Vyliec.sk > Príznaky > Hrče pod kožou

Hrče pod kožou

hrče pod kožouHrče pod kožou sa relatívne často vyskytujú a väčšinou sa nejedná o závažný nález. Avšak je nutné vedieť, že sa môže jednať aj o príznak vážnejších chorôb. Čo všetko teda môžu hrče pod kožou znamenať?

Príčiny hrče pod kožou:


1. Zväčšené lymfatické uzliny

Podkožne uložené lymfatické uzliny môžu byť zväčšené pri rôznych ochoreniach (pozri. príslušný článok), ide najmä o infekcie a menej často o nádorové choroby. Infekčné uzliny bývajú väčšinou zároveň bolestivé. Zväčšenie podkožných uzlín možno najčastejšie vystihnúť na krku a v okolí dolnej čeľusti, v podpazuší, v nadkľučkovej oblasti a v slabinách.

2. Nezhubné nádory

Jedná sa o pomerne bežnú príčinu vzniku podkožných hrčiek. Z najbežnejších menujme napríklad lipómy, leiomyómy, fibrómy a neurofibrómy. Existujú aj niektoré vzácne geneticky podmienené ochorenia s mnohopočetným výskytom týchto podkožných nádorov ako je napríklad neurofibromatóza.

3. Abscesy

Podkožne uložené abscesy (ložiská hnisu) sa prejavujú ako hrče pod kožou. Dosť často je nad nimi začervenaná koža a hmatom sú bolestivé. Vzhľadom na to, že absces je známkou infekčného procesu, trpia chorí často horúčkami.

4. Zhubné nádory

Podkožne možno väčšinou nájsť lokálne metastázy zhubných nádorov. Zo samotných zhubných nádorov možno podkožne nahmatať napríklad ložisko rakoviny prsníka.

5. Reumatické uzlíky

Reumatické uzlíky sa vyskytujú pri postihnutí kĺbov pri reumatoidnej artritíde. Uzlíky vznikajú v mieste postihnutých kĺbov, sú tuhé a obsahujú veľké množstvo väziva.

6. Ganglion

Ganglion je cystický útvar vyplnený rôsolovitou polotekutou hmotou, ktorý vzniká v blízkosti kĺbov a svalových šliach. Môže byť nepríjemný a bolestivý pri pohyboch, rieši sa vypustením tekutiny alebo úplným chirurgickým odstránením.

7. Mukokéla

Mukokéla znamená nahromadenie tekutého hlienu v mieste, kde došlo k narušeniu vývodu niektorej zo žliazok. Pomerne častá je mukokéla v ústnej dutine a na vnútornej strane pery, môže sa však vyskytovať aj inde na tele vrátane podkožia.

Diagnostika hrče pod kožou

Novo vzniknutá hrča pod kožou má byť vyšetrená lekárom. Okrem fyzikálneho vyšetrenia (bolestivosť, pohyblivosť voči okolitým tkanivám) je vhodné opýtať sa na známky infekcie (hlavne zvýšená teplota).

Zo zobrazovacích metód možno odporučiť ultrazvuk a pri pochybnostiach je možné odobrať z neznámeho ložiska vzorku (biopsia) a nechať ju histologicky vyšetriť.

Pri zväčšení podkožnej uzliny nejasnej príčiny je vhodné ju celú chirurgicky odstrániť a taktiež zaistiť histologické dovyšetrenie.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/boule-pod-kuzi

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.