Patická opitosť

Patická opitosťPatická opitosť je zaujímavý stav súvisiaci s narušením vedomia, ktorý úzko súvisí s konzumáciou alkoholu a tiež s chronickým alkoholizmom. Nenechajme sa však mýliť, nemusí vznikať len u alkoholikov, postihnutý môže byť skutočne každý, hoci aj príležitostný či výnimočný, konzument alkoholu. Zaujímavosť patickej opitosti je v tom, že spadá nielen do lekárskej, ale aj do právnej problematiky.

Patická opitosť a jej príčiny


Presná príčina nie je úplne jasná, dochádza k reakcii centrálneho nervového systému po jednorazovom vypití rôzneho množstva alkoholu. Predpokladá sa určitý vrodený predpoklad k vzniku tohto stavu, rizikovými faktormi môže byť vyčerpanie alebo nervozita.

Prejavy

Stav začína náhle poruchou vedomia v zmysle dezorientácia, narušeného vnímania reality. Jedinec sa môže začať správať paranoidne, agresívne, vykonáva neúčelné činnosti, môže byť schopný aj násilia. Inak nejaví klasické známky opitosti a artikuluje úplne normálne. Po úprave stavu trvá na dobu záchvatu naprostá amnézia (strata pamäti). Diagnóza patickej opitosti má veľký význam z právneho hľadiska, pretože pacient v stave patickej opitosti je hodnotený ako nepríčetný a nezodpovedný za svoje správanie. Vzhľadom na to, že patická opitosť môže vzniknúť aj pri malej dávke alkoholu, neobstojí ani tvrdenie, že mohol takýto účinok alkoholu predpokladať. To je veľký rozdiel oproti trestným činom vykonaným v bežnej opitosti, kedy obvinený pil alkohol dobrovoľne – na tieto činy sa nepríčetnosť nevzťahuje. Úplne logicky však platí, že akonáhle mal niekto epizódu patickej opitosti, a napriek tomu sa znovu vedome a dobrovoľne napil alkoholu, nesie už za eventuálne trestné činy pri ďalšej patickej opitosti zodpovednosť.

Diagnostika

Patická opitosť je relatívne vzácny stav, diagnózu musí urobiť na základe vyšetrenia a osobných skúseností skúsený psychiater, súdny znalec. Je to dôležité už preto, že niektorí informovanejší previnilcovia sa snažia svoje zločiny zviesť práve na vrub patickej opitosti, čo sa im však väčšinou nepodarí.

Liečba

Stav býva krátkodobý, počas neho je zvyčajne potrebné zaistiť pokoj na lôžku, aby si daný jedinec neublížil a eventuálne podať tlmivé lieky.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Momentálne prebieha aj akcia kde pri kúpe 2 vybraných produktov dostane tretí zadarmo 2+1 zadarmo – len do vypredania zásob!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/paticka-opilost

Bio a Raw potraviny

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.