Spirometria

vyšetrenie spirometriaČo je to spirometria, aký je dôvod pre toto vyšetrenie, ako sa vykonáva, ako sa pred ním pripraviť a aké sú nevýhody spirometrie?

Spirometria je základným funkčným vyšetrením pľúc a zároveň jedným z najpoužívanejších vyšetrení v pľúcnom lekárstve. Vykonáva sa v ambulanciách pľúcnych lekárov a na pľúcnych oddeleniach v nemocnici pri diagnostike mnohých chorôb pľúc.

Základné informácie o spirometrii


Pľúca môžeme vyšetriť röntgenom alebo CT vyšetrením, to však ukazuje iba anatomický obraz. Často krát nás však nezaujíma obraz pľúc, ale skôr to, ako pľúca pracujú. A práve spirometria nám o ich funkciách prezradí veľmi veľa.

Dôvod na vyšetrenie

Vyšetrenie pomôže pri diagnózach a stanovení závažnosti CHOCHP a astmy. Ďalej umožňuje hodnotiť pľúcne funkcie u pľúcnej fibrózy, cystickej fibrózy a u pacientov s rakovinou pľúc pred zvažovanou operáciou (a aj pooperačne). Prínosné môže byť spirometrické vyšetrenie pri dýchavičnosti nejasnej príčiny, kedy nie je pravdepodobná srdcová príčina.

Príprava pred vyšetrením

K samotnému vyšetrenie nie je potrebná žiadna zvláštna príprava, vhodné je ale určitú dobu pred vyšetrením nefajčiť.

Postup

Samotný test sa vykonáva pomocou prístroja nazývaného spirometer. Existuje viac typov týchto prístrojov, v zásade však ide vždy o prístroj s trubicou, na ktorú sa nasadí náustok, ktorý si pacient dá do úst. Nos sa pri tom upchá špeciálnym štipcom a pacient ústami dýcha do prístroja.

Po chvíli normálneho dýchania lekár pacienta raz či viackrát požiada o maximálny nádych a výdych a maximálny možný nádych, ktorý má byť nasledovaný čo najrýchlejším maximálnym možným výdychom. Zo všetkých zistených hodnôt rýchlosti a objemu vdychovaného a vydychovaného vzduchu vytvorí spirometrický prístroj tzv. dychové krivky. Tieto krivky sú potom základom pre zhodnotenie funkcie pľúc a k bližšiemu určeniu typu a závažnosti ochorenia.

Vyšetrenie sa niekedy vykonáva u pacientov s už vyšetrením ochorením pľúc pred a po podaní liekov na roztiahnutie priedušiek, aby sa zhodnotil ich efekt na funkciu pľúc.

Nevýhody vyšetrenia

Vyšetrenie nemá výrazné nevýhody a vo väčšine prípadov pre hodnotenie pľúcnych funkcií postačuje. Niekedy však musí byť doplnené ďalšími zložitejšími funkčnými vyšetreniami pľúc.

Hlavnou nevýhodou je, že k správnemu zaznamenaniu a vyhodnoteniu dychových kriviek je nutná aktívna účasť pacienta pri vyšetrení, čo môže byť niekedy problém (napr. deti, osoby s poruchami vedomia a pod.).

Zdroj: https://www.stefajir.cz/spirometrie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.