Vyliec.sk > Príznaky > Vred na koži

Vred na koži

Vred na kožiVred na koži môžeme definovať ako defekt (narušenie) kožného krytu rôznej hĺbky. Vredy na koži môžu vzniknúť prakticky kdekoľvek. Väčšinou sú ich príčiny kombinované a súvisia s infekčnými a neinfekčnými zápalmi a narušením toku krvi v oblasti poškodenej kože. Zabudnúť však nesmieme ani na nádorové príčiny. Čo všetko môže vred na koži spôsobiť a ako ho diagnostikovať?

Vred na koži a jeho príčiny:


1. Infekčné príčiny

Hnisavé kožné infekcie môžu mať podobu povrchových vredov a hlbších abscesov. Ložiská bývajú bolestivé a zvyčajne sa vyskytujú aj sprievodné znaky infekcie, akým je napríklad horúčka. Pôvodcami sú najmä baktérie zo skupiny stafylokokov a streptokokov. Výrazným rizikovým faktorom je cukrovka, pri ktorej vznikajú kožné vredy dolných končatín ako tzv. diabetická noha.

Je nutné si ďalej uvedomiť, že hnisavé kožné infekcie môžu komplikovať väčšinu kožných chorôb, ak sa do miest s narušeným kožným krytom dostanú baktérie (tzv. impetiginizacia). Okrem uvedených príčin existujú aj pomerne špecifické kožné a slizničné vredy na koži u niektorých infekčných sexuálne prenosných ochorení ako je napríklad syfilis, lymfogranuloma venereum a mäkký vred.

2. Choroby tepien

Vred na koži môžu spôsobiť aj rôzne choroby tepien. Do tejto skupiny ochorení patrí najmä ischemická choroba dolných končatín, kedy sa miestne tepny začnú zužovať a uzavrú sa procesom aterosklerózy. Dôsledkom je nedostatočné prekrvenie tkanív s nedostatkom kyslíka (ischémia) a vyššie riziko vzniku porúch kožného krytu. Ak sa u ischemickej choroby dolných končatín objaví tiež kožný vred, potom hovoríme o kritickej končatinovej ischémii.

Pozrite si a využite aktuálne špeciálne akcie Dr.Max – až do výšky – 40%!

Podobný efekt môžu mať aj mnohé vaskulitídy, čo sú imunitne podmienené zápaly ciev (najmä tepien). Zápalové postihnutie steny tepien môže viesť k ich zužovaniu a tým ohroziť výživu tkanív zásobovaných danou tepnou vrátane okrskov kože.

3. Choroby žíl

Do tejto skupiny by som zaradil stavy s narušeným odtokom krvi z dolných končatín pri chronickej žilovej nedostatočnosti.

Tento stav má mnoho prejavov (opuchy nôh, pocit ťažkých nôh) a postupne vedie k narúšaniu životaschopnosti tkanív predkolenia. To sa prejavuje najprv nenápadne zvýšenou pigmentáciou a v tejto bolasti môžu ľahko vzniknúť vredy predkolenia.

4. Nádorové ochorenia

Ako vredovité ložiská sa môžu prejavovať aj niektoré kožné nádory, najtypickejšie je to pre basaliom na tvári. Okrem toho môže ísť aj o zvredovatenie kože a metastázy iných nádorov, ale to nie je tak bežné.

Vred na koži a jeho diagnostika

Človek s vredom na koži by mal byť primárne vyšetrený kožným lekárom, ktorý väčšinou pomerne rýchlo určí správnu diagnózu. Vyšetrenie je skutočne doporučeniahodné u vredov v slabinách alebo na genitáliach (napríklad vred na penise), kedy môže ísť o pohlavne prenosné choroby. Ak je podozrenie na nádor, je možné vziať z vredu vzorku na histologické vyšetrenie.

Úplne špeciálna problematika je u vredov na dolných končatinách, kedy je nutné odlíšiť žilové vredy predkolenia od vredov pri ischemickej chorobe dolných končatín. Pri ischemickej chorobe dolných končatín sú pacienti vyšetrovaní cievnym lekárom a toto vyšetrenie okrem hmatania pulzácie na tepnách dolných končatín zahŕňa meranie členkových tlakov a prípadne CT-angiografiu alebo angiografiu.

Zdroj: https://www.stefajir.cz/vredy-na-kuzi

MUDr. Jiří Štefánek

Článok je prevzatý po dohode od autora MUDr. Jiří Štefánek.

Najnovšie články od MUDr. Jiří Štefánek (zobraziť všetky)

    Použité zdroje: základné zdroje textu

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.