Pľúcne ochorenia
Absces
Absces je odborným označením pre dutinu v tele vyplnenú hnisom. Jedná sa o nepríjemný dôsledok hnisavých infekčných ochorení. Môže byť veľmi bolestivý, konzervatívnymi (tj. nechirurgickými) prostriedkami je len ťažko liečiteľný a infekcie z neho sa môže rozšíriť po tele a môže vzniknúť tak sepsa. Príčiny vzniku abscesu Abscesy sú spojené najmä s hnisavými bakteriálnymi infekciami – …
Amiodarónové pľúca
Amiodarónové pľúca je označenie pre postihnutie pľúc spôsobené zlúčeninou známu ako amiodarón. Nejedná sa o častú príčinu, je však pomerne nebezpečná. Čo všetko toto ochorenie môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a ako ho môžeme liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku. Príčiny amiodaróných pľúc Príčinou je obvykle dlhodobé užívanie liekov, ktoré …
Antrakóza
Antrakóza je znakom stavu, v ktorom sú častice uhoľného prachu uložené v pľúcnom tkanive. Nie je to v podstate samotná choroba, ale je to dôkaz, že osoba nebola v zdravom prostredí. Možno povedať, že u jedincov s antrakózou je pravdepodobnejšie, že sa u nich vyvinie ochorenie pľúc. Viac o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe sa …
Aspergilové infekcie
Aspergilové infekcie sú väčšinou závažné infekčné choroby, ktoré sú spôsobené hubovou plesňou známou ako Aspergillus. Problematika týchto stavov sa týka najmä chorých s výrazne oslabenou imunitou. Aké sú príčiny vzniku týchto infekčných chorôb? Ako sa aspergilové infekcie prejavujú a ako ich liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny aspergilových infekcií Aspergillom sa radí …
Atelektáza
Termín atelektáza znamená kolaps priedušky a uzáver časti dýchacích ciest v pľúcach, čo spôsobí nevzdušnosť danej časti pľúc s poruchou výmeny dýchacích plynov. Aké sú príčiny tohto stavu, ako presne sa prejavuje a ako ho liečiť? Teraz si povedzme o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby. Atelektáza a jej príčiny Niekedy nie je príčina atelektázy jasná, inokedy …
CHOCHP (Chronická obštrukčná choroba pľúc)
CHOCHP je skratkou pre chronickú obštrukčnú bronchopulmonálnu chorobu. Je to relatívne rozšírená choroba a jej charakteristika do značnej miery vychádza z jej názvu. Ide o dlhodobé (chronické) ochorenie, ktoré spočíva v zužovaní a upchávaní (obštrukcí) pľúcnych priedušiek (bronchopulmonálna). Okrem toho sa u CHOCHP vyskytuje aj rozdutie pľúc (emfyzém). Príčiny CHOCHP Hlavným a v podstate aj …
Cystická fibróza
Cystická fibróza je vzácnejšie, ale závažné metabolické ochorenie spôsobujúce narušenie funkcie niektorých žliaz a orgánov v našom tele. Choroba v minulosti spôsobovala pomerne rýchlo smrť a aj dnes vedie ku skráteniu života postihnutého. Príčina cystickej fibrózy Jedná sa o vrodenú geneticky danú chorobu. Tá je podmienená poruchou bunkových membrán a ich transportných systémov, ktoré spôsobia …
Exogénna alergická alveolitída
Exogénna alergická alveolitída je záhadne znejúce ochorenie, ktoré v skutočnosti označuje celú skupinu pľúcnych chorôb. Ochorenie môže byť nebezpečné a ak nie je včas zistené, potom môže spôsobiť trvalé následky. Aké sú príčiny tohto ochorenia? Ako sa prejavuje? Dá sa vôbec exogénna alergická alveolitída liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku. Príčiny exogénnej alergickej …
Farmárske pľúca
