Rakovina pier

Rakovina pierRakovina pier je vzácnejšia forma nádorových ochorení, našťastie je väčšinou relatívne skoro nájdená a vďaka tomu sa dá pomerne úspešne liečiť. Teraz si povedzme niečo o základých príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto rakoviny.

Rakovina pier a jej príčiny


Najdôležitejším faktorom pre vznik rakoviny pier je dlhodobé pôsobenie slnečného UV žiarenia a aj z toho dôvodu je oveľa častejšie postihnutá dolná pera (pretože na ňu viac dopadá slnečné svetlo), najviac ohrození sú ľudia celý život pracujúci na slnku a ľudia nadmerne navštevujúci solária. Okrem toho sú prípady rakoviny pery častejšie pozorované u fajčiarov a to najmä fajčiarov fajok a u ľudí pracujúcich s dechtom a ropnými produktmi. Najčastejšími typmi rakoviny pery sú basaliom a karcinóm dlaždicových buniek, čo sú celkovo najčastejšie kožné nádory.

Prejavy

Rakovina pier vyzerá ako nebolestivý vriedok na pere, ktorý sa nehojí a postupne sa zväčšuje. Veľké nádorové vredy majú navalité okraje a môžu krvácať. Dobrá viditeľnosť našťastie zaručuje včasnú diagnózu a začatie príslušnej terapie.

Diagnostika

Nádorový vred na pere je viditeľný na prvý pohľad, zrejme najpovolanejším lekárom na určenie diagnózy je kožný lekár (dermatológ). Basaliom prakticky nikdy netvorí metastázy, však karcinóm dlaždicových buniek môže metastázovať do krčných uzlín a v takom prípade sa na vylúčenie (či potvrdenie) metastáz môže vykonať ultrazvuk alebo CT vyšetrenie.

Liečba

Podobne ako u iných nádorov je aj v tomto prípade základným terapeutickým postupom chirurgický zákrok s odstránením nádorového ložiska s okrajom zdravého tkaniva. Čím skôr je rakovina pery diagnostikovaná, tým je zákrok menšieho rozsahu a má menšie kozmetické dôsledky. Väčšinou chirurgický zákrok postačuje.

Ak je nádor zanedbaný a má prítomné metastázy, potom sa podáva chemoterapia, ale výsledky liečby bývajú v takom prípade už výrazne horšie a prognóza je závažná.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max z kategórie Chrípka a nádcha. Rôzne akcie až do výšky -20%.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/rakovina-rtu

Bio a Raw potraviny

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.