Rakovina pečene

Rakovina pečeneV našej krajine nie je rakovina pečene až tak časté nádorové ochorenie. Jeho výskyt však narastá a z hľadiska celosvetového výskytu tento nádor nie je nijak vzácny. Pokiaľ nie je toto ochorenie zachytené včas, má veľmi závažnú prognózu.

Rakovina pečene a jej príčiny


Najčastejšou príčinou vzniku rakoviny pečene je cirhóza a jej rizikové faktory (alkoholizmus, chronické vírusové hepatitídy a ďalšie). Rakovina pečene vzniká v 95% v cirhotickom tkanive.

Okrem toho sa zo vzniku rakoviny pečene obviňujú niektoré škodlivé látky uvoľnené plesňami. Príkladom môže byť rakovinotvorný aflatoxín produkovaný plesňou Aspergillus. Táto pleseň môže napadať potraviny (oriešky, cereálie, ryža) pri zlom skladovaní vo vlhkom prostredí a uvoľňovať do nich tento aflatoxín.

Relatívne vzácne môže rakovina pečene vzniknúť z nezhubného nádoru známeho ako adenóm pečene. U niektorých chorých nemusí byť zrejmá príčina vzniku rakoviny pečene vôbec známa.

Prejavy

Sú veľmi pestré. Spočiatku, ako je pre nádory obvyklé, nemusia byť žiadne alebo môžu byť nenápadné. Neskôr sa táto rakovina môže prejavovať zväčšením pečene, bolesťami v oblasti pečene (bolesť pod pravým rebrom), chudnutím, únavou, zhoršením príznakov pečeňového zlyhávania a komplikáciou cirhózy (žltačka, ascites, portálna hypertenzia a i.).

Diagnostika

Najlepšou metódou na zistenie prítomnosti rakoviny v pečeni je ultrazvuk. Toto je dôvod, prečo sa u pacientov s rizikom vzniku cirhózy alebo s už existujúcou cirhózou robia pravidelné ultrazvukové kontroly brucha so zameraním na pečeň.

Prípadný vznik rakoviny pečene tak totiž možno odhaliť už v jeho počiatkoch, kedy je to možné ešte chirurgicky riešiť. Poškodenie tkaniva pečene nádorovým procesom môže viesť k zvýšeniu pečeňových testov. Pri náleze podozrivých ložísk v pečeni zvyčajne naberáme látku zvanú AFP. Jedná sa o tumor marker, tzn. jej koncentrácia v krvi býva u chorých s rakovinou pečene výrazne zvýšená.

Bio a Raw potraviny

Prevencia

Základom je vyhýbať sa rizikovým faktorom cirhózy (najmä nadmernému pitiu alkoholu) A nie je vhodné pojedať potraviny s viditeľnou prítomnosťou plesne. Pacient s preukázaným poškodením pečene a cirhózou akejkoľvek príčiny by mal poctivo dochádzať na ultrazvukové vyšetrenie, ktoré môže vznikajúcu rakovinu objaviť včas.

Liečba

V prvých štádiách možno liečiť chirurgickou operáciou, ktorá ako jediná predstavuje solídnu nádej na vyliečenie. Odstránenie nádoru sa niekedy môže spojiť s transplantáciou pečene, indikačné kritériá sú však relatívne prísne (vychádza najmä z počtu a veľkosti nádorových ložísk). Neskôr sa používa chemoterapia, tá už však nemá zďaleka tak dobré výsledky.

Pozn: V pečeni sa môžu vyskytovať aj metastázymnohých nádorov. Typicky sem krvou cez portálnu žilu metastázujú nádory tráviaceho ústrojenstva. Metastázy môžu byť nájdené náhodne bez viditeľných príznakov alebo sa môžu prejaviť podobne ako vlastná rakovina pečene. Nález metastáz v pečeni samozrejme výrazne zhoršuje prognózu daného nádoru.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-jater

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.