Nízky tlak (hypotenzia)

nízky tlakNízky tlak (hypotenzia-zníženie tlaku krvi pod 105/65 mm Hg) môže byť spôsobený rôznymi príčinami – od pomalšej schopnosti krvného obehu prispôsobiť sa rýchlemu vstávaniu, cez nadužívanie liekov proti vysokému tlaku krvi až po veľmi závažné stavy ohrozujúce život. V dôsledku zníženého tlaku krvi je znížené aj prekrvenie mozgu, čo sa prejavuje závratmi, poruchami videnia alebo stratou vedomia. Pokiaľ je zníženie tlaku krvi závažné a trvá dlhší čas, môže dôjsť aj k poruchám funkcie niektorých orgánov (srdce, obličky atď.) a dokonca aj k smrti.

Príčiny nízkeho tlaku


Nízky tlak vzniká z rôznych príčin, napr. u mladých žien vzniká nezávažná tzv. habituálna hypotenzia.

Ďalšou príčinou nízkeho tlaku krvi je náhle zaujatie vzpriamenej polohy = ortostatická hypotenzia.

Chronicky znížený tlak krvi je najčastejšie dôsledkom poruchy regulačných mechanizmov riadiacich tlak krvi v organizme. Ide hlavne o ochorenia periférnych nervov, ktoré vzniká pri cukrovke, vplyvom nedostatku vitamínov, pri ochorení mozgu a miechy (roztrúsená skleróza, Parkinsonová choroba, nádory na mozgu a pod.).

Chronický nízky tlak vyvolávajú aj niektoré poruchy endokrinného systému, pri ktorých je nedostatočné vytváranie hormónov, ktoré zvyšujú tlak krvi (Addisonová choroba, hypoaldosteronizmus).

Nízky tlak môžu vyvolávať aj lieky užívané na hypertenziuvysoký tlak krvi, kedy pri predávkovaní dochádza k závažnej hypotenzii.

Pri nesprávnom nastavení dávkovania liekov vzniká chronicky znížený tlak krvi.

Pokles tlaku krvi môžu zapríčiniť aj vážne akútne situácie = šokové stavy, kedy napríklad dôjde k rozsiahlemu krvácaniu, pri popáleninách, pri ťažkej dehydratácii, pri infarkte myokardu (kardiogénny šok), pri prudkej alergickej reakcii (anafylaktický šok) alebo pri prudko sa rozvíjajúcej infekcii (septický šok).

Ochorenie, ktoré nízky tlak spôsobuje sa nedá ovplyvniť, preto pokiaľ človek má dispozíciu na nízky tlak krvi, mal by sa zamerať hlavne na predchádzanie tomuto stavu.

Príznaky

Náhly pokles tlaku krvi zapríčiňuje unavenosť, zimomravosť, bolesti hlavy, pri vzpriamení sa závrat a poruchy videnia (citlivejší ľudia môžu pri náhlom vzpriamení sa aj stratiť vedomie = synkopa).

Postihnutého stratou tlaku krvi je nutné uložiť do vodorovnej polohy, príznaky poklesu tlaku krvi sa postupne stratia. Pri závažnom poklese tlaku krvi, postihnutý nie je schopný sa postaviť (okamžite sa objavujú známky bezvedomia).

Pri ťažkej hypotenzii je mozog nedostatočne zásobovaný krvou, trpí nedostatkom kyslíka a postihnutý stráca vedomie – upadá do bezvedomia.

Pokiaľ sa nepodarilo odstrániť príčinu náhleho poklesu tlaku krvi (zastavenie krvácania, spriechodnenie upchatej tepny srdca a pod.), postihnutý zomiera na následky hypotenzie.

Diagnostika

Lekár bude najprv zisťovať anamnézu a bude ho zaujímať , aké má pacient zdravotné problémy, kedy dochádza k poklesu tlaku krvi a aké boli príznaky, či došlo k strate vedomia a podobne.

Budú ho zaujímať lieky ktoré pacient užíva a všetky ostatné ochorenia pacienta a členov jeho rodiny.

Vyšetrenie sa zamerá na vyšetrenie tlaku krvi, kedy lekár zameria tlak krvi pacienta v sede, v ľahu a po postavení sa do vzpriamenej polohy, kedy kontroluje zmeny frekvencie srdca po postavení sa pacienta.

Zmeny tlaku krvi pri rôznej fyzickej námahe a pri bežných denných činnostiach je možné sledovať pomocou tonoportu – slúži na 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi.

Pokiaľ vyšetrenia naznačujú podozrenie na iné ochorenie, ktoré vyvoláva hypotenziu, vtedy sa vykonávajú zložitejšie odbery krvi a vykonávajú sa špeciálne vyšetrenia (napr. neurologické, atď.).

Liečba nízkeho tlaku

Liečba hypotenzie je pomerne problematická, najprv sa upravia dávky liekov užívaných na hypertenziu (pokiaľ ich pacient užíva), pokiaľ ich neužíva, doporučuje sa zvýšiť príjem sodíka v potravinách (viac soliť) a dodržiavať pitný režim.

Dôležité je zlepšenie fyzickej kondície pravidelným aerobickým cvičením – plávanie, rýchlejšia chôdza alebo beh, aerobik, cyklistika.

Pacienti s ťažšou formou hypotenzie sa musia podrobiť farmakologickej liečbe a užívať lieky.

Akútny nízky tlak, ktorý vzniká ako dôsledok šokového stavu, sa musí riešiť veľmi rýcho, pretože postihnutému ide v takomto prípade o život.

Postihnutý je umiestnený na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS), kde je nepretržite monitorovaná činnosť srdca a tlak krvi sa pravidelne meria.

Vo veľmi vážnych situáciách sa do tepny postihnutého zavedie kanyla, ktorá je prepojená s monitorom a meria okamžitý tlak krvi = priame meranie tlaku krvi.

Liečba akútnej hypotenzie závisí na príčine vzniku nízkeho tlaku. Pri stratách tekutín musia byť do cievného systému dodávané infúzne roztoky, resp. krv.

Pri ťažkej infekcii musia byť čo najskôr nasadené vysoko účinné antibiotiká, pri alergických reakciách sa užívajú antialergiká. Pri akútnom infarkte myokardu je nutné vykonať koronarografiu a pokúsiť sa upchatú cievu spriechodniť, do toho času sú postihnutému podávané do žily lieky, ktoré tlak krvi veľmi účinne zvyšujú.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nizky-tlak

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button