Magnetická rezonancia

vyšetrenie magnetická rezonanciaČo je to magnetická rezonancia, aký je princíp a význam tohto vyšetrenia? Ako sa pred vyšetrením treba pripraviť a aké sú jeho výhody a nevýhody?

Magnetická rezonancia je moderná zobrazovacia metóda, ktorá sa stáva zaujímavou alternatívou CT vyšetrenia.

Princíp magnetickej rezonancie


Vyšetrenie je zdanlivo podobné CT vyšetreniu. Pacient si ľahne, vojde do tunela vo vnútra prístroja.

Prístroj potom po určitú dobu sníma konkrétnu oblasť tela vyšetrovaného a zo získaných dát sa vytvorí jej obraz, ktorý lekár vidí na obrazovke. Samotný princíp tvorby tohto obrazu je úplne iný ako u CT.

Magnetická rezonancia nepracuje s röntgenovým žiarením, ale na princípe veľmi silného magnetického poľa, ktoré nám umožňuje rozlíšiť a zobraziť jednotlivé tkanivá podľa rôzneho množstva vodíka, ktorý je v nich obsiahnutý.

Je to síce povedané veľmi primitívne, ale pre základné pochopenie to postačuje.

Príprava pred vyšetrením

Na samotné vyšetrenie nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Je však potrebné zabezpečiť, aby pacient nemal v tele žiadny magnetický materiál.

Význam magnetickej rezonancie

Magnetická rezonancia má význam vo vyšetrovaní prakticky všetkých tkanív a orgánov, častá je magnetická rezonancia mozgu a chrbtice.

Kým CT prístroj robí zábery veľkej časti tela, pri magnetickej rezonancie sa vyšetruje skôr určité konkrétne miesto. Čím väčšiu oblasť by sme chceli zobraziť, tým dlhší čas by vyšetrenie zabralo.

Nevýhody vyšetrenia

Pacient nesmie mať v tele žiadne kovové magnetické predmety – kardiostimulátory, umelé kĺby a pod.

Dnes sa v medicíne stále viac využívajú moderné materiály, ktoré na magnetické pole nereagujú, ale všetci pacienti v sebe tieto moderné materiály nemajú.

Určite si spomenieme na nejaký prípad z médií, keď do prístroja magnetickej rezonancie vošiel živý človek s kardiostimulátorom a vyšlo už len mŕtve telo.

Vyšetrenie trvá trochu dlhšie ako klasické cétéčko, niekedy až 30 minút. Počas tejto doby musí pacient ležať v tuneli prístroja, čo prakticky vylučuje použitie magnetickej rezonancie u pacientov s klaustrofóbiou a u malých detí.

V prípade nutnosti sa môže pacient uspať a pri vyšetrení monitorovať, ale to so sebou nesie viacero komplikácií.

Určitým problémomom je aj horšia dostupnosť magnetickej rezonancie, prístroj rozhodne nemá každá nemocnica.

V urgentných situáciách sa preto dáva prednosť CT vyšetreniu.

Výhody

Hlavnou výhodou magnetickej rezonancie je nulová záťaž röntgenovým žiarením a veľmi kvalitné zobrazenie mäkkých tkanív, ktoré v rozlíšení vysoko presahujú možnosti CT.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/magneticka-rezonance

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button