Rakovina štítnej žľazy

Rakovina štítnej žľazy Rakovina štítnej žľazy ako sa prejavuje a aká je proti nej prevencia? Zhubné nádory štítnej žľazy patria k menej častým formám rakoviny. Možno ich navyše relatívne dobre liečiť a nemávajú až tak vysokú úmrtnosť. Rovnako ako u iných foriem rakoviny je tu však dôležitý včasný nález nádoru.

Aby sme sa v rôznych formách rakoviny štítnej žľazy lepšie zorientovali, je dobré vedieť, že v štítnej žľaze sú 2 základné typy buniek, ktorých môžu nádory vznikať.

Základné typy buniek v štítnej žľaze:


1. Bunky folikulárne

Týchto buniek je väčšina a tvoria samotné hormóny štítnej žľazy (tyroxín a trijódtyronín).

Z týchto buniek vznikajú celkom tri typy zhubných nádorov – prvé dva, folikulárny a papilárny typ, sú najčastejšími typmi zhubných nádorov štítnej žľazy.

Sú relatívne málo zhubné a ich bunky si zachovali schopnosť zdravých buniek štítnej žľazy vychytávať z krvi jód. To je veľmi dôležité pre liečbu. Tretí typ sa nazýva anaplastický a je veľmi nebezpečnou formou zhubného nádoru vychádzajúceho z folikulárnych buniek.

Nádorové bunky sú nevyzreté, rýchlo sa množia aj metastázujú a neuchovali si schopnosť zdravých folikulárnych buniek vychytávať jód.

2. Bunky parafolikulárne

Týchto buniek je v tkanive štítnej žľazy pomerne málo. Sú zaujímavé tým, že vytvára hormón kalcitonín. Ten má význam pre metabolizmus vápnika v našom tele.

Z týchto buniek vychádza tzv. medulárny typ nádoru štítnej žľazy.

Vzhľadom na to, že nevychádza z buniek folikulárnych, nevie vychytávať jód z krvi. Takže aby sme to zhrnuli, zhubné nádory štítnej žľazy možno rozdeliť takto:

1. Zhubné nádory z folikulárnych buniek

a) Papilárny typ – vie vychytávať jód, relatívne málo nebezpečný b) Folikulárny typ – vie vychytávať jód, relatívne málo nebezpečný c) Anaplastický typ – nevie vychytávať jód, veľmi nebezpečný

2. Zhubný nádor z parafolikulárních buniek

a) Medulárny typ – nevie vychytávať jód, relatívne málo až stredne nebezpečný

Tip: Všeobecne o rakovine, jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v našom komplexnom článku s názvom rakovina.

Rakovina štítnej žľazy a jej príčiny

Všetky príčiny vzniku zhubných nádorov štítnej žľazy nepoznáme. Veľký význam na ich vznik má zrejme kontakt s rádioaktivitou, preto zrejme došlo k zvýšenému výskytu rakoviny štítnej žľazy v Európe po výbuchu v atómovej elektrárni Černobyľ.

Vylúčiť sa nedá ani vplyv genetiky, pretože genetika všeobecne hrá úlohu vo vzniku prakticky všetkých nádorov. Istým rizikovým faktorom je aj pohlavie, rakovina štítnej žľazy sa o niečo častejšie vyskytuje u žien.

Niektoré formy rakoviny štítnej žľazy sa vyskytujú u chorých s MEN syndrómom, to je však relatívne zriedkavé.

Prejavy

Prejavy zhubných nádorov štítnej žľazy sú rôzne. Prejaviť sa môže vlastná masa nádorového tkaniva, ktorá môže byť na krku hmatateľná ako tuhý uzlík alebo väčšia hrča.

Veľké nádory môžu viesť k útlaku okolitých tkanív, napríklad pažeráka (poruchy prehĺtania) a dýchacej trubice s hlasivkami (ťažkosti s dýchaním, zachrípnutie, zhrubnutie hlasu).

U zhubných nádorov sú málo časté zmeny funkcie štítnej žľazy *, ale napriek tomu sa prejavy zvýšenej aj zníženej funkcie štítnej žľazy môžu niekedy objaviť.

Zvýšená činnosť by sa prejavila v prípade, že bunky zhubného nádoru si zachovali dobrú schopnosť výroby hormónov štítnej žľazy a znížená činnosť by sa prejavila v prípade, že by veľmi agresívne do okolia rastúci nádor ničil okolité zdravé tkanivo štítnej žľazy. Metastázy môžu spôsobiť nebolestivé zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku.

* To je rozdiel oproti nezhubným nádorom štítnej žľazy. Tie sú častejšie ako tie zhubné a bývajú zvyčajne spojené so zvýšenou funkciou štítnej žľazy (bunky nezhubných nádorov si totiž uchovávajú schopnosť vyrábať hormóny štítnej žľazy a to dokonca vo zvýšenej miere).

Rakovina štítnej žľazy a jej diagnostika

Podozrenie možno získať aj pohmatom, kedy v mieste štítnej žľazy na krku nájdeme nádorový uzol. (To samozrejme vôbec neznamená, že každý uzlovitý útvar v štítnej žľaze je rakovina, to teda naozaj nie.)

Ďalším vyšetrením je ultrazvuk krku, ktorý nám štítnu žľazu a jej štruktúru dobre zobrazí. Ak pri pohmate a ultrazvuku nájdeme podozrivé ložisko, možno vykonať biopsiu štítnej žľazy tenkou ihlou.

To znamená, že (ideálne) pod kontrolou ultrazvuku vbodneme do ložiska cez stenu krku tenkú ihlu a získame vzorku, ktorý pošleme na cytologické vyšetrenie.

Pod mikroskopom sa potom preukáže, či sa jedná o rakovinu, alebo nie.

Prevencia

Moc sa toho urobiť nedá, možno odporučiť vyhýbanie sa zdrojom rádioaktívneho žiarenia. Pokiaľ na krku nájdete neznámy uzlovitý útvar, ktorý tam predtým nebol, je dobré navštíviť lekára.

Rakovina to pravdepodobne nebude, ale je dobré mať istotu.

Rakovina štítnej žľazy a jej liečba

Základom liečby je odstránenie nádorového tkaniva, v tomto prípade sa obvykle odstráni celé tkanivo štítnej žľazy (operácia sa nazýva tyroidektómia).

Problém je, že nádory v čase záchytu už zvyčajne stihli vytvoriť metastázy v miestnych uzlinách.

Prítomnosť metastáz je u rady iných nádorov veľkou komplikáciou, niekedy aj rozsudkom smrti. Nie tak tu. Ako som písal vyššie, najčastejšie typy zhubných nádorov sú folikulárny a papilárny typ, ktorých bunky majú zachovanú schopnosť zdravých buniek štítnej žľazy vychytávať jód.

Využijeme toho nasledovne – pacientovi sa podá rádioaktívny jód 131, ktorý začne cirkulovať v jeho tele.

Ak sa kdekoľvek v tele nachádzajú metastázy papilárneho či folikulovom nádoru, začnú tento jód vychytávať a následne odumrú, pretože nádorovým bunkám rádioaktivita vôbec nesvedčí.

U zhubných nádorov, ktoré schopnosť vychytávať jód, nemajú táto liečba bohužiaľ nefunguje.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-stitne-zlazy

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button