Vyliec.sk > Choroby > Šokové pľúca (ARDS)

Šokové pľúca (ARDS)

ARDSSlovenský termín šokové pľúca je medzi zdravotníkmi oveľa známejší ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome). Jedná sa o smrteľne nebezpečné postihnutie pľúc, ktoré sa prejaví pomerne rýchlym zlyhaním ich funkcie.

Aké sú príčiny vzniku tohto postihnutia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Šokové pľúca a ich príčiny


Príčinou je väčšinou postihnutie pľúc u závažných stavov ako sú sepsa, ťažké úrazy hrudníka, rozsiahle zápaly pľúc, popáleniny a vdýchnutie silne dráždivých chemických zlúčenín (priemyselné plyny, bojové plyny). V detskom veku je významnou príčinou rozvoja ARDS ochorenie známe ako bronchiolitída.

Podstatou je zápal pľúcnych mechúrikov, čo zvýši priepustnosť drobných ciev, v stenách alveol, v ktorých sa normálne vymieňajú krvné plyny. Zmena priepustnosti ciev vedie k vniknutiu krvnej tekutiny od pľúcnych mechúrikov a tým sa naruší okysličovanie krvi. Stav je veľmi podobný edému pri srdcovom zlyhaní, u ARDS je však príčina priamo v pľúcach a nie v srdci.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Prejavy

Prejavom je ťažká akútna dýchavičnosť a zrýchlený lapavý dych. Okrem toho sú prítomné ďalšie príznaky podľa stavu, ktorý ARDS vyvolal (napríklad horúčka u sepsy).

Celkovo je pacient s ARDS v ťažkom stave a veľmi často je v bezvedomí. Stav sa bez terapie (a často aj pri terapii) komplikuje zlyhávaním iných životne dôležitých orgánov, čo označujeme pojmom multiorgánové zlyhanie (zlyhanie srdca, zlyhanie obličiek, a prípadne aj zlyhávanie pečene).

Diagnostika

U pacienta je nutné vyšetriť krvný plyny a parametre acidobázickej rovnováhy (tzv. Astrup). Nájdeme rozvrat vnútorného prostredia, pokles koncentrácie kyslíka v krvi (hypoxémie), zvýšenie hromadiaceho sa oxidu uhličitého (hyperkapnia) a rozvoj acidózy (respiračná acidóza). Ďalšia diagnostika smeruje k vyvolávajúcim príčinám ARDS.

Liečba

Sú nutné dve veci. Po prvé musia lekári zabezpečiť pacientovo dýchanie, čo zvyčajne vyžaduje intubáciu a napojenie na prístroj umelej pľúcnej ventilácie (UPV), ktorý dýcha za neho.

Výhodou je v tomto prípade pľúcna ventilácia s PEEP (positive end-exspiratory pressure), čo znamená, že je tlak vzduchu prístrojom udržiavaný umelo vyšší než normálne. Tento umelý pretlak bráni kolapsom pľúcnych mechúrikov a vytláča tekutiny z komôrok preč. Druhou dôležitou vecou je riešenie príčiny, ktorá ARDS vyvolala.

Hospitalizácia väčšinou prebieha na JIS alebo na ARO, úmrtnosť je aj pri maximálnej terapii vysoká.

Šokové pľúca (ARDS)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.