Bolesť v krku

bolesť v krkuBolesť v krku je obvyklým príznakom celého množstva chorôb. Väčšinou sa jedná o relatívne banálne infekčné ochorenia dýchacieho traktu, ale existujú aj závažnejšie príčiny. Jednotlivé body predstavujú skôr jednoduchý prehľad a zhrnutie, bližšie informácie o jednotlivých chorobách nájdete v príslušných článkoch.

Príčiny bolesti v krku:


1. Zápal hrtana

Zápal hrtana (laryngitída) je častou príčinou bolesti v krku.

Obvykle ide o vírusové infekcie, ktoré sa okrem bolesti v krku prejavujú zhrubnutím hlasu, suchým kašľom a chrapotom.

2. Zápal hltana

Zápal hltana (faryngitída) vzniká zvyčajne na podklade vírusovej infekcie, na ktorú môžu nasadnúť baktérie.

Hlavným prejavom je viditeľné začervenanie zadnej časti hltana za jazykom a pálčivá škrabavá bolesť v krku, ktorá sa zhoršuje pri prehĺtaní.

3. Angína

Toto je jedna z najbežnejších príčin bolestí v krku, ide o infekciu typicky spôsobenú streptokokmi. Bolesť sa zvyčajne objavuje pri prehltnutí.

Na mandliach môžeme nájsť čapy. V dnešnej dobe antibiotík nie je angína príliš nebezpečná, neliečená však môže spôsobiť rôzne komplikácie vrátane vzniku abscesu či rozvoja reumatickej horúčky.

4. Mononukleóza

Toto vírusové ochorenie je veľmi podobné angíne. Prejavuje sa bolesťou v krku môžu byť prítomné aj povlaky a čapy na mandliach.

Antibiotiká sú však úplne neúčinné a antibiotikum Augmentin podané pacientovi s mononukleózou môže dokonca vyvolať nepríjemnú vyrážku.

5. Pálenie záhy

Tento nepríjemný pocit sa objavuje pri tzv. refluxnej chorobe, kedy sa kyslý žalúdočný obsah vracia do pažeráka.

Sliznica pažeráka je poškodzovaná a to môže (ale nemusí) byť sprevádzané nepríjemným pocitom a je prítomná aj bolesť v krku.

Rýchla úľava nastupuje po podaní antacíd, čo sú látky obsahujúce uhličitan sodný, ktoré znižujú kyslosť žalúdočnej šťavy.

6. Alergie

Alergická reakcia, a to zvlášť alergia na potravinu alebo vdýchnutý alergén, sa môže prejaviť podráždením sliznice nosohltana a nepríjemným pocitom škrabanie a pálčivej bolesti v krku.

7. Záškrt

Toto je dnes už vzácna príčina bolestí v krku. Jednalo sa o infekčné ochorenie detského veku spôsobené baktériami (Corynebacterium diphteriae).

Tie v krku vyvolajú ťažký zápal spojený s tvorbou blán, ktoré zúžili dýchacie cesty a postihnuté dieťa sa tak mohlo ľahko udusiť.

Dnes je táto choroba potlačená vďaka očkovaniu.

8. Nádorové ochorenia

Nádory v krčnej oblasti, napríklad rakovina hrtanu a rakovina pažeráka, sa môžu prejavovať bolesťami v krku.

Nutné je však poznamenať, že je to obvyklejšie až v neskorších fázach choroby. Nádory v krčnej oblasti sú častejšie u fajčiarov a alkoholikov, ale nie je to pravidlom.

9. Struma

Bolesti v krku pri prehĺtaní môže spôsobiť aj struma čiže zväčšená štítna žľaza. Je to dané tlakom žľazy na pažerák a horšou priechodnosťou polykaných súst.

Mimo prehĺtania struma nebolí. Samotné zväčšenie štítnej žľazy nič nevypovedá o jej funkciu – tá môže byť normálna, zvýšená aj znížená.

10. Infarkt myokardu

Pri bolesti v krku netreba zabudnúť ani na túto eventualitu.

Infarkt sa síce klasicky prejavuje prudkou bolesťou na hrudi, tá sa však u niektorých ľudí môže rozširovať až do krku.

Diagnostika bolesti v krku

Ak sa chceme dopátrať príčiny, ktorá spôsobuje bolesť v krku je vhodné sa najprv opýtať na jej charakter, miesto, vznik, trvanie a pod.

Ďalej je vhodné vyšetriť ústnu dutinu pohľadom a špachtľou. Detailnejšie vyšetrenie pomocou zrkadiel vykonáva zvyčajne lekár ORL (ušné, nosné a krčné). Infekcie môžeme potvrdiť prevedením výteru ústnej dutiny a hrtanu a odoslaním vzorky na mikrobiologické vyšetrenie. Tak zistíme bakteriálneho pôvodcu aj jeho citlivosť na antibiotiká.

Ak máme dôvodné podozrenie na problém hlbšie v tráviacom trakte (hlavne v pažeráku), vykoná gastroenterológ endoskopické vyšetrenie pažeráka a žalúdka.

V prípade zväčšenia štítnej žľazy možno použiť ultrazvuk krku, na zhodnotenie rozsahu eventuálnych nádorov môžeme použiť CT vyšetrenie.

Samozrejme vždy postupujeme od najjednoduchších vyšetrení k tým zložitejším a riadime naše teórie princípom pravdepodobnosti – za najčastejšie príčiny by sme mali považovať najmä body 1. a 2.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bolest-v-krku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button