Zápal priedušiek (bronchitída)

Zápal priedušiekZápal priedušiek sa odborne označuje ako bronchitída. Ide o zápalové ochorenie trubicovitých vetiev dýchacích ciest (priedušky alebo latinsky bronchy), ktoré vystupujú z priedušnice (trachey) a konária sa na stále menšie a menšie trubičky, ktoré vyúsťujú do pľúcnych mechúrikov (alveoly), kde dochádza k výmene dýchacích plynov.

Pozn: Existuje aj podobne znejúce ochorenie – bronchiolitída – ktoré je však trochu odlišné. Bronchiolitída postihuje drobné priedušničky (bronchioly) a vyskytuje sa u malých detí.

Zápal priedušiek môžeme rozdeliť na akútny a chronický:

1. Akútna bronchitída


Ide o zápalové infekčné ochorenie priedušiek, ktoré je obvykle spôsobené vírusmi. Oslabené sliznice môžu byť však následne napadnuté aj baktériami (často streptokoky). Väčšinou začína ako zápal horných dýchacích ciest, kedy sa infekcia rozšíri do priedušnice a odtiaľ potom ďalej do priedušiek.

Prejavy

Pri postihnutí nosohltana sa choroba prejavuje chrípkovými príznakmi, dominuje bolesť v krku. Pri ochorení priedušnice a priedušiek sa objaví dráždivý kašeľ, ktorý môže byť najprv suchý a neskôr spojený s vykašliavaním hlienov. Chrípkové príznaky pretrvávajú a skôr sa stupňujúrastie horúčka, objavuje sa celková nevoľnosť a oslabenie organizmu.

Nepríjemnou komplikáciou je napadnutie oslabenej sliznice baktériami a vznik bakteriálneho zápalu, ktorý môže vyústiť až v zápal pľúc.

Akútny zápal priedušiek a jeho diagnostika

Diagnóza je v podstate jasná z príznakov, jedná sa o bežné ochorenie. Pri počúvaní pľúc fonendoskopom budeme počuť pri výdychu charakteristické “bronchitické zvuky”, ktorým hovoríme vrzoty a piskoty.

Bio a Raw potraviny

Cenné je vyšetrenie krvi, kde hľadáme prejavy zápalu, najmä vzrast koncentrácie zlúčeniny známej ako CRP. Jeho zvýšenie nám môže pomôcť odlíšiť vírusovú infekciu (menej výrazné zvýšenie CRP) od bakteriálnej (výrazné zvýšenie CRP). V prípade podozrenia na rozvoj zápalu pľúc je vhodné vykonať röntgen hrudníka, ktorý ho potvrdí, alebo vylúči.

Liečba

Ak ide o vírusové ochorenie, je jedinou možnosťou pokoj na lôžku, dostatok tekutín a celkový odpočinok. Pri teplote sa používajú nesteroidné protizápalové lieky ako je napr. Paralen. K lepšiemu vykašliavaniu hlienov sa podávajú lieky rozpúšťajúce hlien v tabletovej alebo tekutej forme ako sú napr. Preparáty ACC, Mucobene, Erdosteín, Bromhexin, Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol a Mucosolvan.

Všetky tieto opatrenia znižujú riziko prechodu vírusového zápalu v zápal bakteriálne, čo je bežné pri prechodenej chorobe. V takom prípade sú najlepšou možnosťou antibiotiká.

2. Chronická bronchitída

Toto je chronické ochorenie, ktoré je zvyčajne neinfekčné, a je spôsobené trvalým vystavením dýchacích ciest dráždivým látkam z vonkajšieho prostredia. V drvivej väčšine sa jedná o efekt cigaretového dymu.

Sliznica priedušiek je dymom podráždená, mení sa a hrubne, zvyšuje sa v nej počet imunitných buniek. V takto podráždenej sliznici stúpa tvorba hlienu.

Prejavy

Chronická bronchitída sa prejavuje chronickým kašľom, zvyčajne s vykašliavaním hlienov. Najhoršie bývajú príznaky po ránu. Choroba je odborne definovaná ako “chronický kašeľ s tvorbou hlienov, ktorý trvá aspoň 3 mesiace v dvoch po sebe idúcich rokoch”. Zápalové zmeny dýchacích ciest môžu postupne viesť k zužovaniu priedušiek, ktoré sa dajú objektívne určiť pri funkčných vyšetreniach pľúc.

Prítomné zúženie priedušiek sa odborne označuje ako obštrukcia, a ak je potvrdená, nehovoríme už o prostej chronickej bronchitíde, ale o CHOCHP (chronická obštrukčná choroba pľúc), do ktorej chronická bronchitída postupne prechádza.

Diagnostika

Dôležitá je informácia o fajčení a relatívne dlhodobom pretrvávaní ťažkostí. Pri počúvaní pľúc fonendoskopom opäť budeme počuť bronchitický nález podobne ako u akútnej bronchitídy.

Význam majú už vyššie spomenuté funkčné testy pľúc, najmä spirometria. Pri týchto vyšetreniach pacient dýcha podľa pokynov vyšetrujúceho do rôznych prístrojov a je hodnotená funkcia pľúc. Tieto vyšetrenia môžu odlíšiť chronickú bronchitídu (prakticky normálny nález) od CHOCHP (nález obštrukcie).

Chronický zápal priedušiek a jeho liečba

Úplne zásadné je vyhýbať sa vyvolávajúcej príčine, tj. prestať fajčiť. Môžu sa podávať aj lieky uľahčujúce vykašliavanie. V prípade vzniku CHOCHP potom existuje celý rad liekov “rozťahujúcich priedušky”, ktoré musí chorý trvalo a doživotne užívať. V rámci úľavy od symptómov si mnoho ľudí chvália aj niektoré prírodné produkty.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/zanet-prudusek-bronchitida

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

  Použité zdroje: základné zdroje textu

  Jeden komentár

  1. som rada, že som ihneď išla so svojou matkou k obvodnému lekárovi, ktorý ma poslal k pneumologovi-fizeológovi, ktorý označil akut. spastickú bronchitídu a po antibiotikách, ktoré jej predpísal, po týždni sa cítila omnoho lepšie. Takže treba ísť čo najskôr a liečiť to ihneď v počiatkoch. Potom som jej kúpila inhalátor, nakoľko sa už 50 rokov lieči na astmu. Používa ho denne.

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.