Melanóm

melanómMelanóm je nádor, ktorý má pôvod v kožných bunkách melanocytoch. Tieto produkujú farbivo melanín a vo väčšom množstve sa nachádzajú v pigmentových névoch – materských znamienkach. Nachádzajú sa však aj v ostatnej koži, slizniciach a tiež v očnej dúhovke a iných orgánoch.

Z tohto dôvodu môže melanóm vzniknúť na ktorejkoľvek časti tela. Približne 30 – 50% melanómov však vzniká na podklade materského znamienka. Preto je dôležité ich pravidelne sledovať a kontrolovať.

Môžeme tak odhaliť aj najmenšie odchýlky v priebehu času. jeho zhubnosť je podmienená rýchlym rastom a šírením nádorových buniek krvou do rôznych orgánov s tvorbou vzdialených nádorových ložísk – metastáz.

Výskyt melanómu sa všeobecne zvyšuje. Predovšetkým postihuje bielu populáciu, u Afroameričanov je výskyt až dvadsaťkrát nižší, ale u černochov býva vyššia úmrtnosť, pretože sa u nich objavuje agresívnejší typ melanómu a navyše bývajú častokrát objavené v neskoršom štádiu.

Väčšinou sa toto ochorenie vyskytuje mierne častejšie u žien. Vo veku medzi 25 a 29 rokmi je melanóm u žien najčastejším nádorovým ochorením celkovo. Všeobecne sa však objavuje skôr v staršom veku.

Melanóm môžeme rozdeliť do 4 typov:


  • povrchový melanóm – prejavuje sa ako škvrna a do hĺbky kože prerastá až v neskoršom štádiu
  • nodulárny melanóm – vyzerá ako hrbolček a od začiatku rastie do hĺbky
  • lentigo maligný melanóm – objavuje sa u starších ľudí hlavne na tvári, v priemere môže dosahovať až 10 cm a k jeho rastu do hĺbky dochádza až po mnohých rokoch
  • akrolentiginózny melanóm – nájdeme na miestach ako sú chodidlá, dlane alebo pod nechtami. Patrí medzi najrizikovejšie.

Príznaky melanómu

Každý podozrivý nález na koži by mal čo najskôr vyšetriť kožný lekár, a ak ide o melanóm, treba ho čo najskôr odstrániť a liečiť.

Melanóm je agresívny typ rakoviny, a pokiaľ sa nelieči včas, môže sa šíriť do iných orgánov, vytvárať metastázy, a ohroziť život. Preto by sme mali venovať pozornosť všetkému novému, čo si na svojej koži všimneme, a v prípade podozrivého útvaru neváhať navštíviť lekára.

Na pôvodne zdravej koži sa začne tvoriť odlišne farebná škvrna, ktorá sa zvoľna zväčšuje a postupne pribúda na hrúbke.

Ďalšou možnosťou môže byť zmena materského znamienka, ktoré mohlo byť roky pokojné, ale zrazu dôjde k zmene farby, tvaru alebo veľkosti. Nie vždy musí ísť o najhoršiu variantu, teda zhubný nádor, ale vždy je potrebné nechať si akúkoľvek takú podozrivú škvrnu alebo meniace sa znamienko skontrolovať odborným kožným lekárom, teda dermatológom.

Veľa pacientov čaká s vyšetrením do doby, než sa objaví krvácanie z nádoru, svrbenie alebo začervenanie, toto sú už však známky pokročilého ochorenia.

Existuje takzvané ABCDE pravidlo, ktoré sumarizuje hlavné varovné príznaky týkajúce sa vzhľadu znamienok a škvŕn.

Pravidlo ABCD:

  • A znamená asymetriu. Takéto znamienko nemá tvar kruhu alebo oválu, ale akýkoľvek nepravidelný útvar.
  • B anglicky border, teda ohraničenie. Podozrivé sú škvrny nepravidelne ohraničené, neostré s rôznymi výbežkami.
  • C colour znamená farba. Čím je znamienko tmavšie, tým väčšie je riziko. Všímať by sme si mali tiež celistvosti farby, vždy je horšie, keď sa striedajú rôzne odtiene pigmentácie.
  • D diameter je priemer. Za povšimnutie jednoznačne stojí škvrny väčšieho priemeru ako 5 milimetrov.
  • E elevation teda vyvýšenie. Ak znamienko rastie do výšky, opäť môže znamenať riziko zhubnej transformácie.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

Nesmieme zabudnúť tiež na to, že melanóm ako už bolo povedané sa môže vyskytnúť aj na iných častiach tela než je len koža.

Zradný je výskyt pod nechtom, kedy môže pripomínať modrinu. Ak si však dotyčný nevedel spomenúť na žiadne zranenia, je potrebné tomu venovať pozornosť.

Je nutné sledovať, či sa škvrna posúva postupne s rastom nechtu alebo či zostáva na rovnakom mieste. Ak sa posúva, ide pravdepodobne iba o modrinu.

Diagnostika

Veľmi podstatné je samovyšetrenie. Každý totiž pozná svoju kožu najlepšie, a preto môže pozorovať akékoľvek zmeny. Všetky časti tela by mali byť systematicky prehliadnuté.

Celkovo vyšetrenie zaberie maximálne 5 minút a je potrebné iba veľké zrkadlo, osvetlenie a malé príručné zrkadielko.

Prehliadnuté musia byť všetky časti, vrátane podpazušie, medzi prstami a ďalších menej prehľadných miest. Pomocou ručného zrkadla sa dajú prezrieť aj chrbát alebo napríklad zadnú časť krku a oblasť za ušami.

Nutné je tiež sledovať akékoľvek škvrny pod nechtami alebo napríklad na slizniciach. Toto je veľmi účinná metóda, ako predchádzať tomuto vážnemu ochoreniu.

Samovyšetrenie by sa malo opakovať aspoň trikrát do roka. Samozrejme akonáhle objavíme čokoľvek podozrivé, ihneď by sme mali navštíviť kožného lekára.

Dermatológovia používajú špeciálny prístroj, takzvaný digitálny dermatoskop. Je to v podstate osvetlená lupa, ktorá sa prikladá priamo na pokožku.

Podozrivý útvar je tak zväčšený až päťdesiatkrát. Lekár takto môže posúdiť znamienko zrakom, ale tým, že dermatoskop môže byť aj digitalizovaný, môže byť obraz prenesený na obrazovku, uložený a zhodnotený tiež špeciálnym počítačovým programom.

Tieto vyšetrenia sú samozrejme základ, ale nie sú stopercentné. K úplnému stanovenie diagnózy je nutné chirurgické odstránenie znamienka a histologický rozbor. Jedná sa o mikroskopické vyšetrenie vyrezané tkaniva.

Takto sa teda jednoznačne potvrdí alebo naopak vyvrátia podozrenia na melanóm, ale tiež sa takto určí štádium ochorenia. Jedným z hlavných kritérií je hrúbka. Ak je väčší ako 1 milimeter, znamená vždy horšiu prognózu.

Akonáhle je určené, že sa skutočne jedná o malígny melanóm, vykonávajú sa podľa štádia ochorenia ďalšie opatrenia a vyšetrenia.

Nutné je vyšetrenie spádových uzlín, ktoré môžu byť postihnuté nádorovými bunkami. Bežne sa vykonáva röntgenový snímok srdca a pľúc a ultrazvukové vyšetrenie brucha na vylúčenie metastatických ložísk.

Ďalšie vyšetrenia, ako napríklad CT, nukleárne vyšetrenie alebo magnetická rezonancia sú indikované podľa konkrétneho prípadu.

