Poruchy srdcového rytmu

Arytmogénna dysplázia pravej komory

Arytmogénna dysplázia pravej komory

Arytmogénna dysplázia pravej komory je vzácne ochorenie, ktoré sa radí do skupiny kardiomyopatií. Kardiomyopatie postihujú srdcový sval, môžu narušovať pumpovaciu funkciu srdca alebo spôsobovať vznik porúch srdcového rytmu. U arytmogénnej dysplázii pravej komory je postihnutá najmä pravá komora srdca, v ktorej začne dochádzať k nahrádzaniu svaloviny väzivovým a tukovým tkanivom. Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? …

Atrioventrikulárna blokáda

Atrioventrikulárna blokáda (AV blok)

Atrioventrikulárna blokáda (AV blok) je skupina niekoľkých porúch, ktoré súvisia s narušenou funkciou tzv. atrioventrikulárneho uzla (AV uzla). Aby sme mohli problematiku lepšie pochopiť, musíme si niečo povedať o šírení vzruchov v srdci. V srdcovom svale vznikajú elektrické vzruchy, ktoré sa šíria svalovinou a spôsobujú jej sťahovanie. Tieto elektrické vzruchy vznikajú za normálnych okolností v …

AVNRT

Atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT)

Kostrbatý a zložitý názov atrioventrikulárna nodálna reentry tachykardia (AVNRT) je označenie pre relatívne častú poruchu rytmu (arytmia), ktorá môže byť u mladého človeka dôvodom opakovaného búšenia srdca. Aké sú príčiny tejto poruchy, ako sa prejavuje, ako ju zistiť/diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku. AVNRT a jej príčiny Presná príčina vzniku tejto poruchy …

AVRT

Atrioventrikulárna reentry tachykardia (AVRT)

Atrioventrikulárna reentry tachykardia (AVRT) je forma poruchy rytmu (arytmia), ktorá môže byť zodpovedná za rýchlu srdcovú akciou spojenú s búšením srdca. Táto porucha je svojimi prejavmi, diagnostikou a liečbou značne podobná arytmií známej ako AVNRT *, je však oproti nej vzácnejšia. Bežní lekári napokon medzi AVRT a AVNRT moc nerozlišujú, pretože základný prístup k obom …

Bezpulzová elektrická aktivita

Bezpulzová elektrická aktivita

Bezpulzová elektrická aktivita sa označuje aj ako elektromechanická disociácia. Používa sa skratka PEA, ktorá vychádza z anglického názvu Pulseless Electrical Activity. PEA je označením pre stav, kedy je na EKG prítomná elektrická činnosť srdca, ale táto činnosť nie je sprevádzaná srdcovými sťahmi. Hoci sa teda srdcom šíria elektrické impulzy, nie je prítomná jeho pumpovacia schopnosť. Bezpulzová …

Extrasystola

Extrasystola

Extrasystola znamená sťah srdcovej svaloviny, ktorý je vzhľadom k normálnemu pravidelnému rytmu akosi navyše. Extrasystola vzniká predčasne, narúša pravidelnosť srdcového rytmu a väčšina z nás ju nijako nevníma. Napriek tomu môžu byť početnejšie extrasystoly spojené s nepríjemnými príznakmi a určité informácie o nich môžu byť užitočné. Extrasystoly môžu mať svoje klinické prejavy, kedy nemusia byť …

Fibrilácia komôr

Fibrilácia komôr

Fibrilácia komôr je smrteľne nebezpečná porucha srdcového rytmu, ktorá vyžaduje neodkladné riešenie. Jej podstata je v tom, že steny srdcových komôr začnú s vysokou rýchlosťou kmitať. Toto kmitanie je však neefektívne, čo znamená, že obe komory srdca prestanú pumpovať krv do tela. Ako sa fibrilácia komôr prejavuje? Dá sa jej zabrániť a dá sa vôbec …

Flutter predsiení

Flutter predsiení

Flutter predsiení [flatr predsiení] je označenie pre relatívne bežnú poruchu srdcového rytmu, ktorá je dôvodom vyšetrenia na internej ambulancii, alebo dôvodom krátkodobej hospitalizácie. Porucha sama o sebe nie je väčšinou nebezpečná, ale niekedy môže spôsobiť vážne komplikácie. Pre laikov v podstate platí, že flutter predsiení je vlastnosťami, diagnostikou a liečbou do značnej miery podobný chorobe …

Hyperkaliémia

Hyperkaliémia (vysoký draslík)

Hyperkaliémia označuje stav, keď je zvýšená hladina draslíka v krvi. Draselný ión (latinsky kálium) sa vo vysokých koncentráciách vyskytuje v bunkách a v krvi je ho pomerne malé množstvo, ktoré zodpovedá koncentrácii 3,8-5,3 mmol/liter. Každé laboratórium sa v hodnotách trochu líši, ale orientačne to platí. Ak sa zníži hladina draslíka po 3,8 mmol/liter, hovoríme o …

