CT vyšetrenie

CT vyšetrenieCT je veľmi často využívanou vyšetrovacou metódou. Ide o skratku anglických slov Computed Tomografy (počítačová tomografia), väčšina ľudí vrátane lekárov ho však nenazve inak ako cétéčko. Čo je to CT vyšetrenie, aký je jeho princíp a význam? Ako sa treba pripraviť pred vyšetrením, a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Princíp CT vyšetrenia


Princípom vyšetrenia sú staré dobré röntgenové lúče. CT prístroj vie urobiť viacero snímok, ktoré sú prenesené do počítača a lekár si ich na obrazovke môže prezrieť a vyhodnotiť. Kým röntgen nám ukáže jedinú snímku, CT vytvorí veľa rezov.

Vyšetrovaná časť tela je prístrojom obrazne povedané plátkovaná na plátky, ktoré si potom lekár prezerá. Pokročilejšie počítačové programy vedia z CT snímok vytvoriť aj trojrozmerný obraz skenovaného objektu.

CT vyšetrenie možno rozdeliť na natívne a s kontrastom. Natívne vyšetrenia sú vykonávané „len tak“, pri CT vyšetreniach s kontrastom sa človeku pichne do žily kontrastná látka. Tá potom prúdi cievami a skvalitní výsledky vyšetrenia.

Samotné vyšetrenie pre pacienta znamená ľahnúť si vo vyšetrovacej miestnosti na posuvné lôžko a potom sa okolo neho začne pohybovať prstenec CT prístroja, ktorý osnímkuje určenú oblasť.

Vyšetrenie trvá dohromady niekoľko minút a je úplne bezbolestné.

Príprava pred vyšetrením

Natívne CT vyšetrenie nevyžaduje prípravu. Iné je to s CT s kontrastom.

Kontrastná látka totiž môže (relatívne zriedkavo) spôsobiť alergickú reakciu, ktorá môže vyústiť aj v nebezpečný anafylaktický šok.

Z toho dôvodu sa zvyčajne podáva slabší protialergický liek, zvyčajne Dithiaden, 1-2 tablety večer pred vyšetrením a 1-2 tablety ráno v deň vyšetrenia.

Ak sa vyšetrenie s kontrastom vykonáva akútne alebo ak má pacient známe alergie, môžu sa podať do žily kortikoidy, ktoré bránia alergickej reakcii oveľa účinnejšie ako obyčajné lieky proti alergii.

Je tiež nutné pamätať na to, že kontrastná látka znamená záťaž pre obličky, môže spôsobiť aj ich akútne zlyhanie. Toto poškodenie obličiek kontrastom označujeme ako kontrastom vyvolanú nefropatiu.

Význam

Vyšetrenie má široké využitie v lekárskej praxi. Veľmi často sa vykonáva CT mozgu, ktoré môže nájsť krvácanie do mozgu a vie diagnostikovať subdurálny a epidurálny hematóm, subarachnoidálne krvácanie, mozgové nádory atď.

Pri každom väčšom úraze hlavy sa CT pre istotu zvyčajne vykonáva. CT brucha sa používa na kvalitnejšie zobrazenie štruktúr brušnej dutiny, hľadanie nádorov a iných ochorení.

To je len niekoľko málo príkladov využitia CT, v skutočnosti je ich oveľa viac. Výsledky vyšetrenia si prezerá a popisuje skúsený röntgenológ.

Nevýhody CT vyšetrenia

Všeobecný problém: CT vyšetrenie natívne aj kontrastné so sebou nesie tú nevýhodu, že pacient dostane pri vyšetrení relatívne vysokú dávku röntgenového žiarenia.

Udáva sa, že jedno CT brucha je porovnateľné s asi 200 röntgenmi pľúc.

Preto je vhodné CT vyšetrenie vykonávať len tam, kde to lekár považuje za naozaj prínosné a CT vyšetrenie by sa nemalo zbytočne opakovať.

Pri vyšetrovaní röntgenovým žiarením sa riadime tzv. atómovým zákonom. Ten hovorí to, že lekár smie vystaviť pacienta vyšetrením spojeným so žiarením podľa svojho uváženia bez stanovenia hornej hranice možnej dávky žiarenia.

K tomu je však doplnený dôležitý dodatok, že lekár musí byť schopný tieto vyšetrenia zdôvodniť.

Ďalšie špecifické problémy a nevýhody u CT vyšetrenia s kontrastom:

 • Na kontrastnú látku bývajú niekedy alergie.
 • Dithiaden, ktorý sa pred kontrastným CT vyšetrením zvyčajne podáva, má tlmivé účinky a znižuje pozornosť. Človek by preto nemal viesť motorové vozidlá.
 • Kontrastná látka môže poškodzovať obličky. U zdravého človeka to nebýva problém, ale u človeka s už existujúcim zlyhaním obličiek je nutné si CT vyšetrenie s kontrastom dobre rozmyslieť.

Výhody:

 • Vyšetrenie je rýchle.
 • Vyšetrenie je bežne dostupné v každej väčšej nemocnici.
 • Vyšetrenie je úplne nebolestivé.
 • Vyšetrenie je pre lekára veľmi prínosné v zmysle nájdenia či vylúčenia chorobného stavu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/ct-vysetreni

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

  Back to top button