Farmárske pľúca je označenie pre pľúcne ochorenie, ktoré postihuje najmä pracovníkov v poľnohospodárstve. Farmárske pľúca majú akútnu aj chronickú formu, v niektorých prípadoch môžu byť veľmi nebezpečné. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Dá sa liečiť? Aké vyšetrenia je potrebné podstúpiť? Všetko sa dozviete v článku nižšie. Príčiny farmárskych pľúc Odborne sú farmarské pľúca podtypom stavu, …
Hemofil
Hemofil (latinsky Haemophilus influenzae) je baktéria, ktorá spôsobuje množstvo infekčných ochorení, z ktorých niektoré môžu byť aj smrteľné. Tieto baktérie sa u mnohých ľudí nachádzajú v dýchacích cestách, bez toho, aby spôsobovali akékoľvek príznaky, a preto je aj ich prenos vo forme kvapôčkovej infekcie veľmi jednoduchý. Frekvencia a nebezpečnosť hemofilových infekcií poklesla po tom, čo …
Legionela
Legionela (správne napísané legionella) je baktéria, ktorá je pôvodcom veľmi nebezpečnej formy zápalu pľúc. Legionela bola objavená relatívne, až v 70. rokoch 20. storočia a stalo sa to v americkej Filadelfii v jednom z hotelov na zraze starých legionárov. Na tomto stretnutí mnoho seniorov ochorelo záhadným zápalom pľúc, ktorý mal často ťažký priebeh, a niekoľko …
Nokardióza
Nokardióza je infekčná choroba postihujúca buď pľúca (pulmonárna nokardióza) alebo celé telo (systemická nokardióza). Infekciu spôsobuje baktéria rodu Nocardia, najčastejšie Nocardia asteroides alebo Nocardia brasiliensis. Častejší výskyt je u mužov, najmä ak majú oslabený imunitný systém. U pacientov s infekciou mozgu presahuje mortalita 80 percent, u ostatných foriem je mortalita 50 percent, aj pri primeranej …
Otrava ortuťou
Ortuť je chemická zlúčenina latinsky označovaná ako Hydrargyrum, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako „tekuté striebro„. A skutočne presne takto možno vzhľad ortuti popísať. Pre toxicitu ortuti je dôležitý fakt, že táto striebristá tekutina má tendenciu sa vyparovať. Ako sa otrava ortuťou prejavuje a ako ju liečiť? S ortuťou sa najčastejšie stretneme v teplomeroch …
Pľúcna fibróza
Pľúcna fibróza je označenie pre celú skupinu pľúcnych chorôb, pri ktorých dochádza k postupnému nahrádzaniu pľúcneho tkaniva väzivom. Tento stav môžeme preložiť ako väzivovatenie pľúc. Bez ohľadu na vyvolávajúcu príčinu (ktorých je viacero) sú nakoniec dôsledky podobné – neriešená pľúcna fibróza môže chorému výrazne zhoršiť kvalitu života alebo ho úplne usmrtiť. Ako sa tieto choroby …
Pľúcna hypertenzia
Pľúcna hypertenzia znamená zvýšenie krvného tlaku v pľúcnom riečisku. Pľúcne riečisko je tvorené pľúcnou tepnou, ktorá vedie odkysličenú krv z pravej srdcovej komory. Pľúcna tepna sa potom ďalej delí na párovú tepnu pre každú z oboch pľúc. Tieto tepny sa ďalej delia na mnoho menších až na úplne drobné kapiláry, na ktorých úrovni dochádza k …
Pneumocystóza
Pneumocystóza by sa mala presnejšie označovať ako pneumocystový zápal pľúc (pneumocystová pneumónia). V bežnej medicíne sa s ňou nestretneme, je však závažnou komplikáciou u ľudí s ťažko oslabenou imunitou. Aké sú príčiny vzniku tejto choroby, ako presne sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetky dôležité informácie o pneumocystóze sa dozviete z tohto článku. Pneumocystóza …
Rakovina pľúc
Rakovina pľúc je v našom štáte jednou z najčastejších foriem rakoviny. Ako je aj pre iné nádory typické, býva nachádzaná až v pokročilých štádiách, kedy je liečba už obtiažna. Vyskytuje sa častejšie u mužov, ale neustále vzrastá aj jej početnosť u žien. Všeobecne o rakovine a jej formách, príčinách a liečbe si môžete prečítať v obsiahlejším …
