Anafylaktický šok

anafylaktický šok Anafylaktický šok je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitú pomoc a neliečený človek veľmi často umiera. O anafylaktickom šoku je dobré vedieť, obzvlášť dôležitá je znalosť jeho liečby. Ako sa dá predísť anafylaktickému šoku? Ako sa prejavuje a lieči ? Viac sa dočítate v nasledujúcom článku. 

Príčiny anafylaktického šoku


Anafylaktický šok by sa dal tiež nazvať alergickým šokom. V podstate sa jedná o extrémne silnú alergickú reakciu. Bežná alergická reakcia postihne určité miesto – napríklad nosovú dutinu (vtedy vzniká alergická nádcha).

U anafylaktického šoku postihne alergia celé telo. Postihnuté môžu byť všetky tkanivá, efekt alergickej reakcie je však najviditeľnejší na stene ciev. Alergická reakcia spôsobí rozšírenie ciev a navyše zvýši priepustnosť cievnych stien. To má ničivý efekt na krvný obeh.

Predstavme si krvný obeh ako množstvo trubíc, ktorými preteká tekutina a to celé je poháňané pumpou (srdcom). A teraz si predstavte, že do trubíc narobíme rad malých dier, ktorými tekutina začne vytekať von.

Pumpa síce pracuje, ale zrazu nemá čo pumpovať a krvný obeh zlyhá. A čo je tým alergénom, ktorý túto silnú reakciu spustí? Môže to byť prakticky čokoľvek, ale veľmi často sa jedná o zlúčeniny, na ktoré sme alergickí (mnohokrát to nemusíme vedieť), a ktoré sa rýchlo dostanú do nášho krvného obehu.

Typickým príkladom je bodnutie včelou, kedy alergicky zareagujeme na jed. Anafylaktickým šok môže taktiež predstavovať reakciu organizmu na lieky a kontrastné látky podané do žily.

Anafylaktický šok však môže vzniknúť aj po požití potravín, na ktoré sme alergickí a radí sa tak medzi prejavy potravinovej alergie. Je smutné, keď sa alergia na určitú potravinu prvýkrát prejaví práve anafylaktickým šokom, ale aj to sa môže stať.

Pozn: Anafylaktický šok sa začne prejavovať veľmi rýchlo – do 30 minút po kontakte s alergénom.

Prejavy

Odtok tekutín z ciev sa začne prejavovať šokovým stavom – srdce začne pumpovať, aby udržalo obeh a pulz sa preto zrýchľuje.

Spolu s tým môžu začať kdekoľvek na tele vznikať viditeľné opuchy, ktoré sú tvorené tekutinou uniknutú z krvných ciev do podkožia.

Srdce udržať obeh väčšinou nezvládne, pretože v cievach chýba tekutina. Krvný tlak začne klesať a nakoniec obeh zlyhá – človek stratí vedomie a nakoniec zomrie.

Okrem toho môžu byť prítomné prejavy alergickej reakcie na jednotlivé tkanivá. U človeka s anafylaktickým šokom môže vzniknúť napríklad žihľavka (svrbiaca vyrážka) alebo záchvat astmy (dýchavičnosť, pískanie pri výdychu a suchý kašeľ).

Z vyššie uvedeného vyplýva, že okrem zlyhania krvného obehu je človek v anafylaktickom šoku ohrozený udusením.

Po prvé, môžu vzniknúť opuchy v horných dýchacích cestách a zúžiť ich. Po druhé prípadný astmatický záchvat vedie k sťahovaniu a uzatváraniu priedušiek. A dohromady to vytvorí smrtiacu kombináciu.

Diagnostika

Základom je zistenie viditeľných príznakov šoku. Tiaž šoku a zmeny stavu možno vcelku dobre odhadnúť z hodnôt krvného tlaku a z pulzu.

Čím viac tlak klesá a pulz stúpa, tým je situácia horšia.

Prevencia

Ak o sebe človek vie, že má na niektoré veci alergiu, mal by sa im vyhýbať. Ak u neho už kedysi anafylaktický šok po kontakte s nejakým alergénom prebehol, mal by sa tomuto alergénu vyhýbať dvojnásobne.

Bohužiaľ ani vďaka vyššie uvedeným možnostiam nie sme schopní anafylaktickému šoku zabrániť. Veľakrát k nemu dochádza bez zjavného predchádzajúceho varovania.

Napríklad máme človeka, ktorého pred X rokmi bežne bodali včely a nič mu nebolo. Teraz ho bodla včela a jeho organizmus zareagoval anafylaktickým šokom. Kto to mohol predpokladať?

Alebo iný príklad – dieťa dostáva injekčne bežný liek a krátko po tom napriek všetkej starostlivosti umiera na anafylaktický šok. Takéto veci sa proste stávajú.

Liečba anafylaktického šoku

Ak niekto začne po kontakte s nejakým alergénom pociťovať príznaky anafylaktického šoku, mal by si čo najrýchlejšie zavolať rýchlu záchrannú službu.

Častokrát iba odborná pomoc dokáže človeka zachrániť. Ak nie je možné s odbornou pomocou počítať, musíme si pomôcť sami.

Všeobecne sa užívajú lieky proti alergii. Bohužiaľ to nie je moc, čo môžeme urobiť. Jedinou nádejou je, ak so sebou máme nejaké lieky typu antihistaminík.

Antihistaminiká vedia tlmiť alergické reakcie, ale na zvládnutie anafylaktického šoku nie sú dostatočne silné.

Okrem toho tabletová forma nie je u šoku príliš účinná – účinnej látky sa príliš nevstrebávajú z čreva do krvi. Napriek tomu 1-2 tablety neuškodia, ak nič lepšie po ruke nemáme. Lieky určené priamo proti anafylaktickému šoku sú kortikoidy a adrenalín. Kortikoidy tlmia imunitný systém a teda i alergickú reakciu.

U anafylaktického šoku sa podávajú injekčne do žily, pretože rýchlo účinkujú. Adrenalín blokuje neblahé účinky alergickej reakcie na cievy a umožňuje udržanie krvného obehu. Okrem toho bráni zúženiu dýchacích ciest.

Ľudia, ktorí už anafylaktický šok prekonali, bývajú pripravení a nosia pri sebe špeciálny aplikátor adrenalínu, napr. Liek EpiPen. Ak cítia, že na nich anafylaktický šok znovu prichádza, bodnú si adrenalín do svalu (zvyčajne do stehna) a potom si zavolajú pomoc.

Okrem liekov je životne dôležité pacientovi dodať dostatok tekutiny infúziami do žily, aby sa nahradil ich únik z ciev a udržal funkčný krvný obeh.

Ak sa pacient dusí, možno mu podávať kyslík alebo sa môže zaintubovat a dať na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/anafylakticky-sok

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button