Vyliec.sk > Choroby > Leiomyóm

Leiomyóm

leiomyómLeiomyóm [lejomijomy] sú nezhubné nádory, ktoré vychádzajú z hladkej svaloviny. Môžu sa vyskytnúť prakticky vo všetkých tkanivách obsahujúcich bunky hladkej svaloviny, ale na určitých miestach tela ich nachádzame s vyššou frekvenciou.

Príčiny leiomyómu


Presná príčina vzniku leiomyómov nie je jasná, zrejme však ide o kombináciu genetiky a vplyvu vonkajších faktorov. Rozhodne nemáme žiadne validné informácie o tom, ako riziko výskytu leiomyómov znížiť.

Prejavy

Najčastejším miestom výskytu leiomyómov je maternica (hovorí sa o maternicových myómoch), pažerák a tenké črevo. Pomerne často sú leiomyómy bezpríznakové, niekedy však svojím rastom môžu narušiť funkciu orgánov, v ktorých rastú. Leiomyóm v maternici môže spôsobiť gynekologické krvácanie, nemožnosť otehotnieť a vyššiu frekvenciu mimomaternicového tehotenstva.

Leiomyómy môžu taktiež spôsobiť poruchy prehĺtania a leiomyómy tenkého čreva ho môžu upchať za vzniku črevnej nepriechodnosti (ileus).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Leiomyómy majú isté minimálne riziko zmeny vo zhubnú formu, ktorej hovoríme leiomyosarkóm. Leiomyosarkóm patrí medzi tzv. sarkómy, ide o veľmi nebezpečný nádor šíriaci sa metastázami so zlou prognózou. Znovu však treba zopakovať, že zmena leiomyómov na leiomyosarkóm je našťastie úplne raritná.

Diagnostika

Tkanivo podkožne uloženého leiomyómu možno nahmatať ako hrču pod kožou, hlboko uložené leiomyómy možno nájsť pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Niekedy je jasné, že ide o leiomyóm, ale v prípade akýchkoľvek pochybností je vhodné nádor nabodnúť ihlou (biopsia) a vziať vzorku na histologické vyšetrenie.

Liečba leiomyómu

Leiomyómy spôsobujúce ťažkosti je vhodné odstrániť, väčšinou ide o chirurgický zákroky rôzneho rozsahu. Typicky sú odstraňované leiomyómy maternice, operácie vykonávajú gynekológovia a buď odstraňujú len tkanivo leiomyómov alebo odstránia celú maternicu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/leiomyom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.