Rozdutie pľúc
Rozdutie pľúc sa odborne označuje aj ako pľúcny emfyzém. Ide o chronické pľúcne ochorenie, ktoré vedie k narušeniu pľúcnych funkcií a môže chorého obmedziť na kvalite života, prípadne ho ohroziť ďalšími komplikáciami. Podstatou chorobného stavu je deštrukcia prepážok medzi pľúcnymi pivničkami. Človek potom stráca schopnosť vydychovať vzduch z pľúc a ten potom začne byť zadržiavaný v pľúcnych …
Sarkoidóza
Sarkoidóza je pomerne zvláštna choroba, ktorej meno je často spomínané v seriáli Dr. House. Skoro u každého pacienta s neurčitými príznakmi sa sám House, alebo niektorý z jeho kolegov nevyhnutne uchýli k poznámke: „Mohla by to byť sarkoidóza“. Ale čo to vlastne tá sarkoidóza je? Charakteristika Niekedy sa toto ochorenie nazýva aj Besnier-Boeckova choroba, pričom ide …
Silikóza a azbestóza
Silikóza a azbestóza sú ochorenia pľúc, ktoré môžu byť značne nebezpečné. Ich veľký problém spočíva v ich trvalom priebehu, v komplikáciách, ktoré so sebou nesú, a potom vo fakte, že sa nedajú príliš účinne liečiť. Čo spôsobuje tieto choroby, ako ich liečiť a diagnostikovať a ako sa prejavujú? Silikóza a azbestóza a ich príčiny Príčinou oboch …
Škrkavky (askarióza)
Škrkavky sú červovité parazity. Najznámejším zástupcom je škrkavka detská (Ascaris lumbricoides), ktorá parazituje u ľudí a ochorenia týmto parazitom označujeme názvom askarióza. Okrem toho existujú škrkavky napadajúce domáce zvieratá – vyskytujú sa najmä u psov a mačiek, nakaziť sa nimi však môže aj človek. Ochorenie škrkavkou psiou (Toxocara canis) či škrkavkou mačacou (Toxocara catis) sa …
Šokové pľúca (ARDS)
Slovenský termín šokové pľúca je medzi zdravotníkmi oveľa známejší ako ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome). Jedná sa o smrteľne nebezpečné postihnutie pľúc, ktoré sa prejaví pomerne rýchlym zlyhaním ich funkcie. Aké sú príčiny vzniku tohto postihnutia, ako sa prejavuje a ako ho liečiť? Šokové pľúca a ich príčiny Príčinou je väčšinou postihnutie pľúc u závažných stavov …
Streptokokové infekcie
Streptokokové infekcie sú vyvolané streptokokmi, čo sú nám dobre známe baktérie, ktoré vyvolávajú množstvo bežných infekcií. Niektoré sú banálne, iné môžu spôsobovať množstvo komplikácií a niektoré sú dokonca život ohrozujúce. Streptokoky patria spolu so stafylokokmi medzi grampozitívne koky. Grampozitívne znamená, že sú zafarbiteľné tzv. Gramovou metódou, slovo koky zase odkazuje na okrúhly tvar ich buniek. …
Tuberkulóza
Tuberkulóza (TBC) bolo predtým veľmi obávané ochorenie, ktoré často končilo smrťou. Ešte v prvej polovici 20. storočia bolo prakticky nevyliečiteľné, mnohí z nás iste videli film Učiteľ tanca alebo čítali čokoľvek od E.M. Remarque (tam sa to tuberkulózu len hemží). Dnes už nie je význam tuberkulózy zďaleka tak veľký ako predtým, avšak jedná sa o ochorenie …
Zápal pľúc (pneumónia)
Zápal pľúc čiže pneumónia je postihnutie pľúcneho tkaniva zápalovým procesom. Pľúcne tkanivo je veľmi dôležité pre výmenu krvných plynov s okolím a jeho poškodenie zápalom môže mať závažné dôsledky. S pneumóniou je to trochu zložité, pretože sa podľa pôvodcov aj prejavov môže rozdeľovať do niekoľkých skupín. Chceli by sme zdôrazniť význam slova „zápal„. Slovo zápal …