Vyliec.sk > Choroby > Kraniofaryngeom

Kraniofaryngeom

Kraniofaryngeom Kraniofaryngeom je nezhubný nádor mozgu, ktorý vyrastá v oblasti tzv. tureckého sedla na spodine mozgu, kde sa nachádza hypofýza. Aké sú príčiny, prejavy, diagnostika a liečba tejto choroby sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kraniofaryngeomu


Kraniofaryngeom rastie zo zárodočného tkaniva, z ktorého za normálnych okolností vzniká predná časť podmozgovej žľazy. Prečo k tomu u niektorých ľudí dôjde, nie je jasné. Vzniku kraniofaryngeomu preto nevieme ani predchádzať.

Prejavy

Nádor je síce nezhubný, ale podobne ako ostatné nezhubné mozgové nádory vytvárajú problémy svojim rastom a útlakom okolitých tkanív. V anatomickej blízkosti tureckého sedla sa krížia zrakové nervy a tieto krížiace sa nervové vlákna sú nádorom utláčané za vzniku veľmi špecifickej poruchy zraku s výpadkami vonkajšieho zorného poľa na oboch očiach. Neliečený kraniofaryngeom môže spôsobiť aj úplnú slepotu.

Okrem ťažkostí so zrakom sa môžu objaviť aj príznaky ako sú bolesti hlavy, motanie hlavy, slabosť, prírastok na váhe, diabetes insipidus (nadmerné močenie a s tým súvisiací silný smäd) a iné hormonálne poruchy, ktoré sú spôsobené poruchou hormonálne aktívnej hypofýzy a hypotalamu (oblasť mozgu nad hypofýzou).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Poznámka: Nádor má aj zhubnú agresívne rastúce formu, ktorá je však veľmi vzácna.

Diagnostika

Pacient s klinickými ťažkosťami je zvyčajne vyšetrený očným lekárom a neurológom. Nádor je objavený pomocou zobrazovacej metódy ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia mozgu.

Okrem charakteristického miesta rastu je nádor typický početnými usadeninami vápnika (tzv. kalcifikácia) a cystami. Definitívna diagnóza je stanovená len v prípade histologického vyšetrenia nádoru po jeho chirurgickom odstránení.

Liečba

Existujú dve základné možnosti liečby – ožiarenia a neurochirurgický zákrok, ktoré sa môžu kombinovať. Relatívne zlá prístupnosť nádoru však znamená, že relatívne často nie je tkanivo nádoru odstránené celé a to vedie k možnosti recidív už zdanlivo vyliečeného kraniofaryngeomu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/kraniofaryngeom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.