Alkoholizmus
Alkoholizmus čiže dlhodobé a nadmerné užívanie alkoholických nápojov je extrémne rozšírený problém. Alkoholik (či alkoholička) na rozdiel od fajčiarov ničí iba svoje zdravie, na druhej strane má účinok alkoholu vplyv aj na ich rodinný a sociálny život a tak negatívne ovplyvňuje aj ich blízkych.
Nebudeme tu rozoberať klasicky spomínané štádia opitosti, charakteristické typy alkoholikov a štádia alkoholizmu, to prenecháme psychiatrom.
Zameriame sa na typické choroby a zdravotné komplikácie, ktoré s nadužívaním alkoholu súvisia a ktoré skôr zaujímajú interného lekára.
Dodajme len, že pravidelný príjem malého množstva alkoholu má na zdravie skôr pozitívny efekt, za takto prospešné množstvo sa považuje asi tak jeden 2dl pohárik vína denne.
Choroby a komplikácie spojené s alkoholizmom:
1. Alkoholické ochorenie pečene
Alkohol je pre náš organizmus toxická zlúčenina, ktorá sa v pečeni odbúrava a zneškodňuje. Pečeňové bunky sú alkoholom poškodzované, odumierajú a zároveň sú nahradzované novými.
Alkohol môže spôsobiť stukovatenie pečene a-alebo pečeňový zápal. Tu patria ako akútny alkoholový zápal pečene rôznej závažnosti, tak samozrejme aj chronický alkoholový zápal pečene súvisiace s dobre známou cirhózou so všetkými jej komplikáciami.
Pečeň je chemickou továrňou tela a narušenie jej funkcií má ďalekosiahle dôsledky. Zhoršenie prietoku krvi cirhotickou pečeňou spôsobí vznik pretlaku v portálnym riečisku, to môže spôsobiť vytvorenie vody v bruchu a vznik pažerákových varixov.
V tele rastie koncentrácia dusíkatých splodín, ktoré nie sú v pečeni odbúravané a tie poškodzujú mozog s rizikom rozvoja pečeňovej encefalopatie.
Zhoršenie stavu býva zvyčajne späté so vznikom žltačky, ktorá súvisí s narušením spracovávanie žltkastého farbiva bilirubínu v chorom tkanive pečene.
2. Ochorenie pankreasu
Alkoholový exces (aj u nepravidelne pijúceho človeka) môže vyvolať akútny zápal pankreasu, ktorý môže skončiť aj smrťou.
U dlhoročného pijana môže dochádzať k postupnému poškodzovaniu buniek pankreasu, ktoré odumierajú a sú nahradzované väzivom.
Tento proces označujeme ako chronický zápal pankreasu, je spojený s bolesťami brucha, poruchami vstrebávania živín v čreve (kvôli netvorbe tráviacich enzýmov) a v pokročilých fázach s cukrovkou charakteru cukrovky 1. typu (v slinivke sa prestane vytvárať inzulín).
3. Ochorenie mozgu
Dlhodobý účinok alkoholu na mozog je negatívny a spôsobuje prejavy demencie. Neuróny sú poškodzované a odumierajú.
Postupne sa rozvinie tzv. alkoholová demencia so zmenami osobnosti, známkami organického psychosyndrómom a poruchami pamäti, ktorá môže mať podobu Korsakovovho syndrómu.
Korsakovov syndróm sa navyše často kombinuje s prejavmi Wernickeho encefalopatie.
Stav sa môže zhoršiť, ak dôjde v pokročilej fáze ochorenia pečene k rozvoju pečeňovej encefalopatie.
Poškodené neuróny môžu u alkoholika spôsobovať častejšie epileptické záchvaty. Akútne alkoholové excesy vedú k vzniku častých alkoholových okienok.
4. Polyneuropatia
Nielen neuróny v mozgu sú alkoholom postihnuté. Dochádza aj k narušeniu nervových vlákien v tele, najviac je to vidieť na dlhých nervoch, ktoré inervujú dolné a horné končatiny.
Vzniká ochorenie označované ako alkoholová polyneuropatia, typickými prejavmi sú brnenie končatín, niekedy pocity chladu dolných končatín a sexuálne dysfunkcie.
5. Ochorenie srdca
Pravidelní a nadmerne pijani alkoholu majú zvýšené riziko ochorenia srdca.
Alkohol je jedným z typických faktorov, ktoré vyvolávajú vznik srdcového ochorenia známeho ako dilatačná kardiomyopatia.
Dôsledkom býva zhoršená pumpovacia schopnosť srdca a srdcové zlyhávanie.
6. Žalúdočné vredy
Zhoršený prietok krvi žalúdočnou stenou pri chorobách pečene sa sčíta s priamym vplyvom alkoholu na žalúdočnú stenu (alkohol spôsobuje zápaly žalúdka), nevhodným stravovaním a častým súčasným fajčením.
Výsledkom je častejší vznik žalúdočných vredov, ktoré sú pre alkoholikov naozaj typické.
7. Rakovina
Alkohol vo vyššom množstve celkom nepochybne zvyšuje riziko vzniku nádorových chorôb.
Pre alkoholikov pijúcich tvrdý alkohol je úplne typická rakovina pažeráka, rakovina ústnej dutiny vrátane rakoviny jazyka a rakoviny hrtana.
Poškodenie pečene a pankreasu vedie k častejšiemu výskytu rakoviny pečene a rakoviny pankreasu. Vo všetkých prípadoch sa jedná o veľmi závažné formy rakoviny.
8. Fetálny alkoholový syndróm
Tento syndróm postihuje novonarodené deti alkoholičiek, ktoré pijú alkohol aj v tehotenstve.
Okrem poškodenia nervového systému a výslednej mentálnej retardácie rôzneho stupňa vykazuje dieťa poruchy rastu, tvárové deformácia a máva sklon k epileptickým záchvatom.
9. Delírium tremens
Táto porucha vedomia spojená s dezorientáciou a halucináciami je bežná u chronických alkoholikov potom, čo je im odmietnutý alkohol.
Jedná sa vlastne o abstinenčný syndróm v reakcii na náhly nedostatok etanolu v organizme. Viac si prečítajte v príslušnom texte.
10. Patická opitosť
Patická opitosť je zvláštna jednotka, ktorú možno označiť za mrákotný stav s následnou poruchou pamäti, ktorý môže vzniknúť aj po malej dávke alkoholu a to nie len u alkoholikov.
Je veľmi vzácny a jedinec s patickou opitosťou je hodnotený ako nepríčetný a nezodpovedný za svoje činy (na rozdiel od klasickej opilosti).
11. Opica
Nejedná sa pochopiteľne len o komplikáciu pravidelného pitia alkoholu, hoci pravidelný nadmerný pijan zažije opíc viac než len občasný konzument, ktorý väčšinou nepije cez mieru.
Článok je poňatý z hľadiska interného lekára a určite odporúčame aby ste zistili, prečo je vám vlastne po tom alkohole vždy tak zle.
12. Podvýživa
Tento problém sa týka najmä ťažkých alkoholikov-bezdomovcov, ktorí nemajú dostatok finančných prostriedkov na obstaranie jedla a energetické potreby organizmu hradia alkoholom.
Zdroj: https://www.stefajir.cz/alkoholizmus
Použité zdroje: základné zdroje textu