Vyliec.sk > Choroby > CHOCHP (Chronická obštrukčná choroba pľúc)

CHOCHP (Chronická obštrukčná choroba pľúc)

CHOCHPCHOCHP je skratkou pre chronickú obštrukčnú bronchopulmonálnu chorobu. Je to relatívne rozšírená choroba a jej charakteristika do značnej miery vychádza z jej názvu. Ide o dlhodobé (chronické) ochorenie, ktoré spočíva v zužovaní a upchávaní (obštrukcí) pľúcnych priedušiek (bronchopulmonálna). Okrem toho sa u CHOCHP vyskytuje aj rozdutie pľúc (emfyzém).

Príčiny CHOCHP


Hlavným a v podstate aj jediným významným rizikovým faktorom je fajčenie. K tomu môžu prispievať niektoré genetické predpoklady (napríklad nedostatok alfa-1-antitrypsínu), časté ochorenia zápalom pľúc a práce v prostredí so škodlivými dráždivými plynmi.

Prejavy

CHOCHP sa rozvíja postupne po celé roky. Človek sa stáva námahovo dýchavičným, častý je vlhký kašeľ a vykašliavanie hlienov. Problémy s dýchaním môže nakoniec obmedzovať človeka aj pri bežnej fyzickej námahe a zúžené priedušky s hromadiacim sa sekrétom sú vhodné miesto pre baktérie, a preto môžu častejšie vznikať zápaly pľúc.

Dlhotrvajúca ťažká CHOCHP môže narušiť dodávku kyslíka tkanivám a to vedie k zvýšeniu počtu červených krviniek v krvnom riečisku (polycytémia).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Ako vznikajú obe zložky ochorenia?

1. Upchávanie a zužovania priedušiek

K tomuto dochádza pri vdychovaní škodlivín, ktorých je cigaretový dym plný. Dlhodobo sa dráždia steny a sliznica dýchacích ciest. To vedie k zhrubnutiu ich stien a zužovaniu ich priesvitov. Navyše sa v takto drážděných slizniciach začnú rozmnožovať bunky tvoriace sekrét.

2. Rozdutie pľúc (pľúcny emfyzém)

Je nemenej závažnou súčasťou CHOCHP. Vdychované škodliviny sa dostávajú až do pľúcnych mechúrikov. V stenách týchto mechúrikov sú krvné cievy a prebieha tu výmena dýchacích plynov medzi pľúcnymi komôrkami a krvným obehom. Škodliviny v komôrkach spôsobia miestnu aktiváciu imunitného systému a vylučovanie agresívnych látok bielymi krvinkami.

Jedná sa z veľkej miery o látky typu reaktívnych kyslíkových zlúčenín a vzniká tak oxidačný stres. Začnú sa odbúravať aj steny pľúcnych mechúrikov. Namiesto malých mechúrikov oddelených od seba stenami tak vznikajú veľké vaky plné vzduchu. Plocha na ktorej dochádza k výmene plynov začne klesať, čo celkovej situácii nepomôže.

Komplikácie

CHOCHP v ťažkých formách môže viesť aj k srdcovému zlyhaniu pravej polovice srdca. Mechanizmus je vcelku jednoduchý na pochopenie. Krv tečie z pravej polovice srdca do pľúcneho obehu, kde je normálne nízky tlak. Proces CHOCHP túto situáciu mení.

Do časti pľúcnych mechúrikov zúženými prieduškami horšie preniká kyslík. V našom tele je to zariadené tak, že v stenách takto nevzdušných komôrok sa začnú uzatvárať krvné cievy. Prečo by tiež mali byť otvorené, keď v komórkach nie je dosť dýchacích plynov a nie je čo vymieňať?

Tento proces je podporený zánikom stien pľúcnych mechúrikov (a ciev v nich uložených) kvôli emfyzému. Predstavme si teda, že krv z pravej strany srdca tečie do systému mnohých tenkých trubičiek, z ktorých sa časť začne zužovať a uzatvárať. Tlak tvorený srdcovou pumpou musí narásť, aby sa krv dostala skrz (rozvoj pľúcnej hypertenzie). Pravá polovica srdca sa začne preťažovať a vzniká tzv. pľúcne srdce (cor pulmonale).

Prevencia

Základom je nefajčiť alebo včas prestať fajčiť. Tá malá časť ľudí pracujúca v prostredí so škodlivinami vo vzduchu by mala buď používať ochranné pomôcky, alebo zamestnanie opustiť.

Diagnostika

Pre diagnózu je dôležité zistenie vyššie zmienených príznakov, vyšetrení pľúc počúvaním a röntgenom pľúc. Definitívnu diagnózu a určenie tiaže CHOCHP môžeme určiť pomocou funkčných vyšetrení pľúc, z ktorých jedným z najpoužívanejších je spirometria.

Súčasťou vyšetrenia môže byť aj zistenie koncentrácie krvných plynov (Astrup), pri ťažších prípadoch môžeme nájsť pokles koncentrácie kyslíka v krvi (hypoxémiu), čo býva spojené so zhoršeným okysličením tkanív.

Liečba

Existuje množstvo liekov predpisovaných lekárom, ktoré zväčšujú priesvit priedušiek (ide o tzv. bronchodilatancie), to do istej miery vyrieši problém ich zúženia.

Ďalšia skupina liekov rozpúšťa hlieny a sekréty hromadiace sa v prieduškách a umožní ich ľahšie vykašliavať (mukolytiká). Sú to napr. preparáty ACC, Mucobene, Erdosteín, Bromhexin, Ambrobene, Ambrosan, Ambroxol a Mucosolvan.

Prípadné infekcie dolných dýchacích ciest v teréne CHOCHP liečime antibiotikami. Rozdutie pľúc vzniknutá zničením stien pľúcnych mechúrikov je úplne nezvratný proces a žiadne lieky tieto steny naspäť neobnovia.

CHOCHP (Chronická obštrukčná choroba pľúc)

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.