Úvod / Choroby / Šokové pľúca (ARDS)

Šokové pľúca (ARDS)

ARDSSlovenský termín šokové pľúca je medzi zdravotníkmi oveľa známejší ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome). Jedná sa o smrteľne nebezpečné postihnutie pľúc, ktoré sa prejaví pomerne rýchlym zlyhaním ich funkcie.

Šokové pľúca a ich príčiny:


Príčinou je väčšinou postihnutie pľúc u závažných stavov ako sú sepsa, ťažké úrazy hrudníka, rozsiahle zápaly pľúc, popáleniny a vdýchnutie silne dráždivých chemických zlúčenín (priemyselné plyny, bojové plyny). V detskom veku je významnou príčinou rozvoja ARDS ochorenie známe ako bronchiolitída.

Podstatou je zápal pľúcnych mechúrikov, čo zvýši priepustnosť drobných ciev, v stenách alveol, v ktorých sa normálne vymieňajú krvné plyny. Zmena priepustnosti ciev vedie k vniknutiu krvnej tekutiny od pľúcnych mechúrikov a tým sa naruší okysličovanie krvi. Stav je veľmi podobný edému pri srdcovom zlyhaní, u ARDS je však príčina priamo v pľúcach a nie v srdci.

Prejavy:

Prejavom je ťažká akútna dýchavičnosť a zrýchlený lapavý dych. Okrem toho sú prítomné ďalšie príznaky podľa stavu, ktorý ARDS vyvolal (napríklad horúčka u sepsy).

Celkovo je pacient s ARDS v ťažkom stave a veľmi často je v bezvedomí. Stav sa bez terapie (a často aj pri terapii) komplikuje zlyhávaním iných životne dôležitých orgánov, čo označujeme pojmom multiorgánové zlyhanie (zlyhanie srdca, zlyhanie obličiek, a prípadne i zlyhávanie pečene).

Diagnostika:

U pacienta je nutné vyšetriť krvný plyny a parametre acidobázickej rovnováhy (tzv. Astrup). Nájdeme rozvrat vnútorného prostredia, pokles koncentrácie kyslíka v krvi (hypoxémie), zvýšenie hromadiaceho sa oxidu uhličitého (hyperkapnia) a rozvoj acidózy (respiračná acidóza). Ďalšia diagnostika smeruje k vyvolávajúcim príčinám ARDS.

Liečba:

Sú nutné dve veci. Po prvé musia lekári zabezpečiť pacientovo dýchanie, čo zvyčajne vyžaduje intubáciu a napojenie na prístroj umelej pľúcnej ventilácie (UPV), ktorý dýcha za neho.

Výhodou je v tomto prípade pľúcna ventilácia s PEEP (positive end-exspiratory pressure), čo znamená, že je tlak vzduchu prístrojom udržiavaný umelo vyšší než normálne. Tento umelý pretlak bráni kolapsom pľúcnych mechúrikov a vytláča tekutiny z komôrok preč. Druhou dôležitou vecou je riešenie príčiny, ktorá ARDS vyvolala.

Hospitalizácia väčšinou prebieha na JIS alebo na ARO, úmrtnosť je aj pri maximálnej terapii vysoká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *