Úvod / Choroby / Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo

mimomaternicové tehotenstvoMimomaternicové tehotenstvo je závažný stav, ktorý je medzi gynekológmi veľmi obávaný. Predstavuje pre ženu priame ohrozenie na živote. Je nutné ho rozpoznať a následne liečiť, čo nie je vždy jednoduché. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika, prevencia a liečba mimomaternicového tehotenstva sa dozviete v nasledujúcom článku.

Najprv si musíme povedať pár slov k vajíčkam. Vajíčka sú ženské pohlavné bunky, ktoré sa nachádzajú vo vaječníkoch. Každý mesiac jedno z vajíčok dozreje a uvoľní sa z vaječníka (ovulácia). Vstúpi do vajcovodu, ktorým prejde do maternice. Ak je v priebehu tejto doby oplodnené, tak sa uhniezdi v sliznici maternice a hovoríme o začiatku tehotenstva. Ak nie je oplodnené, opustí telo ženy a dôjde k menštruačnému krvácaniu.

Mimomaternicové tehotenstvo vznikne, ak sa oplodnené vajíčko zahniezdi v abnormálnom mieste. Abnormálnym miestom sú myslená aj nevhodné miesta pre uhniezdenie v maternici, preto mimomaternicové tehotenstvo nemusí byť vždy mimo maternice (a jedná sa teda o nepresný názov)! A kde všade sú nenormálne miesta? Mimo maternicu sa vajíčko môže uhniezdiť vo vaječníku, v stene dutiny brušnej a vo vajcovodu (najčastejší prípad). Za nenormálne miesta pre uhniezdenie vajíčka v maternici potom považujeme vstup vajíčkovodu do maternice a oblasť krčka maternice.

Príčiny mimomaternicového tehotenstva:


Mimomaternicové tehotenstvo sa môže vyskytnúť u každej ženy, niekedy je však jeho riziko zvýšené. Rizikovým faktorom sú pooperačné zrasty v panve a panvové gynekologické zápaly (napríklad zápaly vajíčkovodov a zápaly vaječníkov), ktoré môžu zúžiť vajcovody. Spermie sa k vajíčku dostanú, ale oplodnené vajíčko už z vajíčkovodu do maternice nie. Ďalším možným faktorom môže zrejme byť endometrióza vajcovodu, tj. stav, kedy sa do vajcovodu dostane sliznica maternice (nie je celkom jasné, akým spôsobom).

Prejavy:

Hneď úvodom je nutné podotknúť, že plod, ak sa uhniezdi mimo dutiny maternice, nemá pre svoj rozvoj tie správne podmienky a uhynie. To sa nemusí prejaviť vôbec nijako, alebo len slabým krvavým výtokom z pošvy, ktorý môže žena mylne považovať za oneskorenú menštruáciu.

Ľudský plod sa zo začiatku správa tak trochu ako parazit alebo nádor. Jeho bunky sa množia, prerastajú do sliznice maternice a narúšajú ju. Následne sa plod "prehryzie" ku krvným cievam a získa tak zdroj obživy. Maternica je k tomuto prispôsobená a je to úplne normálne. Horšie je, keď sa o niečo podobné plod pokúsi v inom mieste, napríklad vo vajíčkovode. Príznaky mimomaternicového tehotenstva sú najmä pobolievanie brucha a nedostavená sa menštruácia (čo je hormonálne dané u každého tehotenstva).

Najvážnejšou komplikáciou je prasknutie vajcovodu, ktoré je spojené s prudkou bolesťou brucha a silným krvácaním do dutiny brušnej. Tento stav patrí medzi náhle príhody brušné. V dutine brušnej je veľa miesta, krv má kam tiecť, vznikne šokový stav (bledosť, zrýchlený pulz, pokles krvného tlaku) a žena môže aj vykrvácať.

Diagnostika:

Bolesti brucha a prípadne ďalšie vyššie spomínané príznaky u mladej ženy by vždy mali viesť k pomysleniu na možnosť mimomaternicového tehotenstva. Z krvi potom možno zistiť koncentráciu látky známej ako choriogonadotropín (hCG) alebo tehotenský hormón. Koncentrácia tejto látky rastie v tehotenstve.

Následne možno vykonať ultrazvuk brucha. Ak zistíme zvýšenie koncentrácie hCG a neprítomnosť plodu v maternici, máme v diagnóze prakticky jasno. Veľakrát možno ultrazvukom priamo nájsť nenormálne uložené plodové vajce.

Prevencia:

Prevencia v podstate neexistuje, riziko sa znižuje u užívateliek hormonálnej antikoncepcie.

Liečba:

Väčšinou sa vykoná laparoskopický zákrok. Ten je po prvé definitívnym potvrdením mimomaternicového tehotenstva a následne i jeho riešením. Odstráni sa zárodok a pri uhniezdení vo vajíčkovode aj postihnutý vajcovod.

Veľmi závažné je mimomaternicové tehotenstvo, kedy sa zárodok uhniezdi v oblasti krčka maternice. Táto oblasť môže dosť krvácať a život zachraňujúcim výkonom potom môže byť len operačné odstránenie maternice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *