Vyliec.sk > Príznaky > Materské znamienka

Materské znamienka

Materské znamienkaMaterské znamienka sú škvrny na koži, ktoré sa vyskytujú už pri narodení. Asi každý má po narodení nejakú tú škvrnku. Avšak, väčšina znamienok sa začne tvoriť počas života. V oboch prípadoch sa jedná o nezhubnú formu ochorenia kože, a preto sú celoživotne neškodné. Ak si však všimneme zmenu znamienka, bude potrebné ho liečiť.

Nesmieme však podceniť tento problém a mali by sme sledovať naše materské znamienka, lebo sa časom môžu vyvinúť do melanómu, čo je nádorové ochorenie. Preto si poďme niečo povedať, čo spôsobuje zhoršenie stavu materského znamienka.

Príčiny materských znamienok


Materské znamienko môže vzniknúť z pigmentových buniek kože alebo z cievy. Preto rozdeľujeme znamienka na pigmentové a cievne.

Cievne materské znamienka sa objavujú v podobe červených škvrniek na koži. Pigmentové materské znamienka sú tvorené zhlukom pigmentových buniek, ktoré sa volajú melanocyty (obsahujú tmavé kožné farbivo melanín).

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Odborníci úplne nerozumejú tomu, prečo niektoré deti majú materské znamienka, zatiaľ čo iné nie. Väčšina expertov ale súhlasí s tým, že cievne materské znamienka nie sú zdedené.

Komplikácie

Prevažná väčšina materských znamienok nepredstavuje pre človeka žiadne dlhodobé zdravotné problémy a mnohé z nich nakoniec aj zmiznú. Niektoré druhy materských znamienka (napríklad hemangióm) sa môžu premeniť na otvorenú ranu.

Spomínaný melanóm v úvode je nádorové ochorenie, ktoré vzniká priamo v melanocytoch. Melanóm sa vyskytuje po náhlom vystavení slnečnému žiareniu, ale aj po dlhodobom a opakovanom vystavovaní kože UV žiareniu.

Diagnostika

Diagnostika prebehne u odborníka (dermatológa), ktorý vykoná vyšetrenie kože v mieste znamienka za pomoci dermatoskopu (mikroskop). Okrem toho vám môže klásť otázky ohľadom vzniku a zmeny materského znamienka. Na základe vyšetrenia znamienka a vašich odpovedí lekár určí typ materského znamienka a následne určí presnú diagnózu.

Doktor sa môže prikloniť buď k liečbe, alebo vás nechá, aby ste naďalej pokračovali so sledovaním zmien vášho znamienka.

Ako liečiť materské znamienka

Významný počet materských známok zmizne bez potreby liečby. Ak však materské znamienko spôsobuje zdravotné problémy, lekár môže odporučiť liečbu. Liečba môže byť niekedy bolestivá a nie vždy funguje. Je dôležité pochopiť, že nie je možné zaobchádzať so všetkými materskými znamienkami rovnako.

Kortikosteroidy – ide o liek, ktorý môže byť aplikovaný priamo do materského znamienka alebo užívaný ústami, aby sa zastavil rast znamienka. Ak kortikosteroidné lieky nepomáhajú, lekár môže predpísať iné.

Laserová terapia – bežne sa používa na niektoré druhy materského znamienka, ktoré sa nachádzajú blízko povrchu pokožky.

Chirurgia – ak iné terapie nefungujú a materské znamienko spôsobuje zdravotný problém, lekár môže odporučiť operáciu. Možnosti liečby závisia od viacerých faktorov vrátane polohy a závažnosti materského znamienka.

Celkovo sa liečba líši v závislosti od typu materského znamienka. Viac o vašom znamienku povie dermatológ.

Prevencia

Treba brať do úvahy, že prevencia vzniku materského znamienka snáď ani neexistuje. Avšak, pre nás dôležité, ako stav nášho znamienka nezhoršiť. To zahŕňa pravidelné kontrolovanie znamienka (aj bez lekára) – sledovať jeho veľkosť či farbu.

Veľmi nebezpečné je opaľovanie, ktoré môže stáť za vznikom rakoviny kože. Preto by ste nemali odhaľovať vaše znamienko UV žiareniu.

Kedy navštíviť lekára

Ak máte podozrenie, že vaše znamienko nie je v poriadku (zistíte zmenu veľkosti, farby či povrchu znamienka), mali by ste vyhľadať lekára. Všeobecne sa odporúča, aby pacient sledoval svoje znamienka, pretože môže ísť o nebezpečný stav spojený s rakovinou kože.

Použité zdroje: základné zdroje textu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.