Basaliom

BasaliomBasaliom (bazalióm) je najčastejší kožný nádor. Na rozdiel od melanómu nevychádza z buniek pigmentových, ale z normálnych buniek kože. Je známa vec, že nádory zaraďujeme do skupiny zhubných (malígnych) a nezhubných (benígnych). Basaliom však spadá do špeciálnej škatuľky s názvom semimaligne (dalo by sa preložiť ako polozhoubné) nádory

Basaliom a jeho príčiny


Vplyv na vznik nádoru má podobne ako u melanómu dlhodobé vystavovanie sa slnečným lúčom (UV žiarenie), vyšší vek a istý vplyv bude mať zrejme aj genetika. Bazaliom môže vzniknúť aj u ľudí, ktorých koža v pracovnom prostredí prichádza do styku s arzénom.

Prejavy

Nádor vyzerá sprvu ako vystúpený hrboľ, neskôr môže získať charakter nebolestivého kožného vredu, ktorý nemizne a skôr sa rôznou rýchlosťou zväčšuje. Môže aj nemusí byť zafarbený rovnako ako okolitá kože. Pre laika by som to zhrnul tak, že sa na krku alebo tvári objavia stále sa zväčšujúci defekt, ktorý nechce zmiznúť.

Tento nádor sa najčastejšie vyskytuje na koži hlavy a krku, je jednou z podôb rakoviny pery. Ako som už uviedol vyššie, je nádor označovaný ako semimaligny. Toto označenie dostal svojimi charakteristickými vlastnosťami. Nádor z miesta svojho vzniku rastie agresívne do okolia aj do hĺbky a poškodzuje všetko, čo mu stojí v ceste (vrátane kostí).

Táto nepríjemná miestna ničivosť je na druhú stranu vyvážená tým, že basaliom nevytvára metastázy. Istou výnimkou môže byť dlho neliečený basaliom, ktorý môže vytvoriť nejaké metastázy v blízkych lymfatických uzlinách, inak riziko metastázovania nie je.

Diagnostika

Je nutné vyšetrenie kožným lekárom, ktorý už pohľadom na ložisko bazalióm spozná, pomôcť si môže aj dermatoskopom. V prípade pochybností je možné z ložiska odobrať malú vzorku tkaniva a vyšetriť na histológiu.

Prevencia

Možnou prevenciou je nevystavovať sa nadmerne slnečnému žiareniu a v priemyselnej výrobe zlúčeninám arzénu.

Liečba

Najvyužívanejšia je chirurgická liečba, kedy sa musí nádor vyrezať s istým okrajom zdravého tkaniva. V prípade, že by chirurg malú časť nádoru ponechal, došlo by k jeho ďalšiemu rastu. Je vhodné u starších ľudí občas kontrolovať kožu tváre a krku a pri náleze akýchkoľvek podozrivých ložísk sa nechať skontrolovať dermatológom. Čím skôr je nádor objavený, tým menší kozmetický defekt bude jeho vyrezanie znamenať.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/basaliom

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.