Vyliec.sk > Príznaky > Struma

Struma

StrumaStruma je synonymum pre zväčšenie štítnej žľazy, nič viac a nič menej. Struma môže aj nemusí byť spojená so zmenou funkcie štítnej žľazy a má početné príčiny od úplne banálnych až po potenciálne veľmi nebezpečné.

Len krátko by som uviedol niekoľko informácií o štítnej žľaze. Jedná sa o orgán nachádzajúci sa v oblasti krku pred priedušnicou. Štítna žľaza produkuje hormóny tyroxín a trijódtyronín, ktoré majú v organizme mnoho funkcií – u dieťaťa sa podieľa na vývoji centrálneho nervového systému, u dospelých majú vplyv na energetický metabolizmus, udržiavanie telesnej hmotnosti, na srdcovú frekvenciu, na funkciu tráviaceho systému a mnoho ďalších. Pre tvorbu týchto hormónov potrebuje štítna žľaza jód, ktorý prijímame v potrave (u nás sa z tohto dôvodu obohacuje soľ o jód).

Samotná štítna žľaza je z hľadiska svojej funkcie regulovaná zlúčeninami produkovanými v našom mozgu (v hypofýze a hypotalame).

Strumu delíme podľa prítomnej funkcie štítnej žľazy na 3 skupiny:

a) Struma s normálnou funkciou štítnej žľazy

b) Struma so zvýšenou funkciou štítnej žľazy

c) Struma so zníženou funkciou štítnej žľazy

Nezávisle na tom možno strumu deliť na ložiskovú a difúznu:

a) Ložisková struma

Je zväčší len jedno alebo viac ložísk štítnej žľazy. V žľaze vznikajú zväčšené uzly.

b) Difúzna struma

Ako už názov napovedá, je štítna žľaza zväčšená ako celok.

Struma a jej príčiny:


1. Nedostatok jódu

Pri zníženom prísune jódu v potrave je problém. Štítnej žľaze začne chýbať jód na tvorbu jej hormónov. To štítna žľaza nechce pripustiť, a preto sa kompenzačne začne zväčšovať, aby jej bunky boli schopné z krvi pretekajúcej žľazou vychytať každú čiastočku jódu.

Ďalej môžu byť nájdené príznaky zo zníženej tvorby hormónov štítnej žľazy. Liečba tohto stavu je vcelku jednoduchá – stačí zvýšiť prísun jódu v potrave. Na druhú stranu aj predávkovanie jódom môže spôsobiť strumu, takže s jódom opatrne.

2. Pôsobenie strumigenov

Strumigeny sú látky v niektorých potravinách, ktoré spôsobujú zväčšenie štítnej žľazy a vznik strumy. Nachádzajú sa napríklad v keli alebo v kapuste. Ich nadmerné pojedanie môže štítnu žľazu zväčšiť. Porucha funkcie žľazy u tejto príčiny nebýva.

Riešením je znížiť prísun strumigenov v potrave, v prípade príliš veľkej  štítnej žľazy možno tento problém chirurgicky odstrániť.

3. Autoimunitné zápaly

Tu patrí niekoľko chorôb, ktoré súvisia s reakciou našich vlastných protilátok proti štítnej žľaze. Ide o Graves-Basedowovu chorobu a o Hashimotovu chorobu. U Graves-Basedowovej choroby vybičujú protilátky štítnu žľazu k zvýšenej sekrécii jej hormónov. Štítna žľaza sa pritom zväčší a časom sa vyčerpá. Do tej doby budú však prítomné príznaky jej zvýšenej funkcie. Liečbou sú lieky, ktoré tlmia funkciu štítnej žľazy, niekedy sa štítna žľaza chirurgicky odstraňuje. U Hashimotovej choroby je situácia opačná. Protilátky, ktoré pri tomto zápale vznikajú, začnú štítnu žľazu neskrývane poškodzovať a jej funkcie poklesne.

Choroba sa teda prejaví zníženou funkciou štítnej žľazy. Liečba spočíva v podávaní liekov nahrádzajúcich chýbajúce hormóny štítnej žľazy.

