Náhla srdcová smrť

Náhla srdcová smrťNáhla srdcová smrť je obávaný odborný termín, ktorý označuje nečakané úmrtie človeka z dôvodu akútneho zlyhania srdca ako pumpy. Náhla srdcová smrť môže postihnúť prakticky kohokoľvek, veľkou tragédiou sú náhle úmrtia mladých športovcov.

Podstatou mechanizmu náhlej srdcovej smrti je zástava srdcovej činnosti z dôvodu závažných porúch rytmu ako je komorová tachykardia alebo fibrilácia komôr, menej často je dôvodom asystólia (srdce je schopné prečerpávať a na EKG je rovná čiara), alebo tzv. bezpulzová elektrická aktivita (na EKG vidíme elektrickú aktivitu , ale srdce nepumpuje).

Príčiny náhlej srdcovej smrti


Náhla srdcová smrť môže vzniknúť u človeka s úplne zdravým srdcom. S tým nedokážeme nič narobiť, taký je jednoducho život.

Sú známe však niektoré stavy, ktoré riziko náhlej srdcovej smrti zvyšujú a práve o týchto pacientov má medicína veľký záujem.

Riziko vzniku náhlej srdcovej smrti je vyššie u pacientov s ischemickou chorobou srdca (najmä s jej akútnymi formami ako je infarkt myokardu), s kardiomyopatiou (najmä hypertrofická, dilatačná a arytmogénna dysplázia pravej komory), myokarditídami, s vrodenými srdcovými chybami, ťažšími chlopňami, apod.

Za rizikových pacientov musíme označiť aj tých, ktorí síce žiadnu zo spomínaných chorôb nemajú, ale majú v predchádzajúcej anamnéze záchyt závažnej arytmie ako je fibrilácia komôr alebo komorovej tachykardie.

Prejavy náhlej srdcovej smrti

Bez ohľadu na presný mechanizmus a príčinu sú prejavy viacmenej rovnaké. Akútna porucha funkcie srdca naruší prísun kyslíka do mozgu a človek náhle stráca vedomie.

Ťažké poškodenie mozgu a následná smrť mozgu nastávajú do niekoľkých minút.

Diagnostika

Tu by mohlo byť všeobecne povedané, že zásadná je včasná diagnóza tých stavov, ktoré zvyšujú riziko vzniku náhlej srdcovej zástavy (viď. príčiny).

O konkrétnej diagnostike si môžete prečítať viac v článkoch, ktoré sú im venované. Diagnóza je však krajne obtiažna až nemožná u človeka, ktorý má bezpríznakové ochorenie srdca a u ktorého je náhla srdcová smrť prvým príznakom.

V takomto prípade sa niekoľko srdcových chorôb nájde až pri pitve.

Liečba náhlej srdcovej smrti

Pri náhlej srdcovej zástave je jediným riešením neodkladná kardipulmonálna resuscitácia, ktorá je buď úspešná, alebo nie.

Väčšinou je však neúspešná a tak by základom mala byť preventívna liečba, ktorá závisí na tom, či a aké je prítomné nejaké ochorenie srdca.

Ak je choroba srdca neliečiteľná a riziko vážnej arytmie trvá, môže byť potrebné trvalé podávanie liekov zo skupiny antiarytmík, implantácie ICD prístrojov alebo katetrizačná ablácia srdca s nájdením a nebolestivým „spálením“ buniek, ktoré môžu poruchy rytmu vyvolať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nahla-srdecni-smrt

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button