Absces

obrázok abscesAbsces je odborným označením pre dutinu v tele vyplnenú hnisom. Jedná sa o nepríjemný dôsledok hnisavých infekčných ochorení. Môže byť veľmi bolestivý, konzervatívnymi (tj. nechirurgickými) prostriedkami je len ťažko liečiteľný a infekcie z neho sa môže rozšíriť po tele a môže vzniknúť tak sepsa.

Príčiny vzniku abscesu


Abscesy sú spojené najmä s hnisavými bakteriálnymi infekciami – častými pôvodcami abscesov sú baktérie zo skupiny stafylokokov a streptokokov, môže sa však jednať prakticky o akúkoľvek baktériu.

Výnimkou však nie sú ani abscesy pôvodu mykotického (plesne) a existujú aj abscesy spôsobené prvokmi (napr. Amébove abscesy).

Veľmi ohrozenou skupinou ľudí sú najmä vnútrožilový narkomani. Vedie k tomu niekoľko faktorov – časté vpichy ihlami do tkanív, celkovo nízka úroveň hygieny a zhoršená funkcia imunitného systému v drogami zdevastovanom organizme.

Vznik abscesu

Absces vznikne za predpokladu, že sa baktérie dostanú do našich tkanív a orgánov a tam vznikne hnisavý zápal.

Hnis je páchnuca zakalená tekutina, ktorá obsahuje mŕtve aj živé baktérie, biele krvinky, odumreté zvyšky tkanív pod.

Ak nie je organizmus schopný sa s infekciou rýchlo vysporiadať, vznikne v danom mieste tela priestor vyplnený hnisom – absces.

Absces na jednu stranu poukazuje na neschopnosť imunitného organizmu infekciu zničiť, na druhú stranu poukazuje na schopnosť zápal aspoň ohraničiť. Po vzniku abscesu môžu nasledovať 3 možné scenáre:

1. Infekcia v abscesu je potlačená, hnis sa vstrebe a dôjde k zahojeniu. U malých abscesov k tomu síce môže dôjsť, ale nanešťastie to nie je až tak časté.

2. Ak je hnis blízko pod kožou, môže si „prehnisat“ kanálikom na povrch a vyprázdniť sa. Kanálik, ktorý si absces urobí, sa volá fistula. Po vyprázdnení sa absces a fistula zvyčajne zahoja, niekedy však môžu pretrvávať.

3. Infekcia sa môže z relatívne ohraničeného abscesu nekontrolovane rozšíriť do okolitého tkaniva. Taká neohraničená infekcia tkaniva sa označuje ako flegmóna.

Neskôr sa môžu baktérie rozšíriť aj do krvi a vznikne veľmi nebezpečná otrava krvi (sepsa). Tento variant už priamo ohrozuje chorého na živote.

Prejavy

Môže sa vyskytnúť prakticky kdekoľvek v tele (podkožne, vo svaloch, v pečeni, v pľúcach, v obličkách, v mozgu, a pod …).

Ak je tesne pod kožou, prejavuje sa ako podkožná hrča, koža nad ním je koža začervenaná a teplá. Absces je bolestivý a človek máva vysoké teploty.

Ak je hlboko uložený tak ho nie je vidieť, prejavuje sa bolesťou, vysokou teplotou a rôznymi poruchami abscesom postihnutého orgánu alebo tkaniva.

Liečba

Najčastejšie je spôsobený baktériami a tak by logickou voľbou boli antibiotiká. Je to síce pravda, ale antibiotiká do priestoru abscesu prenikajú len veľmi slabo.

Samozrejme bránia ďalšiemu šíreniu infekcie, ale absces väčšinou nevyliečia. Účinnú liečebnú metódu predstavuje chirurgia.

Ak je to možné, chirurg absces otvorí a hnis vypustí. Pre dlhodobejšie čistenie sa niekedy užíva drenáž.

Drenáž znamená, že sa do priestoru abscesu zasunie hadička, ktorou môže hnis odtekať. Ak je zabezpečený odtok hnisu, absces sa postupne vyčistí a zahojí.

Chirurgovia dobre poznajú latinské príslovie Ubi pus, ibi evacua, čo sa dá preložiť ako Kde je hnis, tam ho vypusť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/absces

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    2 Comments

    1. Dobry den chcem sa vas opytat mam abces medzi nohami spravila sa mi tam dierka ktorou opatrne potom vytlacam hnis aj krv samozrejme ze si to potom vyčistim uz sa mi to zmenšilo mal som to tvrde ako kamen aj ma to sprvoti bolelo ale ked si to vytlačim tak sa to zmenšuje a citim zlepsenie čo by som mal este spravit?

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button