Gumovité hrboly

Gumovité hrbolyGumovité hrboly na pokožke sú zväčša príznakom nejakého ochorenia kože, ktoré je zväčša infekčného charakteru. V mnohých prípadoch sa tieto hrboly tvoria nielen na koži, ale aj v iných častiach organizmu, ako je napríklad sliznica v dutinách. Spočiatku sú hrboly tvrdé, no časom zmäknú. Stred hrbola sa začne prepadať, čo môže spôsobiť aj výtok tekutiny. Následne tieto gumovité hrboly odumierajú a vytvára sa vred, ktorý sa po vyprázdnení môže zapáliť. Preto si poďme povedať, čo stojí za vznikom tejto poruchy kože.

Príčiny gumovitých hrbolov:


1. Bazalióm

Bazalióm je najčastejšia rakovina kože. Na rozdiel od melanómu, o ktorom si povieme neskôr, nevychádza z buniek pigmentových, ale z normálnych buniek kože.

Nedá sa povedať, či ide o zhubnú alebo nezhubnú formu, preto ho voláme aj ako semimaligný nádor (tzv. polozhubný).

Veľký vplyv na vzniku tejto rakoviny má dlhodobé vystavovanie sa slnečnému žiareniu, ale aj vyšší vek a gény.

Niekedy sa objavuje aj pri styku pokožky s arzénom, ktorý patrí medzi toxické prvky.

Choroba sa spočiatku prejavuje ako hrboľ na koži (najčastejšie na hlave a krku), no neskôr sa môže vyvinúť do bolestivého vredu, ktorý má tendenciu sa zväčšovať.

2. Melanóm

Melanóm je nádor, ktorý má pôvod v pigmentových bunkách (melanocyty). Tie produkujú farbivo melanín, ktoré je vo väčšom množstve v materských znamienkach, no môže byť aj v iných častiach tela (napríklad na iných častiach kože, v slizniciach alebo v očnej dúhovke).

Preto melanóm môže vzniknúť na ktorejkoľvek časti tela, no najčastejšie vzniká z materského znamienka.

Rakovina sa spočiatku prejavuje buď ako farebná škvrna, ktorá sa pomaly zväčšuje, alebo ako zmena vlastností materského znamienka (farba, tvar, povrch, veľkosť).

Neskôr sa objavuje svrbenie pokožky, krvácanie z nádoru a začervenanie. Ak sa nelieči, môže sa šíriť do iných orgánov, vytvárať metastázy a ohroziť život.

3. Kaposiho sarkóm

Kaposiho sarkóm je vzácne nádorové ochorenie. Za jeho vznik môže infekcia vírusov zo skupiny herpesvírusy a narušená imunita.

Aj preto sa rakovina objavuje u ľudí s AIDS. Choroba ovplyvňuje lymfatický systém, kedy sa lymfatické alebo krvné cievy menia a nastane ich nádorový zvrat.

Prejavy ochorenia sú najčastejšie spojené s kožou a sliznicami v ústnej dutine – vznik červených, hnedých alebo tmavomodrých škvŕn/hrbolov. Často sa to spája aj s tzv. lymfedémom.

V závažnejších prípadoch sa Kaposiho sarkóm vyskytuje aj hlboko v tele (napríklad v tráviacej alebo dýchacej sústave).

Vtedy sú príznakmi aj hnačka, krv v stolici, kašeľ alebo vykašliavanie krvi. Niekedy sa s tejto rakoviny rozvíja Castlemanova choroba.

4. Bradavice

Bradavice sú kožným ochorením, ktoré sú zapríčinené infekciou vírusmi zo skupiny HPV.

Tieto vírusy napádajú pokožku, cez ktorú prenikajú ďalej do tela, no môžu sa prenášať aj pohlavným stykom.

Hlavným príznakom bradavíc sú hrboly na hociktorej časti tela, ktoré pomaly rastú. V týchto hrboloch sú vírusy, a preto keď rozškriabeme bradavicu, infikujú sa ďalšie časti kože.

5. Syfilis

Syfilis je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pohlavným stykom. Za vznikom ochorenia stojí baktéria, ktorá sa nazýva Treponema pallidum.

Syfilis sa prejavuje rôznymi príznakmi, ako sú vredy a hrbole na koži, horúčka, vyrážky po celom tele, vypadávanie vlasov, porucha hybnosti a iné.

6. Tuberkulóza kože

Tuberkulóza kože je ochorenie, ktoré vzniká infekciou mykobaktériami.

Netreba sa však báť, pretože ide o vzácnu formu tuberkulózy. Jedným z prejavov ochorenia sú práve gumovité hrboly, ale aj kašeľ, ťažké dýchanie či únava.

Diagnostika

O diagnostike rozhoduje lekár (dermatológ), ktorý vykoná vyšetrenie kože za pomoci dermatoskopa a bude potrebovať aj váš zdravotný záznam.

Na presné zistenie príčiny bude potrebovať aj iné vyšetrenia, ako sú vyšetrenia vzorky tkaniva a krvného obrazu.

Ako liečiť gumovité hrboly

Liečba spočíva vo vyriešení problému, ktorý spôsobuje tieto gumovité hrboly. Často je potrebný chirurgický zákrok, ktorý sa používa na odstránenie nádoru pri melanóme a bazalóme, ale aj pri bradaviciach.

V iných prípadoch sa používa chemoterapia, ktorá je typická pre rakovinu.

Pri syfilise a pri tuberkulóze budete užívať antibiotiká. Ak trpíte bradavicami, dajú sa odstrániť nielen chirurgicky, ale aj za pomoci chemických prípravkov alebo za pomoci tepla a chladu.

Kedy navštíviť lekára

Ak nájdete na svojej pokožke gumovité hrboly, odporúča sa v každom prípade navštíviť kožného lekára.

Ak tak neurobíte, môžete riskovať vznik ďalších komplikácií, vrátane rakoviny kože.

Použité zdroje: základné zdroje textu

2 Comments

  1. Vystizne a poucne.
    Paci sa mi to vysvetlenie.
    Mozno este pridat jednoduchu zakladnu pomoc pri mastnaj stolici nez navstivim odbornika.
    Dakujem a prajem pevne zdravie aj Vam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button