Vyliec.sk > Choroby > Otrava aflatoxínom

Otrava aflatoxínom

Otrava aflatoxínomAko sa otrava aflatoxínom prejavuje, aké sú jej príčiny ako ju diagnostikovať a liečiť?

Aflatoxín je nebezpečná zlúčenina zo skupiny mykotoxínov, čo sú jedovaté látky produkované niektorými hubami a plesňami. V skutočnosti je aflatoxínov celá skupina, označujú sa veľkými písmenami (napr. aflatoxín B, aflatoxín M a pod.).

Otrava aflatoxínom a jej príčiny


Aflatoxín je produkovaný plesňou zo skupiny aspergillov. Pleseň často napáda zle uskladnené potraviny, ktoré sú vo vlhku a v teple. Kontaminované môžu byť obilniny, oriešky, arašidy, pistácie, seno, olivy a pod.

Konzumácia týchto polotovarov a potravín z nich vyrobených môže vyústiť v otravu, rovnako tak môže dôjsť k otrave aflatoxínom po požití mlieka zvierat, ktorá zjedli rastliny napadnuté plesňou.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Aflatoxín je silne toxický voči pečeni, spôsobuje odumieranie pečeňových buniek a okrem toho tiež oslabuje imunitu organizmu. Akútna otrava veľkou dávkou aflatoxínu vedie k dramaticky vyzerajúcemu akútnemu zlyhaniu pečene s bolesťami brucha, zvracaním, s náhlym vznikom pečeňovej encefalopatie a zlyhávaním životne dôležitých orgánov (zlyhanie srdca, pľúcny edém). V najťažších prípadoch sa stav zhorší do bezvedomia a človek zomiera.

Chronická otrava menšími dávkami je častejšia, pečeň je opakovane poškodzovaná, ale nedochádza k jej zlyhaniu. Dlhodobé odumieranie pečeňových buniek a ich nahrádzanie bunkami novými však výrazne zvyšuje riziko rozvoja cirhózy pečene a všetkých jej komplikácií, z ktorých je veľmi závažný vznik rakoviny pečene.

Prevencia

Prevencia je úplne zásadná. Počas pestovania, spracovania a uchovávanie potravín je nevyhnutné zabezpečiť také podmienky, ktoré znižujú kontamináciu aspergillových plesní a sú používané určité chemické procesy na odstránenie už prítomného aflatoxinu z potravín.

Ľudia by rozhodne nemali jesť potraviny viditeľne napadnuté plesňou a to ani po tepelnej úprave. Vysoká teplota totiž toxínom neuškodí.

Otrava aflatoxínom a jej liečba

Liečba sa sústreďuje na zabránenie ďalšieho prísunu aflatoxínu do organizmu a na terapiu poškodenia pečene (terapia akútneho zlyhania pečene, či terapia cirhózy pečene a jej komplikácií). V niektorých prípadoch môže byť situácia riešiteľná iba transplantáciou pečene.

Otrava aflatoxínom

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  3 komentáre

  1. Ako je to správne? Alfatoxín, alebo Aflatoxín ?

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.