Vyliec.sk > Choroby > Náhla srdcová smrť

Náhla srdcová smrť

Náhla srdcová smrťNáhla srdcová smrť je obávaný odborný termín, ktorý označuje nečakané úmrtie človeka z dôvodu akútneho zlyhania srdca ako pumpy. Náhla srdcová smrť môže postihnúť prakticky kohokoľvek, veľkou tragédiou sú náhle úmrtia mladých športovcov. Podstatou mechanizmu náhlej srdcovej smrti je zástava srdcovej činnosti z dôvodu závažných porúch rytmu ako je komorová tachykardia alebo fibrilácia komôr, menej často je dôvodom asystólia (srdce je schopné prečerpávať a na EKG je rovná čiara), alebo tzv. bezpulzová elektrická aktivita (na EKG vidíme elektrickú aktivitu , ale srdce nepumpuje).

Príčiny náhlej srdcovej smrti


Náhla srdcová smrť môže vzniknúť u človeka s úplne zdravým srdcom. S tým nedokážeme nič narobiť, taký je jednoducho život. Sú známe však niektoré stavy, ktoré riziko náhlej srdcovej smrti zvyšujú a práve o týchto pacientov má medicína veľký záujem. Riziko vzniku náhlej srdcovej smrti je vyššie u pacientov s ischemickou chorobou srdca (najmä s jej akútnymi formami ako je infarkt myokardu), s kardiomyopatiou (najmä hypertrofická, dilatačná a arytmogénna dysplázia pravej komory), myokarditídami, s vrodenými srdcovými chybami, ťažšími chlopňami, apod. Za rizikových pacientov musíme označiť aj tých, ktorí síce žiadnu zo spomínaných chorôb nemajú, ale majú v predchádzajúcej anamnéze záchyt závažnej arytmie ako je fibrilácia komôr alebo komorovej tachykardie.

Prejavy náhlej srdcovej smrti

Bez ohľadu na presný mechanizmus a príčinu sú prejavy viacmenej rovnaké. Akútna porucha funkcie srdca naruší prísun kyslíka do mozgu a človek náhle stráca vedomie. Ťažké poškodenie mozgu a následná smrť mozgu nastávajú do niekoľkých minút.

Diagnostika

Tu by mohlo byť všeobecne povedané, že zásadná je včasná diagnóza tých stavov, ktoré zvyšujú riziko vzniku náhlej srdcovej zástavy (viď. príčiny). O konkrétnej diagnostike si môžete prečítať viac v článkoch, ktoré sú im venované. Diagnóza je však krajne obtiažna až nemožná u človeka, ktorý má bezpríznakové ochorenie srdca a u ktorého je náhla srdcová smrť prvým príznakom. V takomto prípade sa niekoľko srdcových chorôb nájde až pri pitve.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba náhlej srdcovej smrti

Pri náhlej srdcovej zástave je jediným riešením neodkladná kardipulmonálna resuscitácia, ktorá je buď úspešná, alebo nie. Väčšinou je však neúspešná a tak by základom mala byť preventívna liečba, ktorá závisí na tom, či a aké je prítomné nejaké ochorenie srdca. Ak je choroba srdca neliečiteľná a riziko vážnej arytmie trvá, môže byť potrebné trvalé podávanie liekov zo skupiny antiarytmík, implantácie ICD prístrojov alebo katetrizačná ablácia srdca s nájdením a nebolestivým “spálením” buniek, ktoré môžu poruchy rytmu vyvolať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nahla-srdecni-smrt

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.