Hypertrofická kardiomyopatia (HCM)

Hypertrofická kardiomyopatiaHypertrofická kardiomyopatia je ochorenie srdca, ktoré sa radí do skupiny tzv. kardiomyopatií. Môže byť nebezpečná, svojho nositeľa môže ohroziť narušením pumpovacej funkcie srdca, alebo vyvolať nebezpečné poruchy rytmu.

Hypertrofická kardiomyopatia a jej príčiny


Príčina vzniku choroby nie je celkom jasne vysvetlená, svoju úlohu hrá dedičnosť a istý genetický predpoklad a potom tiež zmeny v prekrvení srdcového svalu.

Všetky tieto faktory potom vedú k zhrubnutiu a zmohutnenie srdcovej svaloviny.

Prejavy

Dochádza ku zmohutneniu srdcovej svaloviny a prepážky (septum) oddeľujúcej srdcovej komory. To vedie k zväčšeniu srdca.

Srdcový sval je síce schopný sa dobre sťahovať,ale časom môže začať klásť príliš veľký odpor pretekajúcej krvi. Porucha býva pomerne dlho bezpríznaková, v chorej svalovine však môžu vznikať rôzne poruchy rytmu vrátane smrteľne nebezpečnej fibrilácie komôr.

Z toho dôvodu je hypertrofická kardiomyopatia priamo spojená s rizikom náhlej srdcovej smrti. S postupom času sa u chorých objavujú príznaky srdcového zlyhávania ako je námahová dýchavičnosť, únava, nevýkonnosť a motanie hlavy.

Niektorí chorí sa sťažujú na búšenie srdca a bolesti na hrudníku charakteru anginy pectoris.

Diagnostika

Dôležité je s pacientom pohovoriť o jeho ťažkostiach a fyzikálne ho vyšetriť posluchom hrudníka – zhoršený prietok krvi môže vyvolať posluchový šelest.

Na EKG môžeme vidieť niektoré známky preťaženia srdcových komôr (a niektoré ďalšie nenormálne nálezy), na röntgene pľúc uvidíme zväčšený srdcový sval a najlepšie výsledky nám dá ECHO srdca.

Ak vykonáme koronografiu, mali by sme nájsť relatívne zdravé vencovité tepny.

Liečba

Z liekov sa podávajú medikamenty chrániace srdcový sval a znižujúce riziko vzniku porúch rytmu ako sú beta-blokátory alebo blokátory kalciových kanálov.

Preventívne sa podávajú lieky proti poruchám rytmu (antiarytmiká) alebo sa chorým implantuje prístroj zvaný ICD [Ajsídí]. ICD je niečo ako vylepšený kardiostimulátor.

Krabička ICD sa implantuje do podkožia hrudníka a vedú z nej elektródy do srdca.

ICD sníma srdcový rytmus a ak zistí vznik závažnej poruchy rytmu, vyšle silný elektrický signál – „elektrošok“ (pre pacienta značne nepríjemný) a tým spôsobí návrat normálneho rytmu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/hypertroficka-kardiomyopatie

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button