Hrče na krku

hrče na krkuHrče na krku nie sú zase až tak nezvyčajné, no postihnutého jedinca môžu donútiť navštíviť svojho lekára. Príčin tejto ťažkosti môže byť mnoho. Väčšinou sú relatívne neškodné, ale môže sa jednať aj o vážnejší problém. Z najčastejších príčin by som menoval tieto:

Príčiny hrče na krku:

1. Zväčšené lymfatické uzliny

Hmatné zväčšené uzliny v oblasti krku môžu súvisieť s infekčným procesom, v takom prípade bývajú skôr bolestivé, sprevádzané horúčkou a počas niekoľkých dní zmiznú.

Nebolestivé zväčšenie uzlín býva varovnejšie a môže súvisieť s nádorovým ochorením (nádory krku, ako je napr. rakovina hrtana, pažeráka, jazyka, štítnej žľazy a ďalšie, alebo krvné nádory ako sú lymfómy).

V dnešnej dobe už raritnou príčinou zväčšenia krčných lymfatických uzlín je zvláštna forma tuberkulózy známa ako skrofulóza.

2. Lipóm

Lipómy sú podkožne uložené nebolestivé nezhubné nádory z tukového tkaniva. Okrem útlaku okolitých tkanív a kozmetického efektu nemajú zásadný význam.

Ak pacienta obťažujú, je možné chirurgické odstránenie.

3. Zväčšená štítna žľaza

Zväčšená štítna žľaza sa označuje ako struma. Môže a nemusí súvisieť s poruchami funkcie štítnej žľazy, u mnohých ľudí je dôvod jej vzniku nejasný.

Novo objavená struma, by mala nasledovať ultrazvukovým vyšetrením, najmä na vylúčenie rakoviny štítnej žľazy.

4. Absces

Absces je ohraničené ložisko hnisu, ktoré vzniká pri bakteriálnych zápaloch. V oblasti krku môže ísť o relatívne vzácnu a vážnu komplikáciu neliečených lokálnych infekcií ako je napríklad angína.

Hrče na krku spôsobené abscesom bývajú začervenané, výrazne bolestivé a býva prítomná vysoká horúčka a ďalšie prejavy infekcie.

Stav môže byť veľmi závažný, vyžaduje podávanie silných antibiotík a pomerne často aj chirurgické riešenie (otvorenie abscesu a vypustenie hnisu).

5. Nádory prištítnych teliesok

Táto skupina nádorov vyrastá z prištítnych teliesok, čo sú drobné hormonálne aktívne ložiská v tesnej blízkosti štítnej žľazy. Viac o nich nájdete v príslušnom článku.

Diagnostika hrče na krku

U pacienta je vhodné zistiť, či má nejaké príznaky infekčnej choroby, či je koža nad hrčou začervenaná a či je hrča bolestivá. Akýkoľvek neznámy podkožný útvar je vhodné dovyšetrovať ultrazvukom.

V prípade, že sa jedná o zväčšenú štítnu žľazu, je možné z krvi odobrať hormóny štítnej žľazy, ktoré nám povedia o funkcii štítnej žľazy.

V prípade, že ide o zväčšenú lymfatickú uzlinu z nejasnej príčiny, môže byť vhodné jej chirurgické odstránenie a histologické vyšetrenie. Podrobnejšie vyšetrenia pacienta lekárom z odboru ušné-nosné a krčné lekárstvo (ORL) je doporučeniahodné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/boule-na-krku

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button