Zenkerov divertikul

Zenkerov divertikulZenkerov divertikul je označenie pre relatívne vzácnu abnormalitu hornej časti tráviaceho traktu. Ide o vakovité výrastky, ktoré vznikajú v zadnej časti steny hltanu. Svojho nositeľa obťažujú a pri lekárskom vyšetrení môžu spôsobiť aj vážne ohrozenie života.

Príčiny vzniku Zenkerovho divertikulu


Zadná stena hltanu nie je úplne pevná a tlak pri prehĺtaní môže u niektorých ľudí spôsobiť jej vakovité vyklenutie. Vyskytuje sa skôr u starších ľudí.

Príznaky

Zenkerov divertikul sa prejavuje poruchami prehĺtania. Potrava doň padá, hromadí sa v ňom, niekedy sa vracia do dutiny ústnej.

Rozkladajúca sa potrava vo vaku Zenkerovho divertikulu môže spôsobiť zápach z úst. Niekedy sa môže vyskytovať aj bolesť krku, ale to nie je pravidlom.

Nezriedka sa stáva, že potrava z divertikulu vypadáva a zapadne do dýchacích ciest, potom spôsobuje kašeľ a eventuálne aj zápaly pľúc.

Diagnostika

S diagnózou s abnormalitou nazvanou ako Zenkerov divertikul je to trochu ťažké – ideálnou metódou by bola klasická gastroskopia, lenže pri zavádzaní gastroskopickej hadice môže zapadnúť práve do vydutiny a lekár ju potom môže ľahko roztrhnúť.

Pretrhnutie steny pažeráka potom môže spôsobiť smrteľne nebezpečný zápal v dutine hrudnej.

Z toho dôvodu sa pri podozrení na Zenkerov divertikul odporúča vykonať skôr vyšetrenie pasáže pažerákom za použitia kontrastnej látky.

Pacient pije kontrastnú látku a súčasne sa vykonáva snímkovanie jeho krku. Na snímkach vidíme postup kontrastnej látky a zobrazí sa nám anatomický tvar horných častí tráviaceho traktu.

Ak zatečie kontrastná látka do Zenkerovho divertikulu, uvidíme ho ako vak za hltanom.

Liečba

Menšie a bezpríznakové výrastky sa často len sledujú a neliečia.

Veľké vydutiny, ktoré spôsobujú ťažkosti, sa už liečia – buď sa uzavrú pomocou endoskopického prístroja, alebo sa musí vykonať veľká chirurgická operácia, počas ktorej sa vydutiny odstránia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zenkeruv-divertikl

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  1 komentár

  1. Prosím viete mi poradiť kde s vysetrenie roby kontrastov látkov?mne dotýka povedal zevsabuz nevykonáva nakolkolko spôsobuje rakovinu a nedodáva ju nemocnicam bojim s ist na endoskopie vyšetrení.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button