Nedostatok vitamínu A (axeroftol, retinol)

Nedostatok vitamínu AAko sa nedostatok vitamínu A prejavuje, aké sú príčiny tohto nedostatku a ako mu predchádzať? Vitamín A je označenie pre zlúčeninu retinol, axeroftol. Ide o vitamín rozpustný v tukoch, má význam pre zrak, imunitu a pre správnu funkciu povrchov slizníc. Vitamín A sa vyskytuje vo veľkom množstve v živočíšnych a rastlinných potravinách. Veľké množstvo je ho v pečeni, rybom tuku, v mrkve, brokolici, špenáte, vajciach, sladkých zemiakoch a mnohých ďalších. Prirodzeným zdrojom je aj materské mlieko. 

Nedostatok vitamínu A a jeho príčiny


Hlavnou príčinou nedostatku vitamínu A je jeho neuspokojivý príjem v potrave. V SR by sa jednalo o raritu, však v rozvojových štátoch je to pomerne častý problém.

Nedostatok vitamínu A v tele a mlieku matky neblaho ovplyvní život jedinca už od narodenia. Okrem nedostatočného príjmu sú nedostatkom vitamínu A ohrození aj ľudia s poruchami vstrebávania živín v tráviacom trakte, obzvlášť pri narušenom vstrebávaní tukov.

Prejavy

Vitamín A je dôležitý pre tvorbu zrakového pigmentu rhodopsínu, ktorý je nevyhnutný pre videnie za nižšieho osvetlenia.

Preto nedostatok vitamínu vedie k zhoršeniu zraku, viditeľné je to hlavne v šere (tzv. šeroslepota). Vážnejšie je narušenie slizníc slzných kanálikov, čo vedie k vysýchaniu spojiviek a rohovky.

Ak nie je tento stav riešený, vedie časom k nevratnému poškodeniu oka a trvalému oslepnutiu.

Celkové narušenie funkcie slizničných povrchov znižujú imunitu a robia jedinca s nedostatkom vitamínu A náchylného k infekčným chorobám (infekcia dýchacích ciest, infekcia močovej sústavy a pod).

Liečba

Dôležitý je prísun vitamínu A v potrave. V prípade nutnosti ho možno užívať aj vo forme doplnkov stravy, avšak je nutné dať si veľký pozor na možnosť predávkovania.

Predávkovanie veľkými dávkami vitamínu A môže spôsobiť zlyhanie životne dôležitých orgánov a smrť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/nedostatek-vitaminu-a

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button