Hypertrofická kardiomyopatia je ochorenie srdca, ktoré sa radí do skupiny tzv. kardiomyopatií. Môže byť nebezpečná, svojho nositeľa môže ohroziť narušením pumpovacej funkcie srdca, alebo vyvolať nebezpečné poruchy rytmu.
Hypertrofická kardiomyopatia a jej príčiny
Príčina vzniku choroby nie je celkom jasne vysvetlená, svoju úlohu hrá dedičnosť a istý genetický predpoklad a potom tiež zmeny v prekrvení srdcového svalu. Všetky tieto faktory potom vedú k zhrubnutiu a zmohutnenie srdcovej svaloviny.
Prejavy
Dochádza ku zmohutneniu srdcovej svaloviny a prepážky (septum) oddeľujúcej srdcovej komory. To vedie k zväčšeniu srdca. Srdcový sval je síce schopný sa dobre sťahovať,ale časom môže začať klásť príliš veľký odpor pretekajúcej krvi. Porucha býva pomerne dlho bezpríznaková, v chorej svalovine však môžu vznikať rôzne poruchy rytmu vrátane smrteľne nebezpečnej fibrilácie komôr. Z toho dôvodu je hypertrofická kardiomyopatia priamo spojená s rizikom náhlej srdcovej smrti. S postupom času sa u chorých objavujú príznaky srdcového zlyhávania ako je námahová dýchavičnosť, únava, nevýkonnosť a motanie hlavy. Niektorí chorí sa sťažujú na búšenie srdca a bolesti na hrudníku charakteru anginy pectoris.
Diagnostika
Dôležité je s pacientom pohovoriť o jeho ťažkostiach a fyzikálne ho vyšetriť posluchom hrudníka – zhoršený prietok krvi môže vyvolať posluchový šelest. Na EKG môžeme vidieť niektoré známky preťaženia srdcových komôr (a niektoré ďalšie nenormálne nálezy), na röntgene pľúc uvidíme zväčšený srdcový sval a najlepšie výsledky nám dá ECHO srdca. Ak vykonáme koronografiu, mali by sme nájsť relatívne zdravé vencovité tepny.
Liečba
Z liekov sa podávajú medikamenty chrániace srdcový sval a znižujúce riziko vzniku porúch rytmu ako sú beta-blokátory alebo blokátory kalciových kanálov. Preventívne sa podávajú lieky proti poruchám rytmu (antiarytmiká) alebo sa chorým implantuje prístroj zvaný ICD [Ajsídí]. ICD je niečo ako vylepšený kardiostimulátor. Krabička ICD sa implantuje do podkožia hrudníka a vedú z nej elektródy do srdca. ICD sníma srdcový rytmus a ak zistí vznik závažnej poruchy rytmu, vyšle silný elektrický signál – “elektrošok” (pre pacienta značne nepríjemný) a tým spôsobí návrat normálneho rytmu.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypertroficka-kardiomyopatie
Použité zdroje: základné zdroje textu