Bronchiolitída

BronchiolitídaBronchiolitída je ochorenie, s ktorým sa internista až tak často nestretne, ide skôr o detskú chorobu. Napriek tomu je vhodné o niečom ako bronchiolitída vedieť, obzvlášť poznať jej rozdiely oproti klasickej bronchitíde (zápalu priedušiek).

Bronchiolitída je ochorenie najmenších a najtenších priedušiek, ktorým sa hovorí bronchioly (slovensky priedušničky) a vzniká typicky v detskom veku.

Bronchitída (zápal väčších priedušiek) sa vyskytuje oproti tomu vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách, ale častejšie ju nájdeme u dospelých ľudí.

Bronchitída je síce nepríjemná a je spojená s tvorbou veľkého množstva hlienu, ale bronchiolitída je o veľa nebezpečnejšia, pretože výrazne znižuje prevzdušnenie pľúc.

Bronchiolitída a jej príčiny


Bronchiolitída je akútny stav, ktorý je zvyčajne spôsobený vírusovou infekciou.

Existuje viacero rôznych vírusov, ktoré môžu napadnúť dýchacie cesty vrátane vírusu chrípky, adenovírusov, tzv. RSV vírusov, a pod.

Zvýšené riziko vzniku bronchiolitídy majú nedonosené deti, podvyživené deti, deti s cystickou fibrózou a deti s poruchami imunity. Vyšší výskyt bronchiolitídy je v zimných mesiacoch.

Prejavy

V prvej fáze ochorenia trpí postihnutý jedinec bežnými príznakmi infekcie horných dýchacích ciest (kašeľ, zvýšená teplota), ktoré sa po niekoľkých dňoch začnú zhoršovať.

Dominuje kašeľ a výrazná dýchavičnosť so zrýchlením dychu (mnohokrát rýchlejší ako 1 nádych za sekundu) a zrýchlením pulzu.

Namáhavé dýchanie môže viesť k lapaniu po vzduchu a vťahovaní krčných jamiek. Stav môže prejsť do rozvoja ARDS s akútnym zlyhaním pľúc, ktoré môže postihnutého usmrtiť.

Diagnostika

Diagnózu určuje detský lekár na základe klinických príznakov a pozorného fyzikálneho vyšetrenia s počúvaním dýchania fonendoskopom (u bronchitídy je posluchový nález hlavne pri výdychu, zatiaľ čo u bronchiolitídy pri nádychu).

Zobrazovacie metódy ako je napríklad röntgen pľúc sa v detskom veku skôr nevykonávajú kvôli radiačnej záťaži, však môžu byť vykonané pri neistote a ťažkom priebehu na vylúčenie zápalu pľúc.

Súčasťou vyšetrenia by mali byť krvné odbery s vyšetrením krvných plynov, ktoré poukazujú na funkciu pľúc.

Liečba

Vzhľadom na to, že väčšinou ide o vírusový zápal je liečba skôr symptomatická a jej cieľom je zabezpečiť a udržať funkčné dýchacie cesty po dobu, kým si organizmus dieťaťa s infekciou neporadí.

Základom terapie je podávanie koncentrovaného kyslíku.

Niekedy sa podávajú vnútrožilovo alebo inhalačne lieky na roztiahnutie priedušiek, ich efekt je však sporný a oveľa horší ako u bronchitídy.

Ak majú lekári obavy z toho, že na vírusovú infekciu nasadá bakteriálny zápal, nasadzujú antibiotiká.

V prípade zlyhávania pľúcnych funkcií je nutná hospitalizácia na monitorovanom lôžku, intubácia a umelá pľúcna ventilácia.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/bronchiolitida

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button