Rozdutie pľúc

Rozdutie pľúcRozdutie pľúc sa odborne označuje aj ako pľúcny emfyzém. Ide o chronické pľúcne ochorenie, ktoré vedie k narušeniu pľúcnych funkcií a môže chorého obmedziť na kvalite života, prípadne ho ohroziť ďalšími komplikáciami.
Podstatou chorobného stavu je deštrukcia prepážok medzi pľúcnymi pivničkami. Človek potom stráca schopnosť vydychovať vzduch z pľúc a ten potom začne byť zadržiavaný v pľúcnych alveolách.

Okrem toho je znížená plocha, na ktorom môže dochádzať k výmene dýchacích plynov medzi pľúcnymi tkanivami a krvou.

Príčiny rozdutia pľúc


Rozdutie pľúc môže byť čiastočne spôsobené geneticky, asi najznámejšou geneticky danou poruchou zvyšujúceho sa rizika rozdutia je tzv. deficit alfa-1-antitrypsínu.

K poškodzovaniu pľúcnych mechúrikov dochádza aj pri vdychovaní škodlivín, najmä cigaretového dymu a istá prirodzená degenerácia prepážok a pľúcnych mechúrikov prebieha s rastúcim vekom.

Prejavy

Základným prejavom je zhoršujúca sa dýchavičnosť, únava a nevýkonnosť. Rozdutie je v podstate určitým podtypom choroby zvanej CHOCHP (Chronická obštrukčná bronchopulmonálna choroba) a aj príznaky tomu zodpovedajú.

Hrudník chorých býva rozšírený v tzv. predozadnej rovine.

V pľúcach postihnutých emfyzémom môžu vznikať pomerne veľké dutinky vyplnené vzduchom a pri ich prasknutí môže vzniknúť pneumotorax.

Diagnostika

Dôležité je zistiť podstatu pacientových ťažkostí. Mali by sme vedieť o pľúcnych ochoreniach v jeho rodine a vedieť, či chorý fajčí a koľko cigariet denne spotrebuje.

Z fyzikálneho vyšetrenia nás zaujíma tvar hrudníka a počúvanie pľúc.

Určité zmeny možno nájsť aj na röntgene pľúc, ale zrejme najdôležitejšie sú funkčné pľúcne testy, najmä spirometria.

Funkčné testy presne zhodnotia prítomnosť a ťarchu poruchy funkcie pľúc.

Ďalšie vyšetrenia už bývajú zacielené podľa výsledkov vyššie zmienených nálezov.

Liečba

Už vzniknuté rozdutie sa nedá vyliečiť. Aby sa predišlo ďalšiemu zhoršovaniu, je nutný úplný zákaz fajčenia a jeho rýchle odvykanie.

Pri dýchavičnosti sa podáva kyslík, u ťažkých foriem možno zvážiť aj domácu oxygenoterapiu.

Výnimočne sa môžu vykonať chirurgické zákroky s odstránením postihnutých častí pľúc, definitívnym riešením je transplantácia pľúc – iba malé percento pacientov je však tohto zákroku schopné.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rozedma-plic

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button