4. Poruchy enzýmov potrebných na tvorbe hormónov štítnej žľazy

Pri vrodenej poruche enzýmov štítnej žľazy sa nevyrába jej hormóny. Mozog vycíti nedostatok hormónov a začne štítnu žľazu neúspešne stimulovať k zvýšeniu produkcie, to spôsobí zväčšenie žľazy. Hormóny sa však kvôli enzymatickej poruche tvoriť nezačnú a musia sa nahradiť liekovou formou.

5. Nádory štítnej žľazy

Nezhubné a aj zhubné nádory štítnej žľazy môžu spôsobiť jej zväčšenie. Zvyčajne nie je zväčšená celá štítna žľaza, ale len jej časť – ako uzol. Nezhubné nádory veľmi často nekontrolované vytvárajú hormóny štítnej žľazy a sú preto spojené s jej zvýšenou funkciou.

Zhubné nádory väčšinou nič netvoria a štítna žľaza pri nich funguje normálne. To samozrejme platí za predpokladu, že štítna žľaza nie je zhubným nádorom natoľko poškodená, že sa jej funkcia zníži. Liečbou je odstránenie štítnej žľazy u nezhubného nádoru. U zhubného nádoru sa okrem odstránenia štítnej žľazy podá rádiojód proti prípadným metastázam. Rad buniek zhubných nádorov štítnej žľazy si ponechá schopnosť vychytávať jód z krvi a vychytať aj rádiojód. Ten ich potom zničí – veľmi elegantná metóda.

6. Riedelova struma

Tento špeciálny podtyp strumy vzniká na postupe ukladanie väziva v tkanive štítnej žľazy, ktorá je potom výrazne tuhá a tvrdá. Príčina vzniku Riedelovej strumy je nejasná, ale predpokladá sa vplyv poruchy imunitného systému.

Prejavy

Struma môže mať podobu hrče na krku, ktorá je viditeľná a hmatateľná. Prejavy môžeme rozdeliť na dve skupiny – útlak okolitých tkanív strumou a potom prípadne prejavy zmien funkcie štítnej žľazy.

1. Útlak okolitých tkanív

Tieto prejavy sa budú objavovať až v neskorších štádiách pri väčšej veľkosti štítnej žľazy. Môžu sa objaviť napr. Poruchy prehĺtania, bolesti hrdla a pocit hrče v krku (útlak pažeráka), dýchavičnosť so stridorom (útlak dýchacích ciest) a chrapot (útlak nervov ovládajúcich hlasivky).

2. Prípadné zmeny funkcie štítnej žľazy

Môžu a nemusia byť u strumy prítomné. Môže ísť tak o príznaky zo zvýšenej funkcie štítnej žľazy, alebo príznaky zo zníženej funkcie štítnej žľazy. To už záleží na konkrétnych príčinách zväčšenie štítnej žľazy.

Diagnostika

Zväčšenú štítnu žľazu možno na krku nahmatať, najlepšie pri prehĺtaní. Hmat je však dosť nepresný a tak by sa podozrenie malo potvrdiť ultrazvukom. Okrem toho sa lekár opýta na prípadné prejavy zvýšenej či zníženej funkcie štítnej žľazy.

Vyšetriť možné hladiny hormónov štítnej žľazy a mozgových hormónov, ktoré štítnu žľazu ovládajú. Pri autoimunitných zápaloch možno v krvi nájsť autoprotilátky zamerané proti tkanive štítnej žľazy. Niekedy je cenná aj biopsia štítnej žľazy tenkou ihlou s odberom vzorky, ktorý sa pošle na histológiu.

Liečba

Liečime konkrétnu príčinu zodpovednú za vznik strumy a tým vyriešime aj strumu samotnú. Možností liečby je veľa, od podávania vyšších dávok jódu v potrave (u strumy spôsobenej nedostatkom jódu) po odstránení štítnej žľazy (napríklad u zhubného nádoru).

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/struma

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.