Vyliec.sk > Príznaky > Bolesť v krku

Bolesť v krku

bolesť v krkuBolesť v krku je obvyklým príznakom celého množstva chorôb. Väčšinou sa jedná o relatívne banálne infekčné ochorenia dýchacieho traktu, ale existujú aj závažnejšie príčiny. Jednotlivé body predstavujú skôr jednoduchý prehľad a zhrnutie, bližšie informácie o jednotlivých chorobách nájdete v príslušných článkoch.

Príčiny bolesti v krku:


1. Zápal hrtana

Zápal hrtana (laryngitída) je častou príčinou bolesti v krku. Obvykle ide o vírusové infekcie, ktoré sa okrem bolesti v krku prejavujú zhrubnutím hlasu, suchým kašľom a chrapotom.

2. Zápal hltana

Zápal hltana (faryngitída) vzniká zvyčajne na podklade vírusovej infekcie, na ktorú môžu nasadnúť baktérie. Hlavným prejavom je viditeľné začervenanie zadnej časti hltana za jazykom a pálčivá škrabavá bolesť v krku, ktorá sa zhoršuje pri prehĺtaní.

3. Angína

Toto je jedna z najbežnejších príčin bolestí v krku, ide o infekciu typicky spôsobenú streptokokmi. Bolesť sa zvyčajne objavuje pri prehltnutí. Na mandliach môžeme nájsť čapy. V dnešnej dobe antibiotík nie je angína príliš nebezpečná, neliečená však môže spôsobiť rôzne komplikácie vrátane vzniku abscesu či rozvoja reumatickej horúčky.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Mononukleóza

Toto vírusové ochorenie je veľmi podobné angíne. Prejavuje sa bolesťou v krku môžu byť prítomné aj povlaky a čapy na mandliach. Antibiotiká sú však úplne neúčinné a antibiotikum Augmentin podané pacientovi s mononukleózou môže dokonca vyvolať nepríjemnú vyrážku.

5. Pálenie záhy

Tento nepríjemný pocit sa objavuje pri tzv. refluxnej chorobe, kedy sa kyslý žalúdočný obsah vracia do pažeráka. Sliznica pažeráka je poškodzovaná a to môže (ale nemusí) byť sprevádzané nepríjemným pocitom a je prítomná aj bolesť v krku. Rýchla úľava nastupuje po podaní antacíd, čo sú látky obsahujúce uhličitan sodný, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy.

6. Alergie

Alergická reakcia, a to zvlášť alergia na potravinu alebo vdýchnutý alergén, sa môže prejaviť podráždením sliznice nosohltana a nepríjemným pocitom škrabanie a pálčivej bolesti v krku.

7. Záškrt

Toto je dnes už vzácna príčina bolestí v krku. Jednalo sa o infekčné ochorenie detského veku spôsobené baktériami (Corynebacterium diphteriae). Tie v krku vyvolajú ťažký zápal spojený s tvorbou blán, ktoré zúžili dýchacie cesty a postihnuté dieťa sa tak mohlo ľahko udusiť. Dnes je táto choroba potlačená vďaka očkovaniu.

8. Nádorové ochorenia

Nádory v krčnej oblasti, napríklad rakovina hrtanu a rakovina pažeráka, sa môžu prejavovať bolesťami v krku. Nutné je však poznamenať, že je to obvyklejšie až v neskorších fázach choroby. Nádory v krčnej oblasti sú častejšie u fajčiarov a alkoholikov, ale nie je to pravidlom.

9. Struma

Bolesti v krku pri prehĺtaní môže spôsobiť aj struma čiže zväčšená štítna žľaza. Je to dané tlakom žľazy na pažerák a horšou priechodnosťou polykaných súst. Mimo prehĺtania struma nebolí. Samotné zväčšenie štítnej žľazy nič nevypovedá o jej funkciu – tá môže byť normálna, zvýšená aj znížená.

10. Infarkt myokardu

Pri bolesti v krku netreba zabudnúť ani na túto eventualitu. Infarkt sa síce klasicky prejavuje prudkou bolesťou na hrudi, tá sa však u niektorých ľudí môže rozširovať až do krku.

Diagnostika bolesti v krku

Ak sa chceme dopátrať príčiny, ktorá spôsobuje bolesť v krku je vhodné sa najprv opýtať na jej charakter, miesto, vznik, trvanie a pod. Ďalej je vhodné vyšetriť ústnu dutinu pohľadom a špachtľou. Detailnejšie vyšetrenie pomocou zrkadiel vykonáva zvyčajne lekár ORL (ušné, nosné a krčné). Infekcie môžeme potvrdiť prevedením výteru ústnej dutiny a hrtanu a odoslaním vzorky na mikrobiologické vyšetrenie. Tak zistíme bakteriálneho pôvodcu aj jeho citlivosť na antibiotiká.

Ak máme dôvodné podozrenie na problém hlbšie v tráviacom trakte (hlavne v pažeráku), vykoná gastroenterológ endoskopické vyšetrenie pažeráka a žalúdka.

V prípade zväčšenia štítnej žľazy možno použiť ultrazvuk krku, na zhodnotenie rozsahu eventuálnych nádorov môžeme použiť CT vyšetrenie. Samozrejme vždy postupujeme od najjednoduchších vyšetrení k tým zložitejším a riadime naše teórie princípom pravdepodobnosti – za najčastejšie príčiny by sme mali považovať najmä body 1. a 2.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-v-krku

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.