Vyliec.sk > Choroby > Pľúcny edém (opuch pľúc)

Pľúcny edém (opuch pľúc)

Pľúcny edémPľúcny edém (opuch pľúc) je označenie pre nepríjemný a nebezpečný stav, keď sa v pľúcach objaví tekutina. Nejedná sa o tekutinu vdýchnutia, ale o krvnú tekutinu, ktorá sa do pľúcnych mechúrikov prefiltrovala z okolia. Ako tento stav vzniká a aké má dôsledky si povieme v tomto článku.

Najprv je nutné si krátko povedať o stavbe pľúc. Do každej pľúca ústi jedna prieduška, ktorá sa v pľúcach začne vetviť na stále menšie a menšie trubičky. Na konci tých najmenších trubičiek sú milióny tenkostenných vačkov - pľúcnych mechúrikov. Okolo týchto vačkov prebiehajú tenučké krvné cievy. Tieto cievy vychádzajú z pravej polovice srdca, prebiehajú pľúcami a nakoniec ústia do ľavej polovice srdca. Tenké steny pľúcnych mechúrikov aj susedných ciev síce neumožnia prestup krvi do pľúcnych mechúrikov, ale zato umožňujú prechod krvných plynov.

Z krvi do pľúcnej komôrky prechádza oxid uhličitý a naopak z komôrky do krvi prechádza kyslík. Ak sa z nejakého dôvodu priepustnosť zvýši a dôjde k filtrovaniu krvnej tekutiny do pľúcnych mechúrikov, vzniká pľúcny edém.

Pľúcny edém a jeho príčiny


Aké môžu byť príčiny vyššie zmieneného stavu? Je ich celá rada, ale všeobecne sa dajú zhrnúť do dvoch kategórií.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

1. Kardiálne (srdcové) príčiny

Sem spadajú všetky príčiny vychádzajúce z porúch srdcovej funkcie. Hlavnou príčinou je ľavostranné srdcové zlyhanie. Ak zlyháva ľavá polovica srdca, nezvláda pumpovať krv do veľkého telového obehu. Okrem toho sa začne hromadiť krv v priestore pred ľavou polovicou srdca, tj. v pľúcnom obehu.

Tlak krvi v pľúcnom obehu rastie a tekutina sa preto začne filtrovať do pľúcnych mechúrikov. Príčiny sú rôzne - od poškodenia srdcového svalu ischemickou chorobu srdca (vrátane infarktu), cez choroby srdcových chlopní a poruchy srdcového rytmu, po predávkovanie človeka tekutinami. K predávkovaniu tekutinami (v lekárskej žargóne "preliatie") dôjde vtedy, keď v infúziách dodáme človeku viac tekutiny, než koľko jeho srdce zvládne prečerpávať. Viac o srdcovom zlyhaní a jeho príčinách nájdete v príslušnom článku.

2. Nekardiálne (nesrdcové) príčiny

Toto sú príčiny nesúvisiace so srdcom. Je nutné poznamenať, že sú oveľa vzácnejšie a spomenieme ich skôr okrajovo. Srdcový pľúcny edém nad nimi totiž v početnosti výskytu jasne vedie. Spadajú sem stavy spojené s poškodením výstelky pľúcnych mechúrikov, ktoré spôsobia vtok tekutiny do komôrok. Takéto situácie označujeme ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome) alebo šokové pľúca.

V ďalších odsekoch už budeme zmieňovať len srdcové príčiny.

Prejavy

Hlavným prejavom býva dýchavičnosť, ktorá sa u srdcového zlyhávania klasicky zhoršuje v noci pri polohe ležmo. Chorý si preto začne v noci podkladať pod hlavu viac vankúšov a spí v polosede.

Okrem toho sa objaví kašeľ. Spočiatku bude suchý a dráždivý. Ako sa množstvo tekutiny v pľúcnych alveolách začne zvyšovať, bude sa kašeľ stávať vlhkým a človek začne vykašliavať ružovo sfarbenú tekutinu.

Diagnostika

Klinické príznaky a informácie o akomkoľvek predchádzajúcom srdcovom ochorení nám pomôžu. Pri počúvaní fonendoskopom nad pľúcami začujeme vlhké zvuky spôsobené tekutinou v pľúcach.

Na röntgene pľúc potom uvidíme zmnoženú cievnu kresbu, ktorá nás informuje o hromadení krvi v pľúcnych cievach. Pomerne častým sprievodným nálezom pri fyzikálnom vyšetrení a na röntgene je u pľúcneho edému voda na pľúcach.

Liečba

U kardiogénneho pľúcneho edému sa snažíme pacienta odvodniť a tým zmenšiť objem tekutiny v pľúcnom riečisku. K tomu sa používajú tzv. diuretiká. Diuretiká spôsobia zvýšené vylučovanie vody obličkami a tým zníženie objemu tekutiny v cievach. Ideálnymi liekmi sú tie, ktoré majú rýchly účinok a môžu sa aplikovať vnútrožilovo - ide najmä o lieky obsahujúce zlúčeninu furosemid ako je Furosemid a Furorese.

Okrem toho sa postihnutému podajú lieky uľahčujúce dýchanie a dáva sa mu inhalovať kyslík. Ťažké stavy by mali byť hospitalizované na jednotkách intenzívnej starostlivosti a v prípade potreby by mali byť pripojené na umelú pľúcnu ventiláciu. Okrem týchto opatrení je nutné zistiť, prečo srdce zlyhalo a túto príčinu ďalej riešiť.

Pľúcny edém (opuch pľúc)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.