Vyšetrenie moču

Čo je to vyšetrenie moču, ako sa vyšetruje a čo všetko z moču môžeme zistiť a vyšetriť?
Vyšetrenie moču je cennou diagnostickou metódou, ktorá vie relatívne ľahko a rýchlo odhaliť veľké množstvo porúch a chorobných stavov. Moč ako taký nás informuje nielen o stave a funkcii močových ciest, ale je aj dôležitou súčasťou vyšetrenia obličiek. Vyšetrenie moču má viac úrovní podľa zložitosti a náročnosti na laboratórnu techniku.
Najjednoduchšie vyšetrenie moču je pomocou testovacích papierikov je veľmi lacné a môže ho ľahko vykonať obvodný lekár alebo dokonca aj každý človek samostatne a doma.
Získanie vzorky moču
Vyšetrovaný človek sa zvyčajne vymočí do špeciálnej skúmavky, ktorú následne zazatkuje. Najmä pre mikrobiologické vyšetrenie moču je nutné získať stredný prúd moču – tj. najskôr trochu moču vymočiť do záchodu a až potom do skúmavky.
Vnútrajška skúmavky ani vnútornej strany zatky sa človek nesmie dotknúť žiadnou časťou svojho tela, pretože by mohlo dôjsť ku kontaminácii vzorky baktériami a k falošnému pozitívnemu výsledku. Vzorka moču však možno získať aj pri cievkovaní.
Pri zložitejšom chemickom vyšetrení, zisťovanie koncentrácie iónov a rôznych ďalších zlúčenín sa často využíva 24 hodinový zber moču.
Moč človeka sa v takom prípade zbiera počas celého dňa a potom sa z tohto celkového množstva odoberie malá vzorka (zvyšok sa vyleje).
Zo vzorky sa zistí koncentrácia požadovaných látok a po prepočítaní na celkový získaný objem zistíme, aké množstvo látky človek vylúčil (napríklad 2 gramy bielkoviny za deň).
Možné spôsoby vyšetrenia moču
1. Orientačné chemické vyšetrenie moču testovacími papierikmi
Testovacie papieriky sú základným a orientačným vyšetrením moču. Ich výhodou je ľahká dostupnosť, nízka cena a možnosť rýchleho získania výsledkov.
Vyšetrenie spočíva v tom, že sa do vzorky moču papieriky ponoria a koncové časti papierikov sa po styku s močom vplyvom chemických reakcií rozlične zafarbia. Podľa zafarbenia sa môže odhadnúť kyslosť moču a prítomnosť určitých látok napr:
a) Cukor – Nález cukru v moči je varovné znamenie a tento nález by mal by byť nasledovaný vyšetrením hladiny cukru v krvi.
Pri normálnych hladinách cukru v krvi sa cukor do moču dostať vôbec nemá. Jeho nález pri vyšetrení moču preto napovedá, že sú hladiny cukru v krvi nezvyčajne vysoké. To je typické pre cukrovku (cukrovku 1. typu, cukrovku 2. typu a ostatné podtypy cukrovky). Vyšetrenie hladiny cukru v krvi umožní cukrovku buď diagnostikovať, alebo úplne vylúčiť.
b) Bielkoviny – Bielkovina v moči môže znamenať viacero rôznych problémov. Môže sa jednať o najrôznejšie ochorenia obličiek, infekciu močových ciest, nadmerný výskyt niektorých bielkovín v krvi a pod.
c) Bilirubín – Bilirubín je farbivo, ktoré vzniká z hemoglobínu po rozpade červených krviniek. Jeho nález v moči vypovedá o narušenej schopnosti bilirubín z tela vylučovať žlčou, k čomu obvykle dochádza pri upchatí žlčových ciest. Podrobnejšie informácie o metabolizme bilirubínu nájdete v článku o žltačke.
d) Ketolátky – Ketolátky v organizme vznikajú ak organizmus hladovie alebo pri nedostatku inzulínu. Nájdeme ich teda v moči podvyživených ľudí (vo vyspelých krajinách u alkoholikov) a u diabetikov 1. typu, ktorým chýba inzulín.
e) Hemoglobín – Testovacie prúžky vedia v moči nájsť aj hemoglobín, ktorý sa vyskytuje v červených krvinkách. Možno tak získať podozrenie na výskyt krvi v moči. Príčin tohto stavu je naozaj veľa a viac si prečítajte v článku zameranom priamo na túto problematiku.
f) pH moču – Testovacie papieriky vedia určiť či je moč kyslý či zásaditý. Normálne pH moču je 5,0-6,0. Odchýlky od tejto hodnoty môžu byť spojené s infekciou močových ciest a sú rizikovým faktorom vzniku močových kameňov (vysoké aj nízke pH).
g) Hustota moču – Hustota moču sa dá pomocou testovacích papierikov zistiť len nepriamo a orientačne. Vypovedá o koncentráciu moču, tj. o množstve látok v tekutine.
