Úvod / Choroby / Leiomyóm

Leiomyóm

leiomyómLeiomyóm [lejomijomy] sú nezhubné nádory, ktoré vychádzajú z hladkej svaloviny. Môžu sa vyskytnúť prakticky vo všetkých tkanivách obsahujúcich bunky hladkej svaloviny, ale na určitých miestach tela ich nachádzame s vyššou frekvenciou.

Príčiny leiomyómu:


Presná príčina vzniku leiomyómov nie je jasná, zrejme však ide o kombináciu genetiky a vplyvu vonkajších faktorov. Rozhodne nemáme žiadne validné informácie o tom, ako riziko výskytu leiomyómov znížiť.

Prejavy:

Najčastejším miestom výskytu leiomyómov je maternica (hovorí sa o maternicových myómoch), pažerák a tenké črevo. Pomerne často sú leiomyómy bezpríznakové, niekedy však svojím rastom môžu narušiť funkciu orgánov, v ktorých rastú. Leiomyóm v maternici môže spôsobiť gynekologické krvácanie, nemožnosť otehotnieť a vyššiu frekvenciu mimomaternicového tehotenstva.

Leiomyómy môžu taktiež spôsobiť poruchy prehĺtania a leiomyómy tenkého čreva ho môžu upchať za vzniku črevnej nepriechodnosti (ileu).

Leiomyómy majú isté minimálne riziko zmeny vo zhubnú formu, ktorej hovoríme leiomyosarkóm. Leiomyosarkóm patrí medzi tzv. sarkómy, ide o veľmi nebezpečný nádor šíriaci sa metastázami so zlou prognózou. Znovu však treba zopakovať, že zmena leiomyómov na leiomyosarkóm je našťastie úplne raritná.

Diagnostika:

Tkanivo podkožne uloženého leiomyómu možno nahmatať ako hrču pod kožou, hlboko uložené leiomyómy možno nájsť pomocou zobrazovacích metód (ultrazvuk, CT vyšetrenie, magnetická rezonancia). Niekedy je jasné, že ide o leiomyóm, ale v prípade akýchkoľvek pochybností je vhodné nádor nabodnúť ihlou (biopsia) a vziať vzorku na histologické vyšetrenie.

Liečba leiomyómu:

Leiomyómy spôsobujúce ťažkosti je vhodné odstrániť, väčšinou ide o chirurgický zákroky rôzneho rozsahu. Typicky sú odstraňované leiomyómy maternice, operácie vykonávajú gynekológovia a buď odstraňujú len tkanivo leiomyómov alebo odstránia celú maternicu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *