Vyliec.sk / Choroby / Graves-Basedowova choroba

Graves-Basedowova choroba

Graves-Basedowova chorobaGraves-Basedowova choroba patrí medzi ochorenia štítnej žľazy a býva spojená so zmenami jej funkcie.

Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny Graves-Basedowovej choroby


Graves-Basedowova choroba je jedna z autoimunitných chorôb. To znamená, že sa v našom organizme začnú vytvárať agresívne protilátky (tzv. autoprotilátky), ktoré napádajú naše vlastné tkanivá, v tomto prípade štítnu žľazu.

Príčina vzniku autoprotilátok nie je celkom jasná, zrejme existuje nejaký genetický predpoklad a možný je aj vplyv niektorých prekonaných vírusových infekcií. Vyššie riziko vzniku choroby je u žien.

Prejavy

Autoprotilátky poškodzujú bunky štítnej žľazy a to je v prvej fáze spojené so zvýšením tvorby hormónov v štítnej žľaze. Štítna žľaza sa obvykle zväčšuje a chorý človek začne trpieť klasickými príznakmi zvýšenej funkcie štítnej žľazy (úbytok na váhe, návaly tepla, neznášanlivosť vyššej teploty okolitého prostredia, suché a lámavé vlasy, lámavé nechty, nervozita, trasenie rúk, búšenie srdca a pod.).

Autoprotilátky u Graves-Basedowovej choroby pôsobia aj na okohybné svaly, dochádza k opuchu tkanív za očami a to vedie k typickému "vypúleniu očí" u postihnutého. S postupom času sa poškodená štítna žľaza začne vyčerpávať a chorý začne trpieť skôr nedostatkom jej hormónov.

Graves-Basedowova choroba môže u niektorých ľudí spôsobiť presiaknutie podkožia predkolenia, čo označujeme ako pretibiálny myxedém. Dôvodom je zrejme agresívny účinok imunitného systému.

Celotelový myxedém je však typický pre zníženú funkciu štítnej žľazy a dôvodom je stimulácia buniek spojivového systému vplyvom tyreotropného hormónu (TSH).

Diagnostika

Okrem zistenia charakteru ťažkostí je dobré vedieť, či v rodine boli prítomné choroby štítnej žľazy a vykonať fyzikálne vyšetrenie štítnej žľazy, tj. pohľadom a pohmatom zhodnotiť jej veľkosť a pravidelnosť.

V krvných náberoch nás najviac zaujíma koncentrácia hormónov štítnej žľazy a pomocou špeciálneho náberu môžeme zistiť aj prítomnosť autoprotilátok. Zo zobrazovacích metód najviac využijeme ultrazvuk, ktorý nám ukáže štruktúru štítnej žľazy a vylúči prítomnosť nádorov.

Liečba

Na príznaky ako je búšenie srdca podávame lieky zo skupiny beta-blokátorov spomaľujúce pulz. Inak sa s úspechom podávajú tzv. tyreostatyká ktoré vedia tlmiť tvorbu hormónov štítnej žľazy (napr. lieky Propycil a Thyrozol). Ďalšou možnosťou je podanie rádiojódu, ktorý poškodí štítnu žľazu a zníži produkciu hormónov alebo chirurgické odstránenie štítnej žľazy. Ochorenie očí riešia oftalmológovia.

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.