2. Chemické laboratórne vyšetrenie moču
Základné chemické vyšetrenie moču nám umožní lepšie a presnejšie zistiť prítomnosť a množstvo vyššie uvedených zlúčenín.
K dispozícii sú však aj špeciálnejšie vyšetrenia moču, ktoré sa bežne nevykonávajú. Vďaka nim je možné zistiť z moču takmer akúkoľvek látku aj jej koncentráciu – ióny, močovinu, návykové látky a mnoho ďalších zlúčenín.
Vďaka výskytu a koncentrácia určitých iónov možno odhadnúť funkcie obličiek aj celkový zdravotný stav organizmu.
3. Laboratórne vyšetrenia močového sedimentu
Močový sediment sa získa tak, že sa vzorka moču vloží do odstredivky a tam sa odlíšia tuhé častice (sediment) od kvapaliny.
Sediment sa potom vyšetruje pod mikroskopom. Výsledok je pomerne rýchlo k dispozícii a hodnotí sa prítomnosť a množstvo týchto útvarov:
a) Červené krvinky – Na rozdiel od zisťovania hemoglobínu v moči testovacím papierikom alebo chemickým vyšetrením moču sú v tomto prípade pod mikroskopom červené krvinky priamo viditeľné.
Lekár môže zhodnotiť ich množstvo v zornom poli a podľa ich tvaru pozná, či sa prefiltrovaly cez obličky (choroby obličiek) alebo sa dostali do moču až v močových cestách pod obličkami (ostatné príčiny výskytu krvi v moči).
b) Baktérie – Pohľadom do mikroskopu môže vyšetrujúci lekár orientačne zistiť prítomnosť baktérií., druh baktérií, ale prípadnú citlivosť na antibiotiká však pohľadom určiť nedokáže, na to slúži mikrobiologické vyšetrenie moču (pozri. nižšie).
c) Kryštály – Kryštály sa v malej miere v moči vyskytujú normálne. Ich vyšší výskyt môže byť spojený s výkyvmi pH moču a so vznikom močových kameňov.
d) Valce – S valcami je to trochu zložitejšie a nebudeme ich tu príliš popisovať. Valce sú útvary vznikajúce v obličkách a ich nález môže sprevádzať viacero rôznych obličkových chorôb.
4. Mikrobiologické laboratórne vyšetrenie moču
Pri tomto vyšetrení sa vzorka moču zasiela do mikrobiologického laboratória, kde sa pokúsi zistiť prítomnosť baktérií a ich presné množstvo.
Pri odbere je nutné zachytiť až stredný prúd moču, ako už bolo písané vyššie. Výsledky sú hotové do dvoch až troch dní, a laboratórium je schopné potvrdiť prítomnosť, počet a druh baktérií v moči.
Treba podotknúť, že nález baktérií v moči nemusí nič znamenať a tak isto aj ich zvýšené množstvo. Signifikantný (čiže významný) je nález viac ako 100 tisíc baktérií v 1 mililitri moču.
V takom prípade možno hovoriť o infekcii močových ciest (najčastejšie zápal močového mechúra, prípadne zápal obličiek).
5. Cytológia moču
Cytologické vyšetrenie moču sa bežne nevykonáva, je však možné ho vykonať ako orientačnú metódu pri podozrení na zhubné nádory v močových cestách, najmä pri podozrení na rakovinu močového mechúra.
Zjednodušene povedané ide o to, že v moči sa vyskytujú aj odlúpané bunky výstelky močových ciest a medzi nimi sa môžu nachádzať aj nádorové bunky.
Vzorka moču sa v laboratóriu centrifúguje, prítomné bunky sa zafarbia a pozorujú pod mikroskopom. Treba ešte raz zopakovať, že ide len o hrubo orientačnú vyšetrovaciu metódu, ktorá nemusí nádor odhaliť.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/vysetreni-moci
Použité zdroje: základné zdroje textu