Vyliec.sk > Choroby > Šokové pľúca (ARDS)

Šokové pľúca (ARDS)

ARDSSlovenský termín šokové pľúca je medzi zdravotníkmi oveľa známejší ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome). Jedná sa o smrteľne nebezpečné postihnutie pľúc, ktoré sa prejaví pomerne rýchlym zlyhaním ich funkcie. Aké sú príčiny vzniku tohto postihnutia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Šokové pľúca a ich príčiny


Príčinou je väčšinou postihnutie pľúc u závažných stavov ako sú sepsa, ťažké úrazy hrudníka, rozsiahle zápaly pľúc, popáleniny a vdýchnutie silne dráždivých chemických zlúčenín (priemyselné plyny, bojové plyny). V detskom veku je významnou príčinou rozvoja ARDS ochorenie známe ako bronchiolitída. Podstatou je zápal pľúcnych mechúrikov, čo zvýši priepustnosť drobných ciev, v stenách alveol, v ktorých sa normálne vymieňajú krvné plyny. Zmena priepustnosti ciev vedie k vniknutiu krvnej tekutiny od pľúcnych mechúrikov a tým sa naruší okysličovanie krvi. Stav je veľmi podobný edému pri srdcovom zlyhaní, u ARDS je však príčina priamo v pľúcach a nie v srdci.

Prejavy

Prejavom je ťažká akútna dýchavičnosť a zrýchlený lapavý dych. Okrem toho sú prítomné ďalšie príznaky podľa stavu, ktorý ARDS vyvolal (napríklad horúčka u sepsy). Celkovo je pacient s ARDS v ťažkom stave a veľmi často je v bezvedomí. Stav sa bez terapie (a často aj pri terapii) komplikuje zlyhávaním iných životne dôležitých orgánov, čo označujeme pojmom multiorgánové zlyhanie (zlyhanie srdca, zlyhanie obličiek, a prípadne aj zlyhávanie pečene).

Diagnostika

U pacienta je nutné vyšetriť krvný plyny a parametre acidobázickej rovnováhy (tzv. Astrup). Nájdeme rozvrat vnútorného prostredia, pokles koncentrácie kyslíka v krvi (hypoxémie), zvýšenie hromadiaceho sa oxidu uhličitého (hyperkapnia) a rozvoj acidózy (respiračná acidóza). Ďalšia diagnostika smeruje k vyvolávajúcim príčinám ARDS.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Liečba

Sú nutné dve veci. Po prvé musia lekári zabezpečiť pacientovo dýchanie, čo zvyčajne vyžaduje intubáciu a napojenie na prístroj umelej pľúcnej ventilácie (UPV), ktorý dýcha za neho. Výhodou je v tomto prípade pľúcna ventilácia s PEEP (positive end-exspiratory pressure), čo znamená, že je tlak vzduchu prístrojom udržiavaný umelo vyšší než normálne. Tento umelý pretlak bráni kolapsom pľúcnych mechúrikov a vytláča tekutiny z komôrok preč. Druhou dôležitou vecou je riešenie príčiny, ktorá ARDS vyvolala. Hospitalizácia väčšinou prebieha na JIS alebo na ARO, úmrtnosť je aj pri maximálnej terapii vysoká.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/sokova-plice-ards

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.