Vyliec.sk > Vyšetrenia > Dermatoskopia

Dermatoskopia

vyšetrenie dermatoskopiaDermatoskopia je bežné vyšetrenie v odbornej ambulancii kožného lekára, ktoré má veľký význam v prevencii zhubných ochorení kože. Ak idete za kožným lekárom kvôli nejakému podozrivému znamienku, potom budete s najväčšou pravdepodobnosťou vyšetrený práve dermatoskopom. Čo je to dermatoskopia, aký je princíp tohto vyšetrenia, treba sa pred týmto vyšetrením nejako špeciálne pripraviť, a aké sú výhody a nevýhody dermatoskopie?

Princíp dermatoskopie


Na vyšetrenie sa používa dermatoskop, čo je malý ručný prístroj, ktorý ponúka možnosť niekoľkonásobného zväčšenia obrazu a má vlastný zdroj svetla.

Existuje viacero druhov týchto prístrojov, do niektorých sa lekár pozerá vlastným okom ako do lupy, iné sú napojené na počítač a do neho sa prenášajú získané obrazy. To má tú výhodu, že obraz vyšetrovaného ložiská máme uložený pre neskoršie využitie a môžeme ho nechať vyhodnotiť počítačovým programom alebo ďalšími lekármi – špecialistami.

Príprava pred vyšetrením

Na vyšetrenie dermatoskopom nie je zo strany pacienta nutná žiadna špeciálna príprava, pacient si iba vyzlečie odev v miestach, ktoré bude lekár vyšetrovať.

Indikácie

Dermatoskopom možno prezerať akékoľvek ložiská na koži, najväčší význam však tento prístroj má pri diagnostike zhubných nádorov kože ako je napríklad spinalióm, bazalióm a melanóm.

Dermatoskopia má najväčší význam pri prevencii melanómu. Lekár si podozrivé znamienko prehliadne zväčšené a pri kvalitnom osvetlení. Ak nájde akékoľvek varovné známky – netypická farba, nepravidelné okraje, stopy po krvácaní a iné. – Môže potom odporučiť vyrezanie znamienka a jeho histologické vyšetrenie pod mikroskopom.

Nevýhody dermatoskopie

Jedinou nevýhodou je, že pri použití bežného dermatoskopu výsledok závisí na skúsenostiach vyšetrujúceho lekára. Pri moderných digitálnych dermatoskopoch napojených na počítač to tak celkom neplatí, pretože prepojenie s počítačom umožňuje hodnotenie rizikových znakov softvérom a zdieľanie nálezu s inými lekármi v nejakých prípade pochybností.

Výhody

Jermatoskopia je jednoduchá, neinvazívna a bežne dostupná vyšetrovacia metóda, ktorá pacienta nezaťažuje škodlivým žiarením a prináša cenné informácie pre hodnotenie kožných ložísk nejasného pôvodu.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie výživové doplnky, alebo si kúpte prípravok na dezinfekciu rúk. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo!

Zdroj: https://www.stefajir.cz/dermatoskopie

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.