Vyliec.sk > Príznaky > Únava

Únava

ÚnavaÚnavu ako príznak nemáme príliš v obľube, pretože ju môže spôsobovať prakticky akékoľvek ochorenie, a jej diferenciálná diagnostika je veľmi široká. Povedzme si o stavoch, ktoré s únavou môžu súvisieť niečo viac.

Únava a jej príčiny:


1. Fyzická námaha

Únava je úplne bežná po fyzickej aktivite. V tomto prípade nejde o príznak žiadnej choroby, ale o jednoduchú reakciu organizmu. Pocit únavy má svoj zmysel a má dať dotknutému najavo, že je potrebné si oddýchnuť. Ignorovanie únavy, alebo jej agresívne potláčanie pomocou stimulantov (kofeín, kokaín a ďalšie látky) môže byť nebezpečné.

2. Psychické vypätie

Unavený (a niekedy veľmi výrazne) býva aj človek "pracujúci hlavou", hoci počas svojej činnosti nevyvíja žiadnu fyzickú aktivitu. Únava má opäť viesť k odpočinku a neoplatí sa ju ignorovať.

3. Poruchy spánku

Nespavosť a ďalšie poruchy zhoršujúce kvalitu spánku vedú k dennej únave. Do tejto pestrej skupiny porúch patrí záchvatové denné zaspávanie známe ako narkolepsia a ďalej tzv. syndróm spánkového apnoe. Pri tomto syndróme je spánok výrazne nekvalitný a ľudia bývajú cez deň spaví a unavení.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

4. Infekčné choroby

Infekčné choroby bývajú typicky spojené s únavou, najmä ak sú sprevádzané zvýšenou teplotou. Príčinou je tvorba zápalových procesov s komplexným účinkom na organizmus vrátane účinkov na centrálny nervový systém. Vcelku typické sú pocity silného vyčerpania a únavy pred výsevom vyrážky u pásového oparu a po prekonaní infekčnej mononukleózy.

5. Autoimunitné choroby

U väčšine týchto chorôb sa veľmi často objavuje únava ako jeden z sprievodných príznakov. Dôvodom je neinfekčný imunitne podmienený zápal zameraný proti niektorým tkanivám, či orgánom.

6. Nádorové ochorenia

Pokročilé nádorové ochorenia s prítomnými metastázami bývajú spojené s pocitom únavy a nedostatok energie býva prítomný aj u krvných nádoroch (lymfómy a leukémia). Opäť je jednou z príčin zápalová odpoveď organizmu na rast nádorového tkaniva. Únava je často prítomná aj pri liečbe rakoviny, najmä pri niektorých chemoterapeutických režimoch.

7. Podvýživa

Ľudia s nedostatočným prísunom živín (či s poruchou ich vstrebávanie v tráviacom trakte) bývajú celkovo nevýkonní a unavení. Platí to ako pre základné živiny, tak aj pre vitamíny aj minerály.

8. Chudokrvnosť

Únava a nevýkonnosť sú typickou súčasťou anemického syndrómu, ktorý vzniká v dôsledku nedostatočného okysličenia tkanív pri nedostatku červených krviniek.

9. Znížená funkcia štítnej žľazy

Pri zníženej tvorbe hormónov štítnej žľazy sa objavuje veľa nepríjemných prejavov a únava s apatiou a nedostatkom výkonnosti medzi ne rozhodne patrí.

10. Nízky tlak

Neefektívnosť a pocity únavy bývajú prítomné pri nízkom krvnom tlaku. U interne liečených pacientov je bezkonkurenčne najčastejšou príčinou nízkeho tlaku príliš účinná liečba antihypertenzívami.

11. Depresia

Najmä u starších jedincov (častejšie u žien) môže byť pocit únavy v skutočnosti formou depresívneho stavu, pri ktorom však pocit neefektívnosti a celkovej únavy dominuje nad viditeľnými známkami depresie.

12. Zlyhávanie základných životných orgánov

Zlyhávanie srdca, zlyhávanie pečene, zlyhávanie obličiek aj zlyhávanie pľúcnych funkcií (napr. pokročilé štádia CHOCHP a pľúcnej fibrózy) sú bežne sprevádzané celkovou nevôľou a únavou.

13. Chronický únavový syndróm

Táto porucha nie je stále úplne plne pochopená, prejavuje sa celou radou nepríjemných príznakov, z ktorých dominuje silná únava. Predpokladá sa výrazný psychický podiel na tomto syndróme.

Diagnostika

Vyšetrovať tak neurčitý príznak, ktorým je únava, je nevďačná úloha. Zjednodušene povedzme, že okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia (zahŕňajúceho meranie krvného tlaku a telesnej teploty) by mali byť vykonané základné biochemické krvné odbery (vrátane zistení hladín minerálov, krvného cukru, pečeňových testov, obličkových parametrov a CRP), krvný obraz a hladiny hormónov štítnej žľazy.

Ďalšie vyšetrenia môžu byť ďalej zacielené podľa konkrétneho podozrenia.

Únava

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.