Mimomaternicové tehotenstvo
Mimomaternicové tehotenstvo je závažný stav, ktorý je medzi gynekológmi veľmi obávaný. Predstavuje pre ženu priame ohrozenie na živote. Je nutné ho rozpoznať a následne liečiť, čo nie je vždy jednoduché. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba mimomaternicového tehotenstva sa dozviete v nasledujúcom článku. Najprv si musíme povedať pár slov k vajíčkam. Vajíčka sú ženské pohlavné bunky, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch.
Každý mesiac jedno z vajíčok dozreje a uvoľní sa z vaječníka (ovulácia). Vstúpi do vajcovodu, ktorým prejde do maternice.
Ak je v priebehu tejto doby oplodnené, tak sa uhniezdi v sliznici maternice a hovoríme o začiatku tehotenstva. Ak nie je oplodnené, opustí telo ženy a dôjde k menštruačnému krvácaniu. Mimomaternicové tehotenstvo vznikne, ak sa oplodnené vajíčko zahniezdi v abnormálnom mieste.
Abnormálnym miestom sú myslená aj nevhodné miesta pre uhniezdenie v maternici, preto mimomaternicové tehotenstvo nemusí byť vždy mimo maternice (a jedná sa teda o nepresný názov)!
A kde všade sú nenormálne miesta? Mimo maternicu sa vajíčko môže uhniezdiť vo vaječníku, v stene dutiny brušnej a vo vajcovodu (najčastejší prípad).
Za nenormálne miesta pre uhniezdenie vajíčka v maternici potom považujeme vstup vajíčkovodu do maternice a oblasť krčka maternice.
Príčiny mimomaternicového tehotenstva
Mimomaternicové tehotenstvo sa môže vyskytnúť u každej ženy, niekedy je však jeho riziko zvýšené.
Rizikovým faktorom sú pooperačné zrasty v panve a panvové gynekologické zápaly (napríklad zápaly vajíčkovodov a zápaly vaječníkov), ktoré môžu zúžiť vajcovody.
Spermie sa k vajíčku dostanú, ale oplodnené vajíčko už z vajíčkovodu do maternice nie.
Ďalším možným faktorom môže zrejme byť endometrióza vajcovodu, tj. stav, kedy sa do vajcovodu dostane sliznica maternice (nie je celkom jasné, akým spôsobom).
Prejavy
Hneď úvodom je nutné podotknúť, že plod, ak sa uhniezdi mimo dutiny maternice, nemá pre svoj rozvoj tie správne podmienky a uhynie. To sa nemusí prejaviť vôbec nijako, alebo len slabým krvavým výtokom z pošvy, ktorý môže žena mylne považovať za oneskorenú menštruáciu.
Ľudský plod sa zo začiatku správa tak trochu ako parazit alebo nádor. Jeho bunky sa množia, prerastajú do sliznice maternice a narúšajú ju. Následne sa plod „prehryzie“ ku krvným cievam a získa tak zdroj obživy.
Maternica je k tomuto prispôsobená a je to úplne normálne. Horšie je, keď sa o niečo podobné plod pokúsi v inom mieste, napríklad vo vajíčkovode. Príznaky mimomaternicového tehotenstva sú najmä pobolievanie brucha a nedostavená sa menštruácia (čo je hormonálne dané u každého tehotenstva).
Najvážnejšou komplikáciou je prasknutie vajcovodu, ktoré je spojené s prudkou bolesťou brucha a silným krvácaním do dutiny brušnej.
Tento stav patrí medzi náhle príhody brušné. V dutine brušnej je veľa miesta, krv má kam tiecť, vznikne šokový stav (bledosť, zrýchlený pulz, pokles krvného tlaku) a žena môže aj vykrvácať.
Diagnostika
Bolesti brucha a prípadne ďalšie vyššie spomínané príznaky u mladej ženy by vždy mali viesť k pomysleniu na možnosť mimomaternicového tehotenstva.
Z krvi potom možno zistiť koncentráciu látky známej ako choriogonadotropín (hCG) alebo tehotenský hormón. Koncentrácia tejto látky rastie v tehotenstve.
Následne možno vykonať ultrazvuk brucha. Ak zistíme zvýšenie koncentrácie hCG a neprítomnosť plodu v maternici, máme v diagnóze prakticky jasno. Veľakrát možno ultrazvukom priamo nájsť nenormálne uložené plodové vajce.
Prevencia
Prevencia v podstate neexistuje, riziko sa znižuje u užívateliek hormonálnej antikoncepcie.
Liečba
Väčšinou sa vykoná laparoskopický zákrok. Ten je po prvé definitívnym potvrdením mimomaternicového tehotenstva a následne i jeho riešením.
Odstráni sa zárodok a pri uhniezdení vo vajíčkovode aj postihnutý vajcovod. Veľmi závažné je mimomaternicové tehotenstvo, kedy sa zárodok uhniezdi v oblasti krčka maternice.
Táto oblasť môže dosť krvácať a život zachraňujúcim výkonom potom môže byť len operačné odstránenie maternice.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/mimodelozni-tehotenstvi
Použité zdroje: základné zdroje textu