Oslepnutie

oslepnutieOslepnutie znamená pre človeka vymiznutie nášho hlavného orientačného zmyslu, ktorým získavame väčšinu informácií z okolitého prostredia. Ide preto o značný handicap, ktorý je v porovnaní so stratou ostatných zmyslov veľmi obávaný.

Príčiny oslepnutia:


Zrakové vnemy sú prijímané v tkanive oka (presnejšie na sietnici), sú premenené na elektrické signály a tie sú potom nervovými vláknami vedené do mozgového centra, ktoré ich spracuje.

Porucha kdekoľvek v priebehu tohto zložitého systému môže vyústiť v oslepnutie. Dovoľujeme si tu uviesť aspoň tie najčastejšie a najvýznamnejšie príčiny slepoty.

1. Šedý zákal (katarakta)

V súčasnosti sa vo vyspelých štátoch jedná asi o najčastejší dôvod poruchy zraku vrátane oslepnutia. Ide o ochorenie očnej šošovky, ktorá s vekom stráca svoje vlastnosti a znižuje sa kvalita prenosu zrakového vnemu na sietnici.

Našťastie ide o veľmi dobre liečiteľný stav, operačné riešenie sa dnes vykonáva úplne rutinne.

2. Zelený zákal (glaukóm)

Opäť ide o ochorenie oka, v tomto prípade ide o zvýšený tlak vnútroočnej tekutiny. Tento tlak poškodzuje sietnicu a bez liečby po dlhšej dobe spôsobuje oslepnutie.

Základom liečby sú lieky na zníženie vnútroočného tlaku, invazívne možnosťou sú aj očné operácie smerujúce k zabezpečeniu lepšieho odtoku vnútroočnej tekutiny z oka.

3. Degenerácia makuly

Označuje sa aj ako degenerácia žltej škvrny. Žltá škvrna na sietnici je miesto, kde sa nachádza najviac buniek prijímajúcich zrakové vnemy.

Najlepšie sú tu vnímané farby a vzniká najlepšia kvalita obrazu.

Na vzniku choroby sa podieľa vek, oxidačný stres a proces aterosklerózy tepienok v sietnici. Udáva sa aj podiel nedostatku zinku.

4. Diabetická retinopatia

Ide o nebezpečnú komplikáciu neliečenej, alebo nedostatočne liečenej chronickej cukrovky.

Cievy sietnice sú cukrovkou trvale poškodzované, upchávajú sa a to je spojené s novotvorbou nových ciev.

Tieto nové cievy sú však nekvalitné, môžu praskať a krvácanie môže spôsobiť odlúčenie sietnice. Práve to je dôvod, prečo chorí s cukrovkou musia pravidelne chodiť na očné vyšetrenie, aby sa včasným ošetrením oslepnutiu zabránilo.

5. Trachóm

Skôr sa jednalo o celosvetovo bezkonkurenčne najčastejšiu príčinu slepoty (s maximom výskytu v rozvojových štátoch), teraz počet trachomu prudko klesá s celkovo sa zlepšujúcou kvalitou a dostupnosťou lekárskej starostlivosti.

Trachóm je infekčnou chorobou a pôvodcom je vnútrobunkový parazit chlamýdie.

6. Vrodené chyby

Existuje pomerne veľa vrodených vývojových chýb, pri ktorých sa vyskytuje buď samotné oslepnutie, alebo slepota kombinovaná s hluchotou.

Relatívne častejšie bývajú slepotou postihnutí albíni (ľudia s vrodeným nedostatkom pigmentu). Vrodene sa slepota vyskytuje aj u detí, ktorých matka v tehotenstve prekonala rubeolu.

7. Otrava metanolom

Táto chemicky alkoholu podobná zlúčenina vzniká napríklad pri nekvalitnej destilácii alkoholických nápojov.

V tele sa na rozdiel od alkoholu mení na veľmi toxické produkty vrátane kyseliny mravčej a môže poškodiť viacero orgánov vrátane zrakového nervu.

8. Úrazy

Poškodenie tkaniva oka akýmkoľvek úrazom môže byť pochopiteľne spojené so stratou jeho funkcie.

Zvlášť nebezpečné je poškodenie oka agresívnymi kyselinami a zásadami.

9. Ťažký nedostatok vitamínu A

Vitamín A je dôležitý pre tvorbu zrakového pigmentu rhodopsínu, ktorý je nevyhnutný pre videnie za nižšieho osvetlenia.

Preto nedostatok vitamínu A vedie k zhoršeniu zraku, viditeľné je to hlavne v šere (tzv. šeroslepota). Vážnejšie je narušenie slizníc slzných kanálikov, čo vedie k vysýchaniu spojiviek a rohovky.

Ak nie je tento stav riešený, vedie časom k nevratnému poškodeniu oka a taktiež môže nastať trvalé oslepnutie.

10. Pásový opar

Forma pásového oparu, ktorá napadne oko a jeho okolie môže viesť k strate zraku.

Preto sú pacienti s očnou formou ochorenia väčšinou hospitalizovaní a dostávajú vyššie dávky protivírusových liekov vnútrožilovo.

11. Mozgové príčiny

Mozgové príčiny oslepnutie nespôsobujú až tak často, avšak pri narušení nervových dráh vedúcich informácie o zraku, alebo pri narušení zrakového centra v mozgu môže slepota vzniknúť.

Relatívne často sa s tým stretávame u mozgových nádorov vychádzajúcich z hypofýzy (hypofýzy), príkladom je tzv. kraniofaryngeom.

Hypofýza totiž leží v blízkosti kríženia zrakových nervových vlákien a jej nádor môže vlákna začať pri svojom raste utláčať. Stav sa prejaví poruchami zorného poľa a v prípade, že nebude liečený, môže chorý časom úplne oslepnúť.

Krátkodobé oslepnutie na jedno oko môže byť spôsobené upchatím cievky vyživujúce oko krvnou zrazeninou a môže byť varovným príznakom blížiacej sa mozgovej mŕtvice.

Toto krátkodobé oslepnutie na jedno oko sa odborne označuje ako amaurosis fugax [amaurózis Fugas] a je dôvodom k okamžitému navštíveniu lekára.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/oslepnuti

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button