Röntgen pľúc

vyšetrenie röntgen pľúcČo je to röntgen pľúc, aký je jeho princíp a dôvod na toto vyšetrenie? Aké ma röntgen pľúc výhody a nevýhody?

Röntgen pľúc, presnejšie povedané röntgen hrudníka, je vyšetrenie s dlhou históriou, ktoré má v modernej medicíne stále nezastupiteľnú úlohu. Dokáže totiž napomôcť v diagnostike mnohých chorôb.

Princíp röntgenu pľúc

Vyšetrenie sa robí na rádiologickom pracovisku ideálne postojačky, prípadne v ľahu (ak sa pacient nemôže postaviť).

Pre lepšiu prehľadnosť je vhodné osnímkovat pacienta spredu a zboku (tzv. predozadná a bočná projekcia).

U niektorých pacientov vo vážnom stave, ktorí sú napojení na prístroje, ktorí nie sú schopní prevozu na rádiologické pracovisko, sa môže röntgen pľúc vďaka mobilným prístrojom urobiť priamo na oddelení, kde ležia.

Dôvody na vyšetrenie

Röntgen pľúc sa robí často orientačne pri prijatí na oddelenie a býva neoddeliteľnou súčasťou predoperačného vyšetrenia osôb nad cca 40 rokov veku.

Skúsený rádiológ dokáže z röntgenu vyčítať naozaj veľmi veľa, je však nevyhnutné, aby mu vyšetrovací lekár zrozumiteľne oznámil charakter ťažkostí pacienta a prípadný klinický nález.

Röntgen hrudníka môže priniesť informácie o chorobných stavoch viacerých hrudných orgánov, z ktorých uvádzame len tie najčastejšie:

Pľúca – Môžeme nájsť ložiská zápalu pľúc a tuberkulózy, ložiská rakoviny pľúc, metastázy, zmeny u pľúcnej fibrózy, zhrubnutú popľúcnicu u mezoteliomu, vodu na pľúcach, pneumotorax a mnoho iných.

Srdce – Môžeme hodnotiť šírku srdcového tieňa, pri viacerých srdcových chorobách je srdce zväčšené. Z prekrvenia pľúc môžeme diagnostikovať ľavostranné srdcové zlyhanie.

Kosti – Aj z obyčajného snímku hrudníka možno nájsť rôzne chorobné zmeny hrudnej chrbtice, napríklad zlomeniny stavcov alebo krivú chrbticu.

Štítna žľaza – Na röntgene hrudníka môžeme odhadnúť zväčšenie štítnej žľazy.

Nevýhody röntgenu pľúc

Vyšetrenie je rýchle a ľahko dostupné, jeho vyhodnotenie zvládne skúsený rádiológ za veľmi krátku dobu.

Jedinou nevýhodou je určitá dávka radiácie, ktorej je pacient vystavený.

Výhody

Pri dobrej spolupráci lekára, ktorý o röntgen pľúc žiada, a rádiológa ide o veľmi prínosné vyšetrenie, ktoré môže významne napomôcť prvotnej diagnóze, liečbe a eventuálne ďalšiemu stanoveniu vyšetrovacieho postupu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rentgen-plic

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button