Pľúcny edém (opuch pľúc)

Pľúcny edémPľúcny edém (opuch pľúc) je označenie pre nepríjemný a nebezpečný stav, keď sa v pľúcach objaví tekutina. Nejedná sa o tekutinu vdýchnutia, ale o krvnú tekutinu, ktorá sa do pľúcnych mechúrikov prefiltrovala z okolia. Ako tento stav vzniká a aké má dôsledky si povieme v tomto článku. Najprv je nutné si krátko povedať o stavbe pľúc. Do každej pľúca ústi jedna prieduška, ktorá sa v pľúcach začne vetviť na stále menšie a menšie trubičky.

Na konci tých najmenších trubičiek sú milióny tenkostenných vačkov – pľúcnych mechúrikov. Okolo týchto vačkov prebiehajú tenučké krvné cievy. Tieto cievy vychádzajú z pravej polovice srdca, prebiehajú pľúcami a nakoniec ústia do ľavej polovice srdca.

Tenké steny pľúcnych mechúrikov aj susedných ciev síce neumožnia prestup krvi do pľúcnych mechúrikov, ale zato umožňujú prechod krvných plynov.

Z krvi do pľúcnej komôrky prechádza oxid uhličitý a naopak z komôrky do krvi prechádza kyslík.

Ak sa z nejakého dôvodu priepustnosť zvýši a dôjde k filtrovaniu krvnej tekutiny do pľúcnych mechúrikov, vzniká pľúcny edém.

Pľúcny edém a jeho príčiny


Aké môžu byť príčiny vyššie zmieneného stavu? Je ich celá rada, ale všeobecne sa dajú zhrnúť do dvoch kategórií.

1. Kardiálne (srdcové) príčiny

Sem spadajú všetky príčiny vychádzajúce z porúch srdcovej funkcie. Hlavnou príčinou je ľavostranné srdcové zlyhanie. Ak zlyháva ľavá polovica srdca, nezvláda pumpovať krv do veľkého telového obehu.

Okrem toho sa začne hromadiť krv v priestore pred ľavou polovicou srdca, tj. v pľúcnom obehu. Tlak krvi v pľúcnom obehu rastie a tekutina sa preto začne filtrovať do pľúcnych mechúrikov.

Príčiny sú rôzne – od poškodenia srdcového svalu ischemickou chorobu srdca (vrátane infarktu), cez choroby srdcových chlopní a poruchy srdcového rytmu, po predávkovanie človeka tekutinami.

K predávkovaniu tekutinami (v lekárskej žargóne „preliatie“) dôjde vtedy, keď v infúziách dodáme človeku viac tekutiny, než koľko jeho srdce zvládne prečerpávať. Viac o srdcovom zlyhaní a jeho príčinách nájdete v príslušnom článku.

2. Nekardiálne (nesrdcové) príčiny

Toto sú príčiny nesúvisiace so srdcom. Je nutné poznamenať, že sú oveľa vzácnejšie a spomenieme ich skôr okrajovo.

Srdcový pľúcny edém nad nimi totiž v početnosti výskytu jasne vedie. Spadajú sem stavy spojené s poškodením výstelky pľúcnych mechúrikov, ktoré spôsobia vtok tekutiny do komôrok.

Takéto situácie označujeme ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome) alebo šokové pľúca. V ďalších odsekoch už budeme zmieňovať len srdcové príčiny.

Prejavy

Hlavným prejavom býva dýchavičnosť, ktorá sa u srdcového zlyhávania klasicky zhoršuje v noci pri polohe ležmo.

Chorý si preto začne v noci podkladať pod hlavu viac vankúšov a spí v polosede. Okrem toho sa objaví kašeľ. Spočiatku bude suchý a dráždivý.

Ako sa množstvo tekutiny v pľúcnych alveolách začne zvyšovať, bude sa kašeľ stávať vlhkým a človek začne vykašliavať ružovo sfarbenú tekutinu.

Diagnostika

Klinické príznaky a informácie o akomkoľvek predchádzajúcom srdcovom ochorení nám pomôžu. Pri počúvaní fonendoskopom nad pľúcami začujeme vlhké zvuky spôsobené tekutinou v pľúcach.

Na röntgene pľúc potom uvidíme zmnoženú cievnu kresbu, ktorá nás informuje o hromadení krvi v pľúcnych cievach.

Pomerne častým sprievodným nálezom pri fyzikálnom vyšetrení a na röntgene je u pľúcneho edému voda na pľúcach.

Liečba

U kardiogénneho pľúcneho edému sa snažíme pacienta odvodniť a tým zmenšiť objem tekutiny v pľúcnom riečisku.

K tomu sa používajú tzv. diuretiká. Diuretiká spôsobia zvýšené vylučovanie vody obličkami a tým zníženie objemu tekutiny v cievach.

Ideálnymi liekmi sú tie, ktoré majú rýchly účinok a môžu sa aplikovať vnútrožilovo – ide najmä o lieky obsahujúce zlúčeninu furosemid ako je Furosemid a Furorese.

Okrem toho sa postihnutému podajú lieky uľahčujúce dýchanie a dáva sa mu inhalovať kyslík.

Ťažké stavy by mali byť hospitalizované na jednotkách intenzívnej starostlivosti a v prípade potreby by mali byť pripojené na umelú pľúcnu ventiláciu.

Okrem týchto opatrení je nutné zistiť, prečo srdce zlyhalo a túto príčinu ďalej riešiť.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/plicni-edem

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button