Hypertenzná kríza

Hypertenzná kríza

Hypertenzná kríza nie je definovaná jednotlivými autormi úplne rovnako, my si ju zjednodušene popíšme ako epizódu výrazne zvýšeného tlaku (cca nad 230 / 130mm ortuťového stĺpca), ktorá bezprostredne ohrozuje zdravie človeka vysokým rizikom rozvoja komplikácií. Okrem samotnej hodnoty krvného tlaku je dôležité aj to, ako rýchlo došlo k jeho zvýšeniu a na aké tlaky je …

Hypertrofická kardiomyopatia

Hypertrofická kardiomyopatia (HCM)

Hypertrofická kardiomyopatia je ochorenie srdca, ktoré sa radí do skupiny tzv. kardiomyopatií. Môže byť nebezpečná, svojho nositeľa môže ohroziť narušením pumpovacej funkcie srdca, alebo vyvolať nebezpečné poruchy rytmu. Hypertrofická kardiomyopatia a jej príčiny Príčina vzniku choroby nie je celkom jasne vysvetlená, svoju úlohu hrá dedičnosť a istý genetický predpoklad a potom tiež zmeny v prekrvení srdcového …

Komorová tachykardia

Komorová tachykardia

Komorová tachykardia je veľmi nebezpečná porucha rytmu, ktorá svojho nositeľa priamo ohrozuje na živote a väčšinou vyžaduje okamžitý lekársky zásah. Aké sú príčiny tejto poruchy rytmu, ako presne sa prejavuje, Ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny komorovej tachykardie Komorová tachykardia vzniká podobne ako ostatné arytmie v dôsledku poruchy vzniku …

Otrava digoxínom

Otrava digoxínom

Ako sa otrava digoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny a ako ju liečiť? Digoxín je zlúčenina obsiahnutá v rastline známej ako náprstník, ktorá našla významné využitie v medicíne, presnejšie povedané v kardiológii. Dnes už sa digoxín rozhodne nevyužíva tak často ako v minulosti, napriek tomu ho však nájdeme v medikácii mnohých interných pacientov. Využitie digoxínu …

Pľúcne srdce

Pľúcne srdce (cor pulmonale)

Pojem pľúcne srdce je medzi medikmi a lekármi skôr známy pod latinským názvom cor pulmonale [kor pulmonale]. Možno ho považovať za vážny stav, ktorý úzko súvisí s preťažovaním pravej polovice srdcového svalu. Aké sú príčiny vzniku tohto stavu, ako presne sa prejavuje, ako ho správne diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie sa dočítate v tomto …

Reštriktívna kardiomyopatia

Reštriktívna kardiomyopatia

Reštriktívna kardiomyopatia  je ochorenie srdca, ktoré patrí do skupiny kardiomyopatií.  Kardiomyopatia sú choroby srdcovej svaloviny a môžu spôsobovať celý rad príznakov, niekedy aj veľmi závažných. Ako sa prejavuje reštriktívna kardiomyopatia a ako ju liečiť či diagnostikovať? Všetko dôležité a potrebné sa dozviete z nasledujúceho článku. Príčiny reštriktívnej kardiomyopatie Reštriktívna kardiomyopatia môže vzniknúť sama od seba …

Šokové stavy

Šokové stavy

Keď v bežnom živote o niekom povieme, že bol v šoku, máme zvyčajne na mysli jeho duševné rozpoloženie vo zmysle prekvapenia a rozčúlenia. Šok v lekárskej terminológii znamená však niečo úplne iné. Čo všetko spôsobuje šokové stavy, aké existujú druhy a prejavy šoku a ako šokové stavy liečiť? Viac sa dozviete v nasledujúcom podrobnom článku. …

Srdcové zlyhávanie

Srdcové zlyhávanie

Srdcové zlyhávanie a zlyhanie je pomerne dosť zložitá otázka a už preto je nutné ju zjednodušiť. Dalo by sa o nej hovoriť celé hodiny, ale to k jej základnému pochopeniu nie je vôbec potrebné. Srdcové zlyhávanie definícia Srdcové zlyhanie je stav, keď srdce nie je z akéhokoľvek dôvodu schopné dodávať dostatok kyslíka a živín periférnym …

Torsade de pointes

Torsade de pointes

Torsade de pointes  je pomerne špecifický typ poruchy rytmu (arytmia), ktorá je známa ako komorová tachykardia. Z toho pochopiteľne vyplýva, že toto ochorenie je smrteľne nebezpečná záležitosť. Príčiny torsade de pointes Porucha rytmu môže byť spôsobená liekmi a ďalšími faktormi súvisiacimi so vznikom dlhého QT intervalu na EKG. Okrem toho je riziko arytmie vyššie u …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button