Graves-Basedowova choroba

Graves-Basedowova chorobaGraves-Basedowova choroba patrí medzi ochorenia štítnej žľazy a býva spojená so zmenami jej funkcie. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Graves-Basedowovej choroby


Graves-Basedowova choroba je jedna z autoimunitných chorôb. To znamená, že sa v našom organizme začnú vytvárať agresívne protilátky (tzv. autoprotilátky), ktoré napádajú naše vlastné tkanivá, v tomto prípade štítnu žľazu. Príčina vzniku autoprotilátok nie je celkom jasná, zrejme existuje nejaký genetický predpoklad a možný je aj vplyv niektorých prekonaných vírusových infekcií. Vyššie riziko vzniku choroby je u žien.

Prejavy

Autoprotilátky poškodzujú bunky štítnej žľazy a to je v prvej fáze spojené so zvýšením tvorby hormónov v štítnej žľaze. Štítna žľaza sa obvykle zväčšuje a chorý človek začne trpieť klasickými príznakmi zvýšenej funkcie štítnej žľazy (úbytok na váhe, návaly tepla, neznášanlivosť vyššej teploty okolitého prostredia, suché a lámavé vlasy, lámavé nechty, nervozita, trasenie rúk, búšenie srdca a pod.). Autoprotilátky u Graves-Basedowovej choroby pôsobia aj na okohybné svaly, dochádza k opuchu tkanív za očami a to vedie k typickému “vypúleniu očí” u postihnutého. S postupom času sa poškodená štítna žľaza začne vyčerpávať a chorý začne trpieť skôr nedostatkom jej hormónov. Graves-Basedowova choroba môže u niektorých ľudí spôsobiť presiaknutie podkožia predkolenia, čo označujeme ako pretibiálny myxedém. Dôvodom je zrejme agresívny účinok imunitného systému. Celotelový myxedém je však typický pre zníženú funkciu štítnej žľazy a dôvodom je stimulácia buniek spojivového systému vplyvom tyreotropného hormónu (TSH).

Diagnostika

Okrem zistenia charakteru ťažkostí je dobré vedieť, či v rodine boli prítomné choroby štítnej žľazy a vykonať fyzikálne vyšetrenie štítnej žľazy, tj. pohľadom a pohmatom zhodnotiť jej veľkosť a pravidelnosť. V krvných náberoch nás najviac zaujíma koncentrácia hormónov štítnej žľazy a pomocou špeciálneho náberu môžeme zistiť aj prítomnosť autoprotilátok. Zo zobrazovacích metód najviac využijeme ultrazvuk, ktorý nám ukáže štruktúru štítnej žľazy a vylúči prítomnosť nádorov.

Liečba

Na príznaky ako je búšenie srdca podávame lieky zo skupiny beta-blokátorov spomaľujúce pulz. Inak sa s úspechom podávajú tzv. tyreostatyká ktoré vedia tlmiť tvorbu hormónov štítnej žľazy (napr. lieky Propycil a Thyrozol). Ďalšou možnosťou je podanie rádiojódu, ktorý poškodí štítnu žľazu a zníži produkciu hormónov alebo chirurgické odstránenie štítnej žľazy. Ochorenie očí riešia oftalmológovia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/graves-basedowova-choroba

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.