Úbytok svalovej hmoty
Úbytok svalovej hmoty (odborne svalová atrofia) je pomerne častým problémom, ktorý môže byť spôsobený celým množstvom rozličných chorôb. Veľakrát je príčinou nedostatočná svalová aktivita alebo metabolické zmeny, ktoré vedú k odbúravaniu svalovej hmoty.
Viac o konkrétnych príčinách úbytku svalovej hmoty sa dočítate v nasledujúcom podrobnom článku.
Príčiny úbytku svalovej hmoty:
1. Svalová neaktivita
Nedostatočné využívanie svalstva, ktoré je v rozvinutých štátoch časté, pochopiteľne vedie k znižovaniu svalovej hmoty. Jednoduchá únavnosť pri námahe je potom logickým vyústením.
Nejde v pravom zmysle o chorobu, avšak prevencia v podobe dostatočnej fyzickej aktivite je určite na mieste.
Z hľadiska medicínskeho musíme mať na zreteli, že úbytok svalovej hmoty sa prejavuje najmä u dlhodobo imobilných pacientov a pacientov so zníženou pohyblivosťou, po ťažkých stavoch a náročných operáciách.
Už z toho dôvodu je pri rekonvalescencii a dlhodobom pobyte na lôžku potrebná dostatočná rehabilitácia.
2. Podvýživa (malnutrícia)
Nedostatočný prísun živín, najmä nedostatok bielkovín (kwashiorkor), vedie k poruchám tvorby svalovej hmoty a mnohokrát naopak dochádza k jej odbúravaniu, pretože organizmus nutne potrebuje bielkoviny k zachovaniu biochemických reakcií.
Ak sa týka podvýživa aj ostatných zložiek potravy, hovoríme o energetickej podvýžive, ktorá sa odborne nazýva kachexia až marazmus.
Opäť je dôležité s tým počítať u pacientov v kritických stavoch, kedy sa organizmus primárne nastavuje na odbúravanie svalovej hmoty.
Spolu s imobilitou to vedie k veľmi ťažkej svalovej atrofii. Dostatočná výživa pacienta (aj rehabilitácia) je úplne nezastupiteľná.
3. Neurologické príčiny
Ak dôjde k narušeniu nervových vlákien, ktoré inervujú (spájajú nervovými vláknami) isté svalové skupiny, začne postupne dochádzať aj k atrofii týchto svalov a následne nastane úbytok svalovej hmoty.
Najčastejšie k tomu dochádza u pacientov po mozgových príhodách, u pacientov s ťažkou polyneuropatiou (ochorenie viacerých nervov), s poraneniami miechy a potom tiež u veľmi smutného ochorenia známeho ako amyotrofická laterálna skleróza (zánik dráhy, ktorá vedie vzruchy medzi mozgom a miechou).
Zaradiť sem môžme aj detských pacientov s detskou mozgovou obrnou, kedy je narušená hybnosť spojená s poškodením centrálneho nervového systému v skorom štádiu detstva.
Okrem toho existuje aj infekčná detská obrna čiže poliomyelitída s podobnými dôsledkami.
4. Polymyozitida
Polymyozitida je jedným z autoimunitného ochorenia a postihuje hlavne svaly. Vyskytuje sa častejšie u žien. Názov ochorenia môže byť preložený ako „svalu, zápal“ (poly – mnoho myos – svalovej, -alergický zápal spojiviek – zápal).
V tele chorého človeka sa začnú produkovať protilátky namierené proti vlastným tkanivám, tzv. autoprotilátky. Tie sú v tomto prípade namierené proti svalom a spôsobujú im chronický zápal a úbytok svalovej hmoty.
Je potrebné vedieť, že výskyt polymyozitidy asi u pätiny ľudí súvisí s prítomnosťou zhubného nádoru.
5. Kortikoidy
Chronické užívanie týchto veľmi účinných liekov má veľké množstvo nepríjemných vedľajších účinkov.
Úbytok svalovej hmoty na úkor tuku a vznik centrálnej obezity je jedným z nich.
6. Systémové choroby
Veľké množstvo závažných ochorení a chorôb, ktoré postihujú celé telo vedie k úbytku svalovej hmoty. Je to ako vplyv samotnej choroby a aj ako celková reakcia organizmu.
Dochádza k tomu napríklad pri rakovine, AIDS, pri ťažkých formách srdcového zlyhávania a pri zlyhaní obličiek.
7. Vrodené choroby
Medzi vrodené choroby ktoré spôsobujú úbytok svalovej hmoty sa zahŕňa relatívne zriedkavé a smrteľné ochorenie známe ako Duchennova svalová dystrofia. Podobná je aj Beckerova choroba.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/ubytek-svalove-hmoty
Použité zdroje: základné zdroje textu