenkerov divertikul je označenie pre relatívne vzácnu abnormalitu hornej časti tráviaceho traktu. Ide o vakovité výrastky, ktoré vznikajú v zadnej časti steny hltanu. Svojho nositeľa obťažujú a pri lekárskom vyšetrení môžu spôsobiť aj vážne ohrozenie života.

Príčiny vzniku Zenkerovho divertikulu


Zadná stena hltanu nie je úplne pevná a tlak pri prehĺtaní môže u niektorých ľudí spôsobiť jej vakovité vyklenutie. Vyskytuje sa skôr u starších ľudí.

Príznaky

Zenkerov divertikul sa prejavuje poruchami prehĺtania. Potrava doň padá, hromadí sa v ňom, niekedy sa vracia do dutiny ústnej. Rozkladajúca sa potrava vo vaku Zenkerovho divertikulu môže spôsobiť zápach z úst. Niekedy sa môže vyskytovať aj bolesť krku, ale to nie je pravidlom.

Nezriedka sa stáva, že potrava z divertikulu vypadáva a zapadne do dýchacích ciest, potom spôsobuje kašeľ a eventuálne aj zápaly pľúc.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Diagnostika

S diagnózou s abnormalitou nazvanou ako Zenkerov divertikul je to trochu ťažké - ideálnou metódou by bola klasická gastroskopia, lenže pri zavádzaní gastroskopickej hadice môže zapadnúť práve do vydutiny a lekár ju potom môže ľahko roztrhnúť.

Pretrhnutie steny pažeráka potom môže spôsobiť smrteľne nebezpečný zápal v dutine hrudnej. Z toho dôvodu sa pri podozrení na Zenkerov divertikul odporúča vykonať skôr vyšetrenie pasáže pažerákom za použitia kontrastnej látky.

Pacient pije kontrastnú látku a súčasne sa vykonáva snímkovanie jeho krku. Na snímkach vidíme postup kontrastnej látky a zobrazí sa nám anatomický tvar horných častí tráviaceho traktu. Ak zatečie kontrastná látka do Zenkerovho divertikulu, uvidíme ho ako vak za hltanom.

Liečba

Menšie a bezpríznakové výrastky sa často len sledujú a neliečia. Veľké vydutiny, ktoré spôsobujú ťažkosti, sa už liečia - buď sa uzavrú pomocou endoskopického prístroja, alebo sa musí vykonať veľká chirurgická operácia, počas ktorej sa vydutiny odstránia.

Zenkerov divertikul

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.