Diabetes insipidus

Diabetes insipidusDiabetes insipidus je zaujímavá choroba, ktorá má svoj pôvod v narušení tvorby alebo účinku antidiuretického hormónu. Choroba môže byť bez správnej liečby aj smrteľná a nie je zlé jej podstatu aspoň zjednodušene pochopiť. K tomu je však nutná znalosť problematiky antidiuretického hormónu.

Adiuretín (ADH) čiže iným názvom vazopresín sa tvorí v našom mozgu v hypotalame.

Odtiaľ sa mozgovými tkanivami dostáva do zadného laloku hypofýzy, kde sa skladuje a odkiaľ sa vylučuje do krvi.

ADH vie dve základné veci:


1. ADH vie zužovať cievy a tým zvyšovať krvný tlak.

2. ADH pôsobí na obličky a umožňuje v nich spätné vstrebávanie vody do organizmu. Ako iste vieme, v obličkách sa filtruje krv od nečistôt.

Odfiltrovaná tekutina ( moč ) sa potom odvádza mikroskopickými obličkovými kanálikmi do veľkého močovodu a odtiaľ do močového mechúra. ADH vie pôsobiť na stenu mikroskopických kanálikov, otvorí tam špeciálne transportné otvory pre molekuly vody (akvaporín) a to umožní, aby voda z prefiltrovanej tekutiny prešla stenou kanálikov späť do krvi. Umožňuje tak koncentrovať moč a chráni naše telo pred veľkými stratami vody.

Diabetes insipidus a jeho príčiny

Diabetes insipidus má dve formy. Tá prvá je ľahko pochopiteľná – jedná sa o poškodenie hypotalamu z akejkoľvek príčiny (úrazy hlavy, krvácanie do hlavy, infekcie mozgu, mozgové nádory), čo má za následok zastavenie produkcie ADH. Proste ADH nemáme.

Vzhľadom na to, že táto forma choroby má pôvod v mozgu, hovoríme jej centrálna forma. Asi u 1/3 chorých s centrálnou formou príčinu jednoducho nie sme schopní odhaliť. Hypotalamus sa zdá byť v poriadku, ale ADH napriek tomu nevyrába.

Druhou možnosťou je vrodená chyba, kedy akvaporín v obličkových kanálikoch nie je schopný na ADH zareagovať. ADH sa v hypotalame tvorí normálne, ale je to k ničomu – proste neúčinkuje.

Vzhľadom na to, že porucha je mimo mozog, hovoríme tejto forme periférne forma.

V oboch prípadoch je dôsledok viacmenej rovnaký. Nutné je však dodať, že narušenie funkcie akvaporínu nebýva až tak závažné a prejavy periférnej formy choroby nebývajú preto také silné.

Prejavy

Prejavy Diabetes insipidus vychádzajú z funkcie ADH, najmä na jeho vplyv na obličky. Človek stráca močením veľké množstvo vody, u centrálnej formy sa môže jednať o viac ako desať litrov za deň!

Výsledkom je prirodzene ťažká dehydratácia a môže dôjsť aj k smrti postihnutého. Periférna forma býva menej závažná, aj keď aj tu dochádza k strate cca 4 litrov vody denne.

Straty tekutín bývajú spojené so smädom, únavou, motaním hlavy a poruchami vedomia. Na tom sa u centrálnej formy choroby tiež spolupodieľa tendencia k nízkemu krvnému tlaku vplyvom nedostatku ADH.

Diagnostika

Na chorobu môžeme získať podozrenie z jej prejavov. Nadmerné močenie a smäd sú však typické aj pre neliečenou cukrovku 1. typu aj 2. typu. Preto je nutné vyšetriť hladiny krvného cukru, ktoré budú u diabetu insipidus normálne.

Vyšetrenie moču ukáže, že moč je veľmi málo koncentrovaný, je v ňom jednoducho strašne veľa vody.

Odlíšiť centrálnu a periférnu formu choroby môže jednoduchý test, kedy pacientovi podáme dezmopresín (syntetický analóg ADH) a po určitom čase mu vyšetríme moč. Ak sa jeho koncentrácia zvýši, tak nám chýba ADH – centrálny forma.

Ak sa koncentrácia moču nezvýši, je problém v obličkách – periférne forma.

Ak máme podozrenie na centrálnu formu, nie je od veci vyšetriť mozog zobrazovacími metódami (CT vyšetrenie, magnetická rezonancia), aby sme potvrdili, či vyvrátili niektoré závažné príčiny vzniku ochorenia – najmä nádory mozgu. Veľmi často však nenájdeme nič.

Liečba

Centrálna forma je typická chýbaním ADH, musíme ho teda niečím nahradiť. Riešime to každodenným podávaním dezmopresínu, čo je syntetická náhradka ADH.

U periférnej formy je to ťažšie, pretože ADH máme dosť, ale obličky na neho jednoducho nereagujú. Riešiť sa to dá jedine zvýšeným príjmom tekutín, čo nahradí vyššie straty vody v moči.

Presnú liečbu u konkrétneho pacienta stanovuje skúsený internista – endokrinológ.

V akútnom stave dehydratácie spojenom s poruchou vedomia musíme chorému tekutiny hradiť vnútrožilovými infúziami za hospitalizácie s monitorovaním.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/diabetes-insipidus

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button