Nedostatok vitamínov (hypovitaminóza)

Nedostatok vitamínovVitamíny sú pestrou skupinou chemických zlúčenín, ktoré majú v našom tele množstvo funkcií. Niektoré z nich tvoria enzýmy, ktoré umožňujú priebeh základných metabolických pochodov v tele a tým riadi metabolizmus základných živín, udržanie vnútorného prostredia, funkciu imunitného systému, krvnú zrážanlivosť a pod.

Vitamíny majú spoločné to, že sme úplne, alebo čiastočne závislé na ich príjmu v strave. Naše telo si ich vyrábať nedokáže, alebo len s rôznymi obmedzeniami.

Hovoríme tu najmä o vitamínu K, ktorý je čiastočne tvorený baktériami črevnej mikroflóry a vitamínu D, ktorý si okrem príjmu v potrave dokážeme tvoriť sami za prítomnosti slnečného žiarenia.

Vyššie uvedené fakty pomerne jasne ukazujú, že nedostatok niektorého z vitamínov (odborne hypovitaminóza) nie je nič vzácneho.

Základné vitamíny sa delia na dve skupinyvitamíny rozpustné vo vode (vitamíny B-komplexu, vitamín C) a vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K).

Vitamíny rozpustné vo vode sa vylučujú močom a telo ich nevie moc dobre skladovať, však sa nimi dá len ťažko (u niektorých vôbec) predávkovať.

Naopak vitamíny rozpustné v tukoch sa môžu lepšie ukladať do zásoby v tukovom tkanive, na druhú stranu sa nimi dá predávkovať oveľa ľahšie a niekedy aj so smrtiacim efektom.

Nedostatok vitamínov a jeho príčiny

Pochopiteľne vzaté záleží na konkrétnom vitamíne, ale všeobecne môžeme povedať, že dôležitým faktorom nedostatku je nedostatočný príjem potravín obsahujúcich daný vitamín.

Ohrození sú podvyživení ľudia, pacienti v dlhšie trvajúcich kritických stavoch, alkoholici (pri ktorých sa na poruchách metabolizmu vitamínov podieľa tiež poškodenie pečene) a ženy s mentálnou anorexiou. Porucha však môže byť aj v narušenom vstrebávanie živín v tráviacom trakte.

Najmä pri poruchách vstrebávanie tukov je viac narušené vstrebávanie vitamínov A, D, E, K. Vitamíny rozpustné vo vode sa môžu z tela odstraňovať pri dialýzach u pacientov s chronickým zlyhaním obličiek.

Akútny nedostatok vitamínov zo skupiny B tiež vzniká u realimentačného syndrómu. Konkrétnejšie príčiny nedostatku nájdete v príslušných článkoch.

Nižšie by sme si dovolil vymenovať vitamíny, ktorých nedostatkom trpíme najčastejšie, pre bližšie informácie o jednotlivých stavoch neváhajte prejsť na jednotlivé odkazy.

Podrobné články o nedostatku vitamínov:

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button