Liečba melanómu

Na prvom mieste je jednoznačne chirurgické odstránenie nádoru, ktoré je nutné tiež na stanovenie diagnózy.

Často je potrebné rez ešte raz zopakovať a rozšíriť. Histologickým rozborom je totiž možné zistiť, že postihnuté bunky zasahovali ďalej, než bolo viditeľné okom. Nádorové bunky sa môžu rôznymi cestami šíriť ďalej.

U melanómu je to najčastejšie pomocou lymfatických ciev, ktoré ústia do lymfatických uzlín, kde sa môžu zhromažďovať.

Podľa miesta výskytu existuje prvá spádová uzlina, kam sa nádorové bunky dostanú najskôr. Táto uzlina sa dnes už dá pomocou špeciálneho prístroja vyhľadať, operačne vybrať a opäť mikroskopicky vyšetriť. Ak sa nádor potvrdí aj tu, musia sa odstrániť všetky ďalšie uzliny blízko.

Ak sa ochorenie zachytí v skorom štádiu, nie je potrebné u nízkorizikových pacientov po chirurgickom odstránení žiadna ďalšia liečba.

U rizikovejších pacientov je v nasledujúcich dvoch rokoch nutná následná imunoterapia. Pri takejto liečbe je podávaný interferón alfa, čo je látka, ktorá je aj za normálnych okolností vytváraná v našom tele bunkami imunitného systému.

Podávaním interferónu je podporená obranyschopnosť organizmu, ktorá je okrem iného nasmerovaná na zabránenie šírenia nádorových buniek.

U pokročilejších štádií melanómu už nastupuje agresívnejší liečba. V prípade metastáz, pokiaľ je to možné, ich chirurgické odstránenie.

Ďalej býva nutné ožiarenia alebo chemoterapia. Kožné metastázy je možné tiež zmraziť alebo priamo do nich aplikovať imunomodulačné látky, ktoré opäť posilňujú obranyschopnosť.

Veľmi dôležitá je následná dispenzarizácia pacienta v odbornej ambulancii, teda pravidelné kontroly. Jednak sa u pacienta aj s odstupom môžu objaviť metastázy a tiež sa môže objaviť melanóm znova, či už v jazve po operácii alebo kdekoľvek inde.

Chorí, ktorí už raz prekonali toto ochorenie, majú až desaťkrát vyššie riziko, že sa u nich melanóm objaví znovu.

Preto sú pravidelné prehliadky určenej lekárom veľmi dôležité. Najintenzívnejšie monitorovanie by malo nasledovať v prvých piatich rokoch po operácii. Frekvencia kontrol a nutnosť ďalších vyšetrení vždy určí dermatológ s ohľadom na štádium ochorenia.

Prevencia pred melanómom

Veľmi významne sa na vzniku melanómu podieľa slnečné žiarenie. Je to hlavne UVB zložka, v soláriu potom UVA zložka. Nielen že pôsobí rakovinotvorne na našu kožu, ale tiež spôsobuje jej starnutie.

Priamemu slnku by sme sa mali vyvarovať čo najviac, obmedziť by sme mali slnenie hlavne medzi 11 a 15 hodinou. V tejto dobe by sme sa mali zdržiavať čo najviac v tieni a navyše sa kryť odevom.

Dnes už existujú tkaniny s UV faktorom, preto ak plánujeme pobyt na priamom slnku, je dobré toto špeciálne oblečenie využiť.

Nutné je tiež používanie opaľovacích krémov so zodpovedajúcim ochranným faktorom.

Na záver je teda potrebné povedať, že jedinou známou prevenciou  proti vzniku melanómu je účinná ochrana pred ultrafialovým žiarením, či už zo slnka alebo z umelých zdrojov.

Samovyšetrenie kože, prípadne uzlín a včasné vyhľadanie lekára je prvou pomocou pri akomkoľvek probléme.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/melanom

MUDr. Jiří Štefánek
Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

    Back to top button