Polyneuropatia
Polyneuropatia je relatívne častý problém, ktorý sprevádza mnoho ochorení. Podstata stavu vychádza z jeho názvu. Poly znamená veľa, –neuro- znamená nervy a –patia znamená ochorenie či narušenie funkcie. Sú to teda poruchy mnohých nervových vlákien, ktoré sú sprevádzané narušením ich funkcií. Typicky bývajú najviditeľnejšie postihnuté nervy dolných končatín. Je to zrejme preto, že sú najdlhšie v tele a k narušeniu funkcie sú teda najnáchylnejšie. Niektoré nervy vychádzajú z miechy a vedú informácie do celého tela (informácie o pohybe) a naopak do miechy vedú nervy z tela, ktoré vedú informácie určené pre mozog (informácie o dotyku, teplote okolia, bolesti a pod).
Keď si napríklad pripravíte príliš horúcu vaňu a postavíte do nej, tak informácie o vysokej teplote pomocou nervových vlákien z nohy prenesenú do miechy a odtiaľ sa dostanú do mozgu. Tam je informácia vyhodnotená a vy to poznáte uvedomením si pocitu tepla a nepríjemnou bolesťou.
V mozgu vznikne nutkanie sa bolesti zbaviť a nohu vytiahnuť. Táto informácia sa z mozgu prenesie do miechy a odtiaľ sa pomocou nervov dostane až k svalom nohy.
Potom vykonáte pohyb a nohu vytiahnete. Na tomto princípe fungujú všetky reakcie na vonkajšie podnety.
Pozn: Ak sa nad tým zamyslíte, tak človek je s výnimkou zmeny emócií schopný na akýkoľvek podnet reagovať len a len pohybom. Niekedy sa jedná o pohyby celého tela, niekedy o pohyb svalov umožňujúcich reč a artikuláciu, pohyby svalov očí a pod.
Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a dá sa vôbec liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.
Príčiny polyneuropatie
Príčiny neuropatie sú početné a vždy sa jedná o nejaké celkové faktory, ktoré poškodzujú všetky nervy.
V našich slovenských pomeroch je polyneuropatia typicky spojená s dlhodobým alkoholizmom. Alkohol totiž pri pravidelnej konzumácii poškodzuje nervy pomerne spoľahlivo.
Ďalšou častou príčinou býva nedostatok vitamínov zo skupiny B (napr. Vitamínu B1, alebo vitamínu B5). Narušenie nervov spôsobuje aj dlhodobo neliečená, či horšie liečená cukrovka (typicky 1. typu a 2. typu).
Polyneuropatia tiež sprevádza nádorové procesy a objavuje sa niekedy aj pri chemoterapii. Sú však aj menej časté príčiny polyneuropatie, napríklad niektoré imunitné zápaly ciev (vaskulitídy) a iné autoimunitné procesy a okrem toho aj zvláštna choroba známa ako polyradikuloneuritída Guillainov-Barrého [Gilén-Baré].
Prejavy
Polyneuropatia a jej prejavy súvisia s narušenou schopnosťou nervov viesť informácie.
Typickým prejavom sú poruchy citlivosti – zníženie alebo vymiznutie pocitov dotyku a bolesti a vznik falošného pocitu brnenia, bolesťou, či pálenie v prstoch.
Mnohí ľudia sa sťažujú aj na pocit ťažkých nôh. Práve vymiznutie citlivosti je nebezpečné, pretože vedie k častejším poraneniam dolných končatín, ktorých si dotyčný vôbec nevšimne.
Polyneuropatia je významným prvkom rozvoja diabetickej nohy u pacientov s cukrovkou. Menej časté je narušenie nervov vedúcich informácie o hybnosti, v takom prípade vzniká svalová slabosť, ochrnutie svalov a úbytok svalovej hmoty. Dochádza k nemu najmä u onej choroby Guillainov-Barrého.
Táto choroba má pomerne dramatické príznaky, kedy obrny svalov postupujú od dolných končatín smerom nahor a proces sa niekedy zastaví až vo výške hrudnej či krčnej chrbtice.
Výhodou je, že ak človek prežije (ochrnú totiž aj dýchacie svaly a potom sa musí pacient napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu, ktorý dýcha za neho), tak sa stav väčšinou zase sám upraví.
Diagnostika
Podozrenie na polyneuropatiu získame z vyššie uvedených prejavov. Hlavné slovo v diagnóze má však neurológ, ktorý môže vykonať EMG vyšetrenie.
Pri tomto vyšetrení sa zisťuje rýchlosť vedenia informácie nervami a polyneuropatia sa objektívne určí.
Okrem diagnostiky neuropatie je vhodné pátrať aj po jej príčine. Ak pacient trpí cukrovkou alebo ak popíja alkohol (zistíme dotazom alebo z pečeňových testov), máme jasno.
Zložitejšie je prípadné pátranie po nádoroch či autoimunitných chorobách.
Liečba
S liečbou je to ťažké, už vzniknuté poškodenie nervov sa dá vyliečiť len ťažko. Podávajú sa vitamíny zo skupiny B, ale zázraky sa nedajú čakať.
Na zabránenie zhoršovaniu ťažkostí je nutné odstrániť vyvolávajúciu príčinu, ak je to možné. To znamená vyvarovať sa alkoholu, liečiť cukrovku, či iné vyvolávajúce choroby a tak podobne.
U cukrovky je veľmi dôležitá správna starostlivosť o dolné končatiny, ktorá by mala za každú cenu zabrániť rozvoju syndrómu diabetickej nohy.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/polyneuropatie
Použité zdroje: základné